Ознака: република северна македонија
Македонија 13.06.19 | 11:28

Како што сите знаете, Заев не е претерано интелигентен и доаѓа од заостаната земја како што е Северна Македонија

Меморандум До: професорите, бирократите, аналитичарите, политичарите, новинарите, културњаците, Владата на Северна Македонија и сите што се на наша страна Од: Луис Сифер Дата:...

Македонија 13.06.19 | 11:24

За Македонија зелено светло – за Албанија црвено

Резолуцијата за Македонија преку која неколку холандски пратеници бараа да се блокираат преговорите со нашата земја беше отфрлена од мнозинството во холандскиот парламент. На...

Македонија 30.05.19 | 15:18

Милошоски ги помести знамињата во Собрание за да ја сокрие Северна

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски не ја признава Северна, а истото го потврди и денес кога ги поместуваше јарболите со македонското и европското знаме во Собранието...

Македонија 16.05.19 | 12:13

Децата во јуни ќе добијат свидетелства од Република Северна Македонија

Свидетелствата на децата ќе бидат со новото име на државата Република Северна Македонија, потврди министерот за образование и наука, Арбер Адеми. „Секако дека ние имаме...

Македонија 12.05.19 | 18:46

Замина претседателот на Македонија, пристигна претседателот на Северна Македонија

Стариот претседател замина, новиот влезе во претседателската вила на Водно. Пред да си ја предадат функцијата поранешниот претседател Ѓорге Иванов со највисоки државни...

Македонија 30.04.19 | 08:32

Трамп го испрати за ратификација протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Сенатот на САД да ја ратификува Северна Македонија за НАТО, се вели во пораката од Белата куќа. Американскиот претседател Доналд Трамп го испрати до Сенаторите протоколот...

Балкан 29.04.19 | 13:39

Вулин: Северна Македонија сѐ почесто ќе ја „напаѓа“ Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин во Москва на државниот канал „Русија 24“ порача дека „светот нема да ја сопре несреќата на Балканот доколку допушти создавање...

Македонија 29.04.19 | 13:25

ДВ: Меркел го притиска Макрон за датум за Северна Македонија

Во пресрет на денешниот неформален самит во Берлин, германските медиуми ја анализираат состојбата во земјите од Западниот Балкан и ја коментираат нивната подготвеност...

Македонија 10.04.19 | 19:24

До бојкотирачите: Поддржете ме, за името истото го чувствуваме

Ништо нема да постигнеме ако ги бојкотираме изборите. Ќе ги бојкотираме еднаш, двапати, трипати и што потоа, прашаува професорката Гордана ИСлјановска Давкова. Имам...

Македонија 08.04.19 | 17:22

Со нетрпение ја очекувам казната од Заев за пречкртувањето на Северна

Мојот потег е во согласност со народната волја изразена на Референдумот 2018 година и индивидуалната слобода на изразување како човеково право. Со нетрпение ја очекувам...

Македонија 08.04.19 | 10:33

Милошоски ја пречкрта „Северна“ во Стразбур

Антонијо Милошоски не дозволи да ја претставува,,Северна” Maкедонија во Парламентарното Собрание на Советот на Европа ! ГОРДО, ја пречкрта Северна ! Македонија е името...

Економија 08.04.19 | 08:14

Првите 500-денарки со „Северна“ од Нова година

Од почетокот на 2020 година на банкнотите од по 500 денари ќе биде напишано новото име на Народна банка, а во втората половина на следната година ќе бидат заменети хартиените...

Македонија 02.04.19 | 20:04

Имево со Северна ни доаѓа како двојна пенетрација

Новото име со Северна изгледа ни дојде како двојна пенетрација. Така коментира оперскиот пејач Игор Дурловски, а така е и фактички. Во опис на стипендија која се доделува...

Македонија 01.04.19 | 19:42

Пред посетата на Ципрас пред Владата поставена табла „Република Северна Македонија“

Попладнево е поставена табла со новото име Република Северна Македонија на владината зграда на Илинденска б.б. Таблата со новото уставно име е поставена еден ден пред...

Македонија 27.03.19 | 15:53

Новото уставно име може да биде внесено во учебниците уште во следната школска година

Постои можност во следната школска година во учебниците да биде внесено новото уставно име Република Северна Македонија, но само доколку ставовите се усогласат на...

Македонија 25.03.19 | 11:01

Пендаровски: Душата ќе му ја извадат на тој што ќе го смени името

Како зборуваше за промената на името на државата кандидатот за претседател на Република Македонија Стево Пендаровски, предложен од партијата која ѝ го промени името...

Македонија 23.03.19 | 09:20

Со „посеверување“ на минатото УКИМ ќе нè води кон иднината

Република Македонија официјално стана Република Северна Македонија на 12 февруари 2019 година, но тоа не е пречка за првиот универзитет во Македонија Универзитетот „Свети...

Македонија 15.03.19 | 23:24

Јане Ченто од Шутка им испрати порака на Мукоски, Василевски и Кацарска

Јане Ченто го вратил решението за притвор на судот, бидејќи пишувало Република Северна Македонија и напишал дека нема да прима документи на кои пишува Република Северна...

Македонија 15.03.19 | 19:20

МАНУ донела одлука за промена на името

Македонската академија на науките и уметностите ги прифатила сугестиите на Владата за промена на името, објави Алфа ТВ. Претседателството на Академијата донело одлука...

Македонија 14.03.19 | 09:58

Јачева-Улчар: Моите предци заминаа на оној свет од Македонија – и јас ќе заминам како Македонка

Професорката Елка Јачева Улчар на својот Фејсбук профил објави статус во кој пишува дека за нејзиниот јазик, идентитет и име на држава одредиле нејзините предци и никој...