Ознака: република северна македонија
Македонија 09.09.21 | 11:55

Дали Заев ќе го казни и Лазе Велковски што користeл Република C. Македонија?

Нашата држава се вика Република Cеверна Македонија, не е Република C.Македонија и тоа е прво понижување кон државата и Уставот на државата…Да не го почитувате Уставот...

Македонија 20.01.21 | 08:34

На ред дојде печатењето на двојазични лични документи со новото уставно име на државата

Владата ќе испрати до пратениците текстови на законски измени со кои ќе се утврди обврската на личните карти, возачките и сообраќајните дозволи, патните исправи и други...

Колумни 13.02.20 | 08:20

Министерска п**чка под кошула

Предраг Димитровски Секако реагираме и веднаш испраќаме нота. Ова беше првичната реакција на екс-премиерот Зоран Заев кога минатото лето бугарскиот премиер Бојко Борисов...

Македонија 15.01.20 | 19:06

Како размислувал Заев кога го продавал името: Ебаму името ебаму (АУДИО)

„Ебаму, името, ебаму“, вели Зоран Заев во продолжението на снимката „Европ за Вицето“, што на Јутуб ја објави Зоран Божиновски. Заев уверуваше дека целосно ќе се слушне...

Македонија 14.01.20 | 08:16

Героски: Спасува гласови, затоа Заев пред избори не користи Северна

Во синоќешната емисија „Што не е јасно“ новинарот Бранко Героски зборуваше за последната колумна, во која го прашува Зоран Заев зошто не го употребува зборот Северна...

Македонија 27.12.19 | 19:41

МНР ќе ја потсетува Саудиска Арабија дека Македонија не е ПЈРМ, туку Северна

За Кралството Саудиска Арабија Република Македонија не е северна, но е поранешна југословенска. На визите што им ги издава во Амбасадата на Саудиска Арабија во Тирана...

Македонија 15.11.19 | 11:59

Ангелов: СДСМ се најголеми патриоти затоа што го сменија името

„Нема поголем патриотизам и почит кон државата од она што се направи во изминатите 2.5 години за граѓаните и државата“, порача претседателот на партијата „Достоинство“...

Македонија 14.11.19 | 13:41

Промената на името не беше услов за влез во НАТО

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека решавањето на спорот за името со Грција не бил услов за членство во НАТО, во интервју за „Дојче Веле“. Според Мицкоски,...

Балкан 22.10.19 | 23:56

„Катимерини“: Македонија нема потреба дома да се вика Северна

Грчкиот весник „Катимерини“ во авторски коментар оценува дека со блокадата за стартот на преговорите со Македонија за членство во Европска унија е загрозен ерга омнес...

Балкан 07.10.19 | 12:54

Новиот градоначалник на Солун: Не ми е лесно да кажам Македонија

Не ми доаѓа лесно да кажам Македонија, вели новиот градоначалник на Солун, Константинос Зервас, говорејќи за грчкиот весник „Катимерини“, во однос на тоа кое...

Македонија 25.09.19 | 12:53

Донев: Заев дојде на власт за да го смени името на државата, а не да ја внесе Македонија во ЕУ и НАТО

Јован Донев, поранешен амбасадор во гостувањето во емисијата „24 Отворено“ истакна дека Зоран Заев не дојде на власт за да ја внесе Република Македонија во ЕУ, бидејќи...

Македонија 13.09.19 | 20:38

Ребека: Моите деца се збунети кога некој ќе каже Северна

Моите првачиња знаат дека се родени во Македонија, така им пишува воизводот на родени, пишува на Твитер македонската пејачка и хуманитарка Ребека Јанковска Ристески. Кога...

Македонија 12.09.19 | 19:56

Нова песна за првачињата: Опасно е кога децата ви ги тренираат за да се одродат

Имплементацијата на националниот инженеринг (Преспа) има многу лица, а она што отсекогаш го сметав за најпогубно е всадувањето на нивните политички мантри во главите...

Македонија 10.09.19 | 22:35

Апасиев: Епа плачете сега, Северномакедонки!

Професорот Димитар Апасиев потсетува на ТВ-дебата со Катерина Колозова, жесток апологет на власта, која со сета моќ ја бранеше промената на уставното име, во која ѝ објаснува...

Македонија 28.08.19 | 07:06

Македонците од Австралија повикуваат на бојкот на концертите на „Танец“

На 17 ноември во Мелбурн, на 22 ноември во Канбера и на 24 ноември во Сиднеј закажани се концерти на ансамблот „Танец“ по повод 70-годишнината од основањето. Овие концерти...

Македонија 26.08.19 | 14:55

Кој лажеше за „Северни Македонци“, „Република“ или Димитров, министерот „северномакедонски“?

Лажна вест е дека ќе го изгубиме идентитетот кога ќе го смениме името на државата! Лажна вест од извртените глави на вмровците е дека ќе станеме Северномакедонци, а владата...

Македонија 07.08.19 | 12:34

Од денеска државјанството ни е „македонско/граѓанин на Република Македонија

Графата „државјанство“ во изводите за родени, венчани и умрени од денеска ќе биде пополнета македонско/граѓанин на Република Македонија, велат за МИА од Управа...

Македонија 02.08.19 | 16:19

Како ни се вика Републиката, пусти Стево?

Насобраниот гнев на македонскиот народ за што по половина век Македонија повторно е идеал наместо иднина, денеска, на двата Илиндена, најголемиот национален празник,...

Твитови 02.08.19 | 13:27

Еве го бетонот од Заев и Димитров


Македонија 28.06.19 | 18:09

Министре, не сте вие тој што треба да менува лични податоци на деца родени во Република Македонија

Дилемите во однос на тоа дали на сведителствата на учениците треба да стои Република Македонија се разјаснети со спроведување на уставните одредби што се во...