Ознака: Рената Десковска
Македонија 02.11.20 | 12:04

Дескоска: Не сакам да носам маска, но го почитувам законот и носам маска

Рената Десковска, поранешната министерка за правда во владата на СДСМ, објави дека не сака да носи заштитна маска и откри дека на владините седници постојано се спротивставувала...

Македонија 07.05.20 | 14:56

Идната членка против Венецијанската комисија: Цитатите не се нужно применливи на други земји

Министерката за правда Рената Дескоска денеска ги негираше тврдењата дека Венецијанската комисија препорачува да поминат 60 дена по престанокот на вонредната состојба...

Македонија 06.05.20 | 16:24

Дескоска: Уредбите важат со или без вонредната состојба

Во изминатиов период се отвораат повеќе прашања околу уредбите со законска сила, што може да регулираат, до кога важат и слично. Кога се разгледуваат овие прашања, мора...

Македонија 22.03.20 | 19:12

Десковска: Ќе предложам уредба со која ќе се укине годишното финансирање на партиите

Министерката за правда Рената Десковска најави дека до Владата ќе предложи уредба со законска сила со која ќе биде укинато годишното финансирање на политичките партии,...

Македонија 12.03.20 | 15:01

Судовите вријат од луѓе, Филипче и Дескоска ќе се консултираат дали ќе ги одложат рочиштата

Судењата поради корона вирусот почнаа да се одлагаат но тоа како да не е доволна причина власта и официјално да донесе одлука за запирање на сите рочишта. Денеска се...

Македонија 17.02.20 | 20:18

Бродот тоне, пукаат шавовите, раскол во СДСМ: Министерката за правда не учествуваше во маршот на Заев

Притисоци и уцени се вршеа врз вработените во администрацијата, но и врз други категории на граѓани за да присуствуваат на вечерашниот марш „За правда“ во организација...

Македонија 14.02.20 | 12:42

Десковска не сака да зборува пред пратениците, ама напиша на Фејсбук: Очигледна е намерата да се опструира носењето на Законот за ЈО

Министерката за правда Рената Десковска одби да го образложи Законот за јавното обвинителство пред пратениците, ама затоа на Фејсбик напиша дека е очигледна намерата...

Македонија 11.02.20 | 11:05

Дескоска лажеше: Не се само „точки и запирки“ променети во Законот за ЈО, туку подметнати се многу работи

Кога текстовите се средувале од стручните служби се направени технички грешки кои ги направиле службите во брзање и кога согледавме дека има проблем, беше испратен...

Македонија 10.02.20 | 22:47

Дескоска го брани фалсификатот: Имаше технички грешки кои ги исправивме, немаше консултации

Министерката за правда, Рената Десковска на прес конференција во Собранието појасни дека вчера на владина седница поминале Законот за ЈО и Законот за Совет на јавни...

Македонија 10.02.20 | 19:00

Ахмети, Џафери и Заев вечерва на средба и обид за замена на предлог законот за ЈО

Претседателот на Собранието Талат Џафери и претседателот на СДСМ Зоран Заев биле на средба во канцеларијата на Али Ахмети на која се разговарало во врска со нацрт-законот...

Македонија 10.02.20 | 01:49

Падна закон во мед…

Падна закон во мед…, вака Ивор Мицковски, политички аналитичар го коментираше договорот за Законот за јавно обвинителство кој доцна вечерва откако помина во Владата...