Ознака: Рејчел Галовеј
Македонија 24.02.21 | 12:37

Имате добри закони, меѓутоа треба да се види како ќе бидат имплементирани, вели Галовеј коментирајќи го случајот Мијалков

Мислам дека треба да се почитува правото и треба да се има поголема доверба на граѓаните во институциите во земјата и затоа мислам дека е важно да се обрне посебно внимание...

Македонија 05.10.20 | 18:05

Средба Мицкоски-Галовеј: Ситуацијата е аларматна, власта не знае да се справи со Ковид-19

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоки се сретна со британската амбасадорка, Рејчел Галовеј, со која разговарал за актуелната политичка, економска и здравствена...

Македонија 22.09.20 | 17:04

Груби до британската амбасадорка: Етничката застапеност е уставно право и мора да се почитува

Вицепремиерот и министер за политички систем, Артан Груби, се сртна со британската амбасадорка Рејчел Галовеј, при што истакнал дека правичната и соодветна застапеност...

Македонија 03.09.20 | 15:44

Пендаровски се сретна со британската амбасадорка Галовеј

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими амбасадорката на Обединетото Кралство во земјава, Рејчел Галовеј. На средбата се разговараше за досегашната поддршка...

Македонија 23.07.20 | 18:15

Чулев – Галовеј: Во МВР е потребно продолжување на реформските процеси

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска оствари работна средба со амбасадорката на Кралството Велика Британија и Северна Ирска, Рејчел Галовеј. Во фокус...

Економија 16.06.20 | 13:58

Ангеловска-Бежоска – Галовеј: Соодветната монетарна политика, ценовната и  стабилноста на денарот се еден од најцврстите столбови на македонската економија

Соодветната монетарна политика, загарантираната ценовна стабилност и стабилноста на денарот се и ќе бидат еден од најцврстите носечки столбови на македонската економија....

Македонија 14.05.20 | 19:17

Mицкоски-Галовеј: Здравјето на граѓаните ни е на прво место

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. Д-р Христијан Мицкоски денес оствари видео разговор со амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј. Во разговорот стана...

Македонија 14.05.20 | 17:11

Мицкоски-Галовеј: Несериозно е однесувањето на Заев кој лицитира со датуми за избори, додека се бројат жртвите од коронавирусот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари видео разговор со амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј. Во разговорот стана збор за здравствената...

Македонија 21.11.19 | 13:17

Пендаровски: Да се инвестира во подигнување на свеста за климатските промени

Стево Пендаровски денеска вети дека ќе преземе се што е во негова надлежност со цел да се ублажат негативните ефекти од климатските промени и упати јавен апел до сите...

Македонија 01.11.19 | 12:26

Мицкоски – Галовеј: Неказнивоста на криминалот и корупцијата пречка на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски остварија средба со амбасадорката на Обединетото Кралство на Велика Британија...

Македонија 22.08.19 | 14:47

„Рекет“ е можност да се докаже несeлeктивна пpaвда

Граѓаните треба да видат дека државата има еднаков пристап кон владеењето на пpaвото, изјави денеска британската амбасадорка Рејчел Галовеј, коментирајќи ги последните...

Балкан 25.07.19 | 19:59

Британија дала 9,5 милиони фунти за медиумите во Западен Балкан, каде ли се трошат?

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува...

Калеидоскоп 09.05.19 | 20:22

Британската амбасадорка направи мекици за кралското бебе

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј ја испочитува македонската традиција и денеска почести со мекици за раѓањето на кралското бебе, синот на принцот Хари и Меган...