Ознака: разрешување
Македонија 21.06.24 | 19:52

Таравари во понеделник ќе ги разреши економските директори на клиниките

Од понеделник здравствените установи ќе немаат економски директори. Ова денеска го најави Арбен Таравари, предложен за нов министер за здравство од редовите на Вреди....

Здравје 27.05.24 | 16:32

Демири: Зошто да ја разрешам, сте се фатиле околу Бесија, таа не ги вработи 18 лица, тие се од лани вработени

Зошто да ја разрешам, кажа министерот за здравство, Илир Демири на новинарско прашање зошто не е разрешена организациската директорка на Клиниката за Токсикологија,...

Македонија 23.04.24 | 13:18

ВМРО-ДПМНЕ: Разрешувањето на медицинскиот директор на токсикологија е одраз на негативната селекција во здравството од СДС и ДУИ

Разрешувањето на медицинскиот директор на Клиника за токсикологија е уште еден показател за негативна селекција во здравството, а воедно и поддршка за самоволието...

Македонија 22.04.24 | 17:05

Министерот за здравство денеска ќе го разреши медицинскиот директор на Токсикологија д-р Петровски, а за економската директорка Иљази вели нема ниту едно прекршување

Министерот за здравство Илир Демири денеска најави дека ќе го разреши медицинскиот директор на Клиниката за токсикологија д-р Данил Петровски, а за економската директорка...

Македонија 26.03.24 | 15:20

Ангелов: Ако Владата ме разреши, без противење ќе ја прифатам одлуката

Стојанче Ангелов, претседател на Достоинство и директор на ЦУК, денеска изјави дека доколку Владата и техничкиот премиер Талат Џафери го разрешат, тој без противење...

Македонија 10.02.24 | 11:12

Меџити до СДСМ: Вие сте неми набљудувачи на сите катастрофални политики на ДУИ, нели ви е срам и понижувачки пред вашите поддржувачи, Груби да ве управува како сака?

Поминаа 1 месеци како сум министер во кои покажав како треба да се работи. Покажав како треба да се бори еден министер за она што во верува и сака да го спроведе во интерес...

Македонија 08.02.24 | 14:28

Разрешувањата на Меџити и Алиу утре на собраниска седница

Собранието утре ќе расправа за разрешување на министрите за здравство Фатмир Меџити и за информатичко општество и администрација Азир Алиу, соопштија од Кабинетот...

Македонија 08.02.24 | 13:37

Џафери достави предлог до Собранието за разрешување на министрите на Алијанса и именување нови

Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, достави допис до претседателот на Собранието на Република Македонија, Јован Митрески,...

Останати спортови 11.01.24 | 12:34

Поднесено барање за Вонредно собрание на МОК и смена на Димевски

Вкупно 26 национални федерации и пет индивидуални членови на Собранието на Македонскиот олимписки комитет доставија барање за свикување Вонредно Собрание на МОК. Како...

Црна хроника 12.06.23 | 19:15

Училишните одбори да донесат одлука за разрешување на директорите на училиштата од Кавадарци кои се истепаа

Училишните одбори да донесат одлука за разрешување на двајцата директори на основни училишта по инцидентот со нарушување на јавен ред и мир, се вели во соопштението...

Македонија 11.06.23 | 19:28

Јовев го потпишал решението со кое е разрешен од директор на Кардиохирургија

Сашко Јовев за МИА потврди дека вчера го потпишал решението со кое министерот за здравство Фатмир Меџити го разреши од директорската функција на Клиниката за кардиохирургија. Тој...

Скопје 25.04.23 | 13:16

Се јадело и пиело на сметка на градинката: Стефковски ја разреши директорката на „Детска радост“

Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски информираше за утврдените прекршувања на Законите во работата на детската градинка „Детска радост“. Утврдено...

Македонија 23.02.23 | 12:17

Разрешени Сали, Алити и Чупи

Собранието денеска во рамки на 104-та седница за владината реконструкција, ги разреши министерите од Алтернатива – за здравство Беким Сали, за информатичко општество...

Македонија 02.11.22 | 19:47

Разрешени организацискиот директор на Детска клиника и шефот на Кабинетот на Сали

Министерството за здравство попладнево информира дека министерот Беким Сали денеска го разрешил од функцијата организацискиот директор на Универзитетската клиника...

Скопје 27.10.22 | 15:18

Директорот на „Водовод“ остана неразрешен, ќе се остварат ли заканите на вработените?

На Скопје му се заканува нов колапс откако денеска истече рокот што вработените во „Водовод и канализација“ и ССМ ѝ го дадоа на Данела Арсовска за разрешување на директорот...

Македонија 28.06.22 | 13:54

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ достави барање до Ковачевски за итно разрешување на Валмир Азири

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата денеска достави писмо до премиерот Димитар Ковачевски со барање за остра и брза реакција и итно започнување и разрешување...

Балкан 15.06.22 | 17:41

120 пратеници на бугарското Народно собрание поднесоа барање за разрешување на неговиот претседател Никола Минчев

Сто и дваесет пратеници од опозицијата „Има таков народ“, ГЕРБ-СДС, Движењето за правата и слободите и „Препород“ до раководството на 47. Народно собрание на Бугарија...

Македонија 19.04.22 | 18:20

Владата бара Надзорниот одбор да го разреши Макрадули од директорската функција на АД „Пошта“

Владата на денешната седница побарала од Надзорниот одбор на Акционерско друштво за поштенски сообраќај „Пошта на Македонија“ да го отповика Јани Макрадули...

Македонија 07.04.22 | 15:49

Судскиот совет разреши петмина судии

Судскиот совет на денешната седница постапуваше по трите предмети за утврдување одговорност кај судии за кои Советот за жалби при Врховниот суд ги укина решенијата...

Култура 16.01.22 | 12:20

Нора Шаќири до Стефоска: Ирена ние се гледаме на суд

И Нора Шакири, која пред Магдалена Ризова Черних беше разрешена од функцијата в.д. директор на Театар Комедија и се обрати на поранешната министерка за култура Ирена...