Ознака: разрешување
Македонија 25.11.20 | 10:59

Владата го разреши Зоран Иванов од Надзорниот одбор на МИА

На вчерашната седница Владата ги донесе следните кадровски решенија: 1. Амет Аџиу да го разреши од должноста в.д. директор на Јавната установа Национален парк Пелистер-...

Македонија 19.11.20 | 22:55

По иницијатива на Николовски Заев разрешил 9 претседатели на општински

Партиски извори за Iportal информираат дека по иницијатива на генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, вечерва, претседателот Заев разрешил 9 претседатели на општински...

Македонија 29.10.20 | 21:28

Лекарите од Козле бараат разрешување на директорот Андоновски – не обезбедил услови за развојување на децата кои имаат и тие кои немаат ковид-19

Лекарскиот колегиум при Институт по белодробни заболувања кај децата во Козле упати отворено писмо до медиумите во кое се бара разрешување на директорот Ангелчо Андоновски....

Македонија 20.10.20 | 19:48

Лидија Димова разрешена од позицијата директорка во Агенцијата за европски образовни програми и мобилност

Директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, која во зиминатиот период ја разбранува јавноста со серијата скандалозни...

Македонија 19.10.20 | 16:20

Вицепремиерот против корупција доставил до Заев предлог за разрешување на Димова

Вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски денеска доставил предлог до премиерот Зоран Заев со кој бара политичка одговорност за директорката на Националната...

Скопје 30.09.20 | 15:35

Претпријатието „Лајка“ никако да проработи, а директорката година и пол зема плата

Во март минатата година Тина Петрушевска беше назначена за директорка на ЈП Лајка, стационар за вдомување на бездомни животни, кој до ден денеска се уште не профункционира....

Македонија 07.07.20 | 09:51

Управниот суд ја отфрли тужбата на министерот Чулев против Владата

Управниот суд ја отрфлил тужбата на техничкиот министер за вантрешни работи Наќе Чулев против Владата, што тој ја поднесе за повреда на административни процедури со...

Македонија 25.06.20 | 21:44

Откако се пофали дека влијаел врз отварање на границите: Антикорупциска тврди дека нема правни пречки за разрешувањето на Зибери

Антикорупциската комисија смета дека нема правни пречки за разрешувањето на директорот на Центарот за јавно здравје Арбен Зибери што денеска го најави министерот...

Македонија 04.12.19 | 09:47

Случај премиерот во заминување и СЈО против Јово Вангеловски: Ќе падне ли последната врата пред диктатурата

Премиерот во заминување, Зоран Заев има силни амбиции да има тотална власт врз правосудниот систем и тоа не го крие. Се чини дека карактерот и стекнувањето со над два...

Македонија 25.09.19 | 16:07

И Кацарска по стапките на Јанева

Судијката Добрила Кацарска, која водејќи ги случаите на СЈО против опозицијата, но и по драконските казни изречени во случајот 27 април, со што стана симбол за партизирано...

Македонија 24.09.19 | 14:24

Побара разрешување на Кацарска: Сопругот на Јанкулоска ја обвини судијката за пристрасност во „Тенк“

Адвокатот Влатко Илиевски, сопруг на поранешната мнистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска осудена за случајот „Тенк“, денеска на седница од Судскиот совет...

Македонија 14.09.19 | 21:50

Колевски: В понеделник ќе се расправа за статусот на останатите обвинители

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“...

Македонија 14.09.19 | 20:46

Готово е: Советот ја разреши Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосомничена за случајот „Рекет“...

Македонија 14.09.19 | 20:26

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно...

Македонија 14.09.19 | 16:51

Кариерата на Катица Јанева уште вечерва ќе биде запечатена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, експресно ја потпиша одлуката за разрешување на Катица Јанева, која пратениците ја донесоа со 102...

Македонија 14.09.19 | 15:07

Собранието ја разреши Катица Јанева

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е разрешена со 102 гласа ЗА од вкупно 105 пратеници. Од 29 пратеници кои им припаѓаат на малцивствата 27 гласаа ЗА разрешување...

Македонија 14.09.19 | 14:27

Секое правно лудило завршува вака

Секое правно лудило завршува вака. Секогаш кога Собранието носи неуставни закони, вклучително и јас. Секогаш кога правите органи не реагираат, иако стопати беше кажано...

Македонија 14.09.19 | 14:05

Во живо: Собранието ќе гласа за разрешување на Катица Јанева

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот...

Македонија 14.09.19 | 08:33

Собранието денеска ќе расправа за разрешувањето на Јанева

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка...

Македонија 13.09.19 | 20:48

СДСМ ќе го поддржи разрешувањето на Јанева, но не за незаконско, туку за нестручно и несовесно работење

Пратениците на СДСМ на утрешната собраниска седница ќе го поддржат разрешувањето на Катица Јанева, но, не за незаконско, туку за нестручно и несовесно работење, рече...