Ознака: разрешување
Македонија 14.09.19 | 21:50

Колевски: В понеделник ќе се расправа за статусот на останатите обвинители

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“...

Македонија 14.09.19 | 20:46

Готово е: Советот ја разреши Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосомничена за случајот „Рекет“...

Македонија 14.09.19 | 20:26

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно...

Македонија 14.09.19 | 16:51

Кариерата на Катица Јанева уште вечерва ќе биде запечатена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, експресно ја потпиша одлуката за разрешување на Катица Јанева, која пратениците ја донесоа со 102...

Македонија 14.09.19 | 15:07

Собранието ја разреши Катица Јанева

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е разрешена со 102 гласа ЗА од вкупно 105 пратеници. Од 29 пратеници кои им припаѓаат на малцивствата 27 гласаа ЗА разрешување...

Македонија 14.09.19 | 14:27

Секое правно лудило завршува вака

Секое правно лудило завршува вака. Секогаш кога Собранието носи неуставни закони, вклучително и јас. Секогаш кога правите органи не реагираат, иако стопати беше кажано...

Македонија 14.09.19 | 14:05

Во живо: Собранието ќе гласа за разрешување на Катица Јанева

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот...

Македонија 14.09.19 | 08:33

Собранието денеска ќе расправа за разрешувањето на Јанева

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка...

Македонија 13.09.19 | 20:48

СДСМ ќе го поддржи разрешувањето на Јанева, но не за незаконско, туку за нестручно и несовесно работење

Пратениците на СДСМ на утрешната собраниска седница ќе го поддржат разрешувањето на Катица Јанева, но, не за незаконско, туку за нестручно и несовесно работење, рече...

Македонија 13.09.19 | 15:11

Утре пратениците ќе гласаат за разрешување на Јанева

Претседателот на Сoбранието Талат Џафери ја закажа за утре пленарната седница со единствена точка на дневен ред – разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица...

Македонија 13.09.19 | 12:22

Сè уште нема седница за разрешување на Јанева, ниту нова средба за законот за ЈО

Во Собранието сè уште нема најава кога ќе се одржи седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор за случајот „Рекет“....

Македонија 12.09.19 | 13:47

Работните групи денеска работат на усогласување на ставовите за новиот закон за ЈО

Работните групи на парламентарните партии денеска работат на усогласување на ставовите за новиот закон за јавното обвинителство, изјави пратеникот Хари Локвенец додавајќи...

Македонија 12.09.19 | 13:30

ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за разрешување на Јанева

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе барање потпишано од 20 пратеници за свикување итна седница за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Координаторот...

Македонија 12.09.19 | 12:37

Левица: По вчерашното гласање, кристално јасни станаа намерите на власта

Имајќи ги во предвид последните неколку години, слободно може да се заклучи дека во политичкиот систем на Република Македонија лидерските средби израснаа во централна...

Македонија 12.09.19 | 12:27

Димовски: Секоја одложена седница значи спасување на Јанева

Секоја одложена седница значи спасување на Јанева и прикривање на рекетот смета пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, кој на „Твитер“ го повика претседателот...

Македонија 11.09.19 | 14:33

Милошоски: Толку ли многу тајни знае Катица Јанева, што власта уште ја штити?

Интересно е да се знае кој заеднички договор со осомничената го има власта, што сеуште ја штити обвинителката Катица Јанева. Толку ли многу тајни знае Катица Јанева,...

Македонија 11.09.19 | 14:19

Власта застана во одбрана на криминалите на Катица Јанева

Денеска на собраниска седница oд говорницата се обрати координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, кој предложи да се дополни дневниот ред со...

Македонија 11.09.19 | 13:47

Власта одби да гласа за разрешување на Катица Јанева во Собранието

Со 58 гласови пртоив, од кои мнозинството пратеници од СДСМ и ДУИ, на денешната собраниска седница беше отфрлен предлогот од координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 10.09.19 | 15:17

Џафери: Ако има договор на лидерската, разрешувањето на Јанева и законот за ЈО на седници уште утре

Од исходот на вечерашната средба помеѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, зависи кога ќе се одржат продолженијата...

Македонија 06.09.19 | 08:20

Јанева ја активира оставката, партиите бараат разрешување

Комисијата за прашањата на изборите и именувањата без дискусија со едногласна одлука го утврди предлогот до Собранието Катица Јанева да биде разрешена од функцијата...