Ознака: раша тудеј
Македонија 18.03.22 | 19:02

Владата нареди „Телеком“ да го згасне „Раша тудеј“

„Македонски телеком“ го прекина реемитувањето на рускиот канал „Раша тудеј“ (РТ) во земјава. Ве известуваме дека согласно Одлуката на Владата и истата рефлектирана...

Свет 18.03.22 | 11:39

Раша тудеј: Неправедно одземена дозволата за емитување програма

Рускиот телевизиски канал Раша тудеј денеска соопшти дека британскиот медиумски регулатор Офком неправедно му ја одзел дозволата за емитување програма, поради конфликтот...

Свет 18.03.22 | 10:50

„Раша тудеј“ останува без лиценца во Велика Британија

Британскиот регулатор Офком ја повлече лиценцата за „Раша тудеј“ во Велика Британија, пренесува „Би-Би-Си“. Од Офком соопштија дека одземената дозвола за емитување...

Свет 04.03.22 | 12:50

По низа финансиски удари: Згаснува американската филијала на „Раша тудеј“

Згаснува РТ Америка, соопшти „Т&Р Продакшн“, продукциската компанија што стои зад руската државна мрежа. Генералниот директор на Т&Р Продакшн, Миша Солодовников...

Балкан 03.03.22 | 21:08

Затворено грчкото издание на Спутник, реагираат новинарските здруженија во Грција

Над 30 новинари и административен персонал останаа без работа во Грција откако денеска прекина со работа грчкото издание на Спутник по одлуката на Европската унија...

Свет 28.02.22 | 11:08

ЕФН: Не се борите против лажните вести со затворањетона РТ и Спутник во ЕУ

Откако Европската Унија вчера најави дека на руските медиуми поддржани од власта ќе им биде забрането да емитуваат на европско тло, Европската федерација на новинари...

Свет 27.02.22 | 20:02

ЕУ ќе ја забрани работата на руските медиуми „Раша тудеј“ и „Спутник“

Европската унија ќе ја забрани работата на руските медиуми „Раша тудеј“ и „Спутник“, изјави денеска шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел. Говорејќи на прес-конференција...

Свет 25.02.22 | 09:19

Хакирана телевизијата „Русија тудеј“

Најголемата хакерска група „The Anonymous“ објави дека вчера ја хакирала и ја срушила страницата на Русија тyдеј која е под влијание на рискиот пртседатл владимир Путин....

Свет 02.02.22 | 17:44

Германија забрани емитување нa Раша тудеј на германски

Германската радиодифузна канцеларија го забрани емитувањето на германската верзија на рускиот медиум РТ во Германија. „Нема дозвола за емитување на оваа програма...