Ознака: пруга
Економија 19.10.21 | 08:43

Бочварски ќе ја гради пругата кон Бугарија

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска ќе престојува во работна посета на Софија каде ќе го потпише трилатералниот меморандум меѓу Македонија,...

Црна хроника 10.08.21 | 21:49

Локализиран пожарот на пругата кај селото Дељадровци

Противпожарниот воз и екипите на македонските Железници го локализираа и ставија под контрола пожарот на пругата кај скопското село Дељадровци, на коридорот десет. Од...

Балкан 02.08.21 | 17:55

Вучиќ најави дека за два месеца ќе има потпишување договор за брзата пруга кон Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на својот официјален Инстаграм профил, најави дека последните анализи се во тек пред потпишување на рамковниот договор за...

Црна хроника 02.08.21 | 16:44

Тешко повреден мигрант кај Неготино, удри воз во него

На пругата Гевгелија – Скопје, во близина на циглана кај Неготино, вчера товарен воз кој сообраќал на релација Гевгелија – Скопје, удрил во едно лице-мигрант. – Во незгодата...

Економија 14.07.21 | 17:50

Потпишан трилатерален протокол меѓу Македонија, Бугарија и Албанија: Пругата кон Бугарија ќе биде готова 2026 година

Поинтензивна соработка во изградбата на железничкиот Коридор 8 најавуваат управителите на железничката инфаструктура од Македонија, Бугарија и од Албанија, кои денеска...

Црна хроника 19.06.21 | 22:36

Петмина поврдени кога автомобил паднал на пругата кај Градско

Пет луѓе се повредени кога автомобил, што се движел во близина на бензиска пумпа во Градско, околу 19 часот паднал од патот на железничката пруга. Како што информира за...

Балкан 06.05.21 | 08:15

Вучиќ не губи време: Пругата кон Македонија ќе ја почне напролет

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен му испрати писмо на српскиот претседател Александар Вучиќ во кое му се заблагодарува за „продуктивната...

Балкан 26.04.21 | 17:05

Вучиќ со ЕУ ќе гради пруга за брз воз кон Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ попладнево и официјално ја најави изградбата на пругата со висока брзина која треба да го поврзе Белград со Македонија, но и со...

Економија 02.12.20 | 09:34

На пругата кон Бугарија ќе има 91 мост и 32 тунели, самиот граничен премин ќе се наоѓа во тунел

Буџетот на министерството за транспорт и врски предвидува околу 300 милиони евра (1 милијарда и 800 милиони денари) за 2021 година наменети за изградба на пругата на Коридорот...

Балкан 15.10.20 | 16:11

Нова иницијатива: Што побргу ќе дојде, пругата кон Албанија или кон Бугарија?

Заменик министерот за транспорт и врски Беким Реџепи и директорот на ЈП за железничка инфраструктура „Железници на Република Македонија“, Фестим Халили, денеска...

Економија 24.09.20 | 21:26

Ивановски: Три години беа доволни за да се заврши автопатот Кичево-Охрид, а две години доцни и првиот дел од пругата кон Бугарија

Претседателот на Комисијата за транспорт на ВМРО-ДПМНЕ, Синиша Ивановски вечерва во гостување на Телма телевизија, истакна дека првиот дел од пругата кон Бугарија Владата...

Економија 22.09.20 | 21:39

Ќе се гради пруга од Кичево кон Албанија: Почната постапка за барање финансиски средства

Владата на седница ја разгледа и усвои Информацијата за изградба на железничката пруга Кичево – граница со Р. Албанија во две фази и го задолжи Министерството за финансии...

Економија 17.09.20 | 14:31

Со ребаланс на Буџетот ќе бидат повлечени дел од парите за пругата Куманово-Бељаковце што оди кон Бугарија

Ниското ниво на капиталните инвестиции во Министерството за транспорт и врски се должи на застојот во изградбата на железничката делница Куманово – Бељаковце од пругата...

Сервиси 11.08.20 | 16:25

Tри дена не работат сигналните рампи на пругата кај Велес: Невремето уништило кабел

Поради силното невреме што се случи во неделата по полноќ, оштетен е железничкиот СТА кабел на пругата Велес – Згрополци после мостот кај Канатларци и веќе трет ден...

Балкан 30.07.20 | 13:21

Србија ќе гради брза пруга до македонска граница

По кратката најава на српскиот претседателот Александар Вучиќ дека ќе се гради брза пруга од Белград до Ниш, денеска вицепремиерката Зорана Михајловиќ, го дообјасни...

Црна хроника 27.06.20 | 14:00

Воз удри автомобил на преминот кај поранешна велешка Свилара

Железничка несреќа се случи изутрината нешто пред 9,30 часот на преминот кај поранешна велешка Свилара на патот кон селото Горно Оризари, во која воз удрил автомобил...

Црна хроника 11.06.20 | 16:21

Загина мигрант од удар на локомотива на пругата Велес-Градско

Во СВР Велес синоќа во 04.00 часот било пријавено дека на потегот помеѓу железничката пруга Велес-Градско, пред село Згрополци, локомотива удрила во едно лице – мигрант,...

Црна хроника 02.02.19 | 18:08

Безживотно машко тело пронајдено на пруга кај Велес

Mашки труп бил пронајден на пругата Велес – Градско. Телото било кај железничката станица „Згрополци“ и е најдено вчера во 18.45 часот. Машиновозач го забележал телото...