Ознака: производство
Свет 13.06.23 | 14:46

Макрон ќе го засилува домашното производство на лекови

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ќе претстави план за производство на клучните лекови во Франција за да се справи со недостигот на увезени...

Економија 30.03.23 | 12:59

Намалени земјоделските површини, а зголемено производство

Во 2022 година се регистрирани 514 436 хектари обработлива површина, која во споредба со 2021 година е намалена за 0.4 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Кај обработливата...

Економија 24.03.23 | 15:47

Во јануари целата потрошена струја од домашно производство

Земјава во јануари годинава вкупно потрошила 709.217 мегават часови електрична енергија, 33,294 милиони нормални кубни метри природен гас, 564.355 тони јаглен и 105.213 тони нафтени...

Економија 04.03.23 | 13:39

Мицкоски: Сомнително е зошто нема производство на евтина струја во Осломеј и Битола туку се произведува во ТЕЦ Неготино за поскапа цена

Минатата година на АД ЕСМ поранешно ЕЛЕМ државата префрли повеќе од двесте милиони евра за тековното работење. Кога јас бев директор на АД ЕЛЕМ оставив милијарда и пол...

Економија 03.03.23 | 09:45

Владата донесе одлука: Обврска за регистрираните производители на леб да го произведуваат и ставаат во промет белиот и полубелиот леб

Владата, на синоќешната седница, донесе Одлука за определување обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите,...

Економија 27.02.23 | 13:20

По објавата на одлуката за замрзнување на цената на лебот, пекарите најавија затворање на погоните и прекин на производството на леб

Пекарите најавија затворање на погоните и прекин на производството на леб првиот ден по објавата на одлуката за замрзнување на цената на лебот во Службен весник. Ова...

Економија 10.01.23 | 16:13

Цените на производителите на индустриски производи на месечно ниво пониски за 0.7, а на годишно ниво повисоки за 13.8 отсто

Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2022 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, на месечно ниво се пониски...

Економија 24.12.22 | 13:32

Ковачевски: ЕСМ годинава го зголеми производството за 27 отсто, догодина планирани уште 20 проценти раст

ЕСМ оваа година, во услови на криза, отежнатост на работа и недостиг на енергенси, го зголеми производството на електрична енергија за 27 проценти, а за 2023 година планира...

Сервиси 19.12.22 | 10:06

Изминатото деноноќие произведени 17.532 мегават часа електрична енергија

АД ЕСМ вчера произведе 17.532 мегават часа електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, информираат од Владата. При...

Економија 18.11.22 | 10:00

Битиќи: Ако на пазарот има поевтина електрична енергија, недозволиво е да се произведува по повисока производна цена

Со домаќинско управување со енергетската криза мора да се следи што се случува на пазарот и ако на пазарот има електрична енергија чија берзанска цена е пониска од производствената,...

Економија 18.11.22 | 09:45

Изминатото деноноќие произведени 10 092 мегават часови електрична енергија

АД ЕСМ во текот на вчерашното деноноќие произведе 10 092 мегават часови електрична енергија, соопшти Владата. Во Термоелектраните се произведени 7 692 мегават часови, а...

Економија 28.10.22 | 11:47

Во прашање им е доведен и опстанокот: И месната индустрија чека поддршка од Владата за субвенционирана струја

По најавите на Министерството за економија за поддршка на прехранбениот сектор и компаниите од месната индустрија и фармите одгледувачи на животни очекуваат да бидат...

Економија 25.10.22 | 13:29

Од домашно производство била 96,6 отсто од потрошената струја во август

Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2022 година, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесувала 489 072 МWh електрична енергија, 23.044 мил. нм3...

Економија 18.10.22 | 12:52

ЕСМ го зголеми производството, струја обезбеди за дел од домашното стопанство

АД ЕСМ на 17.10.2022 година произведе 12.660 MWh електрична енергија. Во Термоелектраните РЕК Битола, РЕК Осломеј и ТЕЦ Неготино произведени се 12.253 MWh, а во хидроелектраните и...

Економија 15.10.22 | 12:11

Бектеши: Граѓаните ќе имаат топлинска енергија до крајот на сезоната, струја ќе добиваат од домашните капацитети

Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека граѓаните ќе добиваат топлинска енергија непречено до крајот на грејната сезона, како и дека потрошувачите не електрична...

Економија 16.09.22 | 13:45

Тутунопроизводството во опасност ако цените не се зголемат до 25 отсто

И тутунопроизводството како земјоделско-индустриска гранка е во опасност од рапидно намалување на производството доколку тоа не стане исплатливо. Ситуацијата ќе зависи...

Свет 06.05.22 | 13:19

Руското производство на нафта со остар пад, експерти предвидуваат лоши сценарија

Производството на нафта во Русија бележи остар пад. Во март, производството е намалено за половина милион барели дневно, а до крајот на април, вкупното намалување порасна...