Ознака: производство
Економија 16.09.22 | 13:45

Тутунопроизводството во опасност ако цените не се зголемат до 25 отсто

И тутунопроизводството како земјоделско-индустриска гранка е во опасност од рапидно намалување на производството доколку тоа не стане исплатливо. Ситуацијата ќе зависи...

Свет 06.05.22 | 13:19

Руското производство на нафта со остар пад, експерти предвидуваат лоши сценарија

Производството на нафта во Русија бележи остар пад. Во март, производството е намалено за половина милион барели дневно, а до крајот на април, вкупното намалување порасна...

Економија 05.11.21 | 15:27

Бектеши: Се зголемува капацитетот за производство на електрична енергија за да нема поскапување

Министерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека се интензивираат постапките за зголемување на државните капацитети за производство на електрична енергија. Од...

Економија 17.10.21 | 17:51

Залихите на готови производи зголемени, очекувањата за обемот на производството намалени

Оценката за економската состојба на деловните субјекти во септември 2021 година е понеповолна во однос на претходниот месец, a поповолна во однос на септември 2020 година....

Балкан 04.09.21 | 11:59

Суровините пристигнаа, во октомври почнува производството на „Синофарм“ во Србија

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, објави дека производството на кинеската вакцина против коронавирусот ќе почне во Србија во октомври, и дека компанијата...

Балкан 04.06.21 | 08:50

Почнува производството на „Спутинк“, Србија станува првата земја во Европа која ќе произведува вакцини против коронавирус

Во Србија денес започнува производството на руската вакцина „Спутник V“ против коронавирусот. Авион од Русија со компоненти за руската вакцина слета во Белград во...

Македонија 28.05.21 | 15:28

Заев си призна: Од 61 лиценца, една е на член на моето семејство, на мој прв братучед!

Проценката за производството на медицински канабис во земјава само со актуелните 60 лиценци е преку 250 милиони евра што е 2,5 отсто од БДП. Верувам дека ќе имаме отрезнување...

Балкан 11.05.21 | 11:09

Вакцината од „Торлак“ чека одобрување од Москва- испораката ќе започне за еден месец

Во следните 10 дена во српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ треба да пристигнат резултатите од валидацијата на првата пробна серија од 2.000 шишиња...

Балкан 15.04.21 | 12:23

Србија почна со производството на „Спутник В“, руската вакцина досега не предизвикала тромб

На институтот „Торлак“ во Србија почна производство на вакцината „Спутник В“ против коронавирус. Со ова Србија стана прва држава во јужна Европа која ќе произведува...

Свет 05.04.21 | 19:33

Во Франција почнува производство на вакцини против Ковид-19

Француското Министерство за економија и финансии потврди дека од среда треба да почне производство на вакцини против Ковид-19 во Франција, а тоа ќе го прави францускиот...

Балкан 25.03.21 | 12:00

Во Србија пред мај ќе почне да се произведува „Спутник V“

Рускиот фонд за директни инвестиции (РФПИ) и белградскиот Институтот за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ потпишаа договор за производство на руската вакцина...

Балкан 12.02.21 | 11:23

Руски експерти проценија дека Србија има капацитети да ја произведува вакцината „Спутник“

Делегација од руски експерти, кои пристигнале во Србија, процениле дека во земјата постојат технолошки услови за првата фаза на производство на вакцината „Спутник“. По...

Калеидоскоп 09.02.21 | 23:14

Компанијата Џенерал Моторс го продолжува прекинот на производството до 15 март

Компанијата „Џенерал моторс“ (ГМ) ќе го продолжи прекинот на производството во три фабрики во Северна Америка најмалку до средината на март, поради глобалниот недостиг...

Економија 31.12.20 | 09:58

Пад на индустриското производство во ноември за четири отсто: Годинава пониско за 10,6 отсто

Индустриското производство во ноември 2020 година бележи пад од 4 отсто во односна ноември лани, а во периодот јануари-ноември 2020 во однос на тој период 2019 година има намалување...

Свет 10.12.20 | 14:27

Во ова мало место од 26.000 жители ќе се прозиведуваат вакцини за цела Европа

Пурс е мало гратче во Белгија, кое ќе стане една од клучните точки во борбата против пандемијата. Оваа општина со 26.000 жители, лоцирана на 30 километри од Брисел, е дом...

Здравје 25.09.20 | 11:26

Кина до крајот на годината ќе произведува 610 милиони дози на вакцини

Годишниот капацитет за производство на вакцини во Кина ќе достигне 610 милиони дози до крајот на 2020 година, изјави во петокот официјален претставник на Националната...

Економија 31.08.20 | 14:31

Пад на индустриското производство во јули

Пад од 9,5 проценти на индустриското производство во јули годинава во однос на јули лани регистрира Државниот завод за статистика. Во првите седум месеци од годинава...

Технологија 20.08.20 | 10:34

Новото „СУВ“ возило на Тесла ќе биде произведувано во Кина од 2021 година

Тесла планира да го започне производството на својот „Model Y“ во Кина до почетокот на 2021 година, објави Глобал Тајмс во четвртокот, повикувајќи се на официјален претставник...

Економија 24.07.20 | 13:25

Во мај 63,5 проценти од потрошената струја од домашни извори

Во мај годинава во земјава вкупно биле потрошени 524 980 мегават часови електрична енергија, 3.505 милијарди нормални метри кубни природен гас, 363 229 тони јаглен и 79 336 тони...

Свет 23.06.20 | 11:13

Корона кризата зема 1 од 6 работни места во автомобилската индустрија во Велика Британија

Едно од шест работни места во автомобилската индустрија во Велика Британија би можело да се изгуби, доколку владата на оваа земја не делува, се вели во соопштението...