Во 2022 година се регистрирани 514 436 хектари обработлива површина, која во споредба со 2021 година е намалена за 0.4 отсто, соопшти Државниот завод за статистика.

Кај обработливата површина, во 2022 година, намалување е забележано кај сите категории.

Во истиот период, регистрирано е зголемување на производството кај сите избрани посеви, освен кај краставиците, кај кои е регистрирано намалување.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.