Ознака: пријави
Македонија 23.04.24 | 13:01

Се продолжува рокот за поднесување на ДДВ-04 пријавите до 26 април 2024 година

Управата за јавни приходи соопшти дека пропишаниот рок за поднесување на Пријавите за данокот на додадена вредност “ДДВ–04“ кој истекува на 25 април 2024 година, се продолжува...

Економија 25.01.24 | 15:03

Продолжување на рокот за поднесување ДДВ-04 пријави поради надградба на системот е-ПДД

Управата за јавни приходи ги информира даночните обврзници и корисниците на електронските услуги на системот е – Персонален данок, дека врши надградба на системот...

Економија 20.07.23 | 13:02

„Гласен Текстилец“ има пријави за работа на градежни работници и бремени жени за време на топлотниот бран

Здружението „Гласен Текстилец“ изминатите денови имале пријави од страна на работници но и граѓани за непочитување на мерките и препракките на Владата за работниците...

Македонија 20.07.23 | 12:58

„Гласен Текстилец“ има пријави за работа на градежни работници и бремени жени за време на топлотниот бран

Здружението „Гласен Текстилец“ изминатите денови имале пријави од страна на работници но и граѓани за непочитување на мерките и препраките на Владата за работниците...

Економија 24.04.23 | 12:05

УЈП: Рокот за поднесување на ДДВ-04 пријави продолжен до 28 април

Управата за јавни приходи соопшти дека даночните обврзници и сметководителите имаат три доплнителни работни денови за поднесување на ДДВ-04 пријави. Крајниот рок за...

Македонија 09.12.22 | 14:16

Пријавите за бомби во училиштата и други објекти во Скопје се лажни

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училишта и други објекти во Скопје,...

Црна хроника 07.12.22 | 13:40

Лажни се пријавите за бомби во училиштата и во Народна банка

Министерството за внатрешни работи информира дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училишта во Скопје и НБРМ, кои добиле порака...

Свет 23.11.22 | 08:46

Врховниот суд на САД одобри објавување на даночните пријави на Доналд Трамп

Врховниот суд на САД го одобри објавувањето на даночните пријави на поранешниот американски претседател Доналд Трамп пред Комисијата за буџет и даночни прашања на...

Економија 25.10.22 | 14:09

Рокот за поднесување ДДВ-04 пријава продолжен до 28 октомври

Поради отежнато поднесување на даночни пријави преку системот е-Даноци, Управата за јавни приходи соопшти дека рокот за поднесување на ДДВ – 04 пријава од страна на...

Скопје 31.08.22 | 16:06

ЦУК: Над 1.000 повици за итни ситуации на 112 по невремето во Скопје

По обилните поројни врнежи од дожд и силниот ветер од 70 километри на час, што вчера попладне го зафатија Скопје, досега се сумирани податоци од над 1.000 повици за итни...

Црна хроника 13.05.22 | 19:21

За пожарот во модуларната болница во Тетово ќе бидат поднесени четири тужби

Основното обвинителство во Тетово ќе поднесе пријави против четири лица, едно правно и три физички за пожарот во модуларната болница, открива „Алсат“. Во текот на следните...