Ознака: Прешево
Црна хроника 28.11.22 | 11:39

Србите ги уапсија: Украинец и Унгарец се обиделе да влезат во Македонија со 268.000 евра

Припаднции на Министерството за внатрешни работи  на Србија,  и Царинската управа уапсија украински државјанин. В.П.(1985) и унгарскиот државјанин П.К.(1980).поради постоење...

Балкан 06.08.22 | 08:40

Вонредна состојба во општина Прешево, горат 50 хектари борова шума

Општина Прешево прогласи вонредна состојба на територијата на селата Рајинци, Црнотинце, Горња и Доња Шошаја поради пожарот што избувна вчера, во попладневните часови,...

Балкан 05.08.22 | 23:25

Голем пожар во близина на Прешево, се гледа и од Куманово

Пожарот што попладнево избувна во околината на Прешево во соседна Србија е видлив и во Куманово. Според пишувањата на српските медиуми, опожарени се 50 хектари борова...

Балкан 13.06.22 | 09:34

Украински шпион протеран од Зеленски се обидел да влезе во Македонија со половина милион евра и дијаманти

Во средата на граничниот премин Прешево е упасен  поранешнен функционер на украинската разузнавачка служба СБУ, Андриј Наумов. Тој на  31 март официјално бил разрешен...

Балкан 09.06.22 | 18:09

Се креваат Албанците од Прешево, Медвеѓа и Бујановац

Претставници на Албанците од Бујановац, Прешево и Медвеѓа деновиве се обидуваат да го покренат прашањето за „Прешевската долина“ при посетата на САД и да зборуваат...

Балкан 10.02.22 | 16:32

Македонец уапсен на Прешево со луксузен часовник „Филип Патек“ од 115.000 евра и со Порше Карера

Српската царина и полиција на граничниот премин Прешево спречи обид за криумчарење од страна на македонски државјанин на луксузен часовник „Патек Филип“ чија вредност...

Црна хроника 28.01.22 | 18:56

Романски државјанин се обидел од Македонија во Србија да прошверцува килограм семе од канабис

Српските цариници на граничниот премин Прешево на српско-македонската граница спречиле обид за шверц на речиси килограм семе од канабис, скриено во автомобил, а превезувано...

Балкан 25.11.21 | 09:12

Патникот од Србија раскажува: Никогаш нема да ги заборавам мајките кои молеа некој да им ги спаси децата во автобусот

Српскиот државјанин Љуљзим Сулејмани (26) кој се најде во автобус на смртта со вереницата Медина Лутфи (25) од Куманово раскажува за она што се случувало внатре. – Ужас....

Македонија 12.08.21 | 23:40

Граничниот премин „Прешево“ меѓу Македонија и Србија затворен поради пожар

Граничниот премин „Прешево“, меѓу Македонија и Србија е обвиен во чад, а според снимките што ги постираат патници кои сакаат да влезат кај нашиот северен сосед, се работи...

Балкан 30.07.20 | 13:21

Србија ќе гради брза пруга до македонска граница

По кратката најава на српскиот претседателот Александар Вучиќ дека ќе се гради брза пруга од Белград до Ниш, денеска вицепремиерката Зорана Михајловиќ, го дообјасни...

Балкан 13.06.20 | 18:54

Taчи: Се надевам дека Прешево, Медвеѓа и Бујановац ќе содединат кон Косово, но територијалниот интегритет на Косово е недопирлив

Косовскиот претседател Хашим Тачи, за албанските медиуми изјави дека тој и народот на Косово имаат целосна и најголема доверба во САД . – Она што САД го ветиле за Косово...

Економија 05.12.18 | 13:47

Владата на Србија привремено го затвора царинскиот терминал во Прешево

Српското Министерство за финансии, Царинската управа, објави дека го затвора царинскиот терминал во Прешево поради опаѓање на увозот-извозот. Царинењето, наместо во...