Ознака: Предраг Димитровски
Македонија 17.12.23 | 10:32

Почина доајенот на македонското новинарство Предраг Димитровски

Замина еден од доајените на македонското новинарство Предраг Димитровски Пепи. Не напушти денеска по кратко боледување, оставајќи не во шок и неверување. Ќе ја паметиме...

Македонија 05.09.23 | 16:51

Новинарот на „Пресинг ТВ“ Предраг Димитровски доби признание за придонес во новинарството

Предраг Димитровски,новинарот на „Пресинг ТВ“ на денешното редовно собрание на Македонската асоцијација на новинари доби награда за придонес во новинарството и новинарските...

Колумни 19.08.23 | 13:57

Занесувачко друштво „Димитар Ковачевски“

Предраг Димитровски Алберт Ајнштајн во една прилика рекол дека дефиниција за безумие е „да го повторуваш истото одново и одново и да очекуваш различен резултат“. Навистина...

Колумни 30.07.23 | 14:19

„И ште го духате…“!?

Веќе стана евидентно дека т.н. лидери на овие од СДС бугарски и неоврховистички имаат сериозен проблем со никој друг, туку со сопствениот македонски народ. И без разлика...

Колумни 23.07.23 | 13:41

Пендаровски и Kовачевски на свечена седница во Софија за прогласување на Илинденското востание за бугарско!

Се сеќавате на вицот за Мујо и Хасо за интуицијата? Што е тоа интуиција и кој ја има, а кој ја нема? Ај да ве потсетам. Шетаат Мујо и Хасо по улица и Мујо му вика на Хасо: -Хасо,...

Македонија 18.05.23 | 12:37

Таче и Стево, сега ли ви текна за однесувањето на Бугарија кон Македонија?

Во еден ист ден претседателот Стево Пендаровски и премиерот Димитар Ковачевски со свои изјави станаа еклатантни примери за политичка проституција на домашната политичка...

Колумни 15.05.23 | 12:46

Таче нема туле, Таче нема туле…

Предраг Димитровски Премиерот намесник Димитар Ковачевски, во последното Само интервју, ни призна дека на неодамнешното предавање пред идните дипломати во Виена добро...

Колумни 16.04.23 | 09:01

Абе, ти ме донесе тука за да ме „работиш“ или да ме паркираш?!

Христос воскресе, навистина воскресе! Да ни е честит и вековит Велигден! Искрено, пријатно се изненадив од нашиот премиер намесник Димитар Ковачевски. Од спроведувањето...

Колумни 06.04.23 | 08:29

Зарем Драги Ѓоргиев сака да ни ги „ослепува“ наставниците и учениците Македончиња?!

Каква историографска еквилибристика сака јавно и заткулисно да ни прикажува и демонстрира Драги Ѓоргиев, „македонски“ историчар, политички измеќар, бескрупулозен...

Колумни 01.03.23 | 13:25

Не Таче, не душо, па ние само тебе те сакаме!

Истражувачката репортерска лаборторија ни откри дека премиерот намесник Димитар Ковачевски во последните 100 дена потрошил 26.000 евра за спонзорирање постови на социјалните...

Колумни 19.02.23 | 08:51

Ах, Бојан, Бојан, шерет мал!

Помеѓу два оброка, од бифтек, се разбира, и тоа, нормално, на државна сметка, вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ конечно дошол до оригинална идеја! Да разговара...

Двоглед 04.02.23 | 12:28

Спасовски: Тепачите останаа зад полициските барикади, мирно го прославивме роденденот на Гоце

Изоставањето на „Република“ и „Пресинг ТВ“ од владиниот список на медиуми на кои делумно ќе им биде дозволено да го следат чествувањето на Гоце Делчев во црквата...

Колумни 16.01.23 | 12:17

Што знае Таче што е достоинство!

Во екот на почетокот на кампањата за потребата од уставни промени за внесување на македонските Бугари во највисокиот државен акт како услов за официјален почеток на...

Колумни 03.01.23 | 12:52

Таче си бара само граѓани по сопствена мерка

Новото нормално, што почна да ни се продава со почетокот на пандемијата од Ковид-19, во Македонија полека, но сигурно се претвора во ново ненормално, пред се на политички...

Колумни 11.12.22 | 15:41

Лажи, лажи Taче, ти нѐ лажеш најдобро

Предраг Димитровски Општопознато правило е дека цел народ можете да го лажете краток период, дел од народот можете да го лажете цело време, но не можете цел народ да...

Колумни 14.11.22 | 08:12

Забеганата удбашка (б)аналност на Таче и СДСМ

Предраг Димитровски Последните партиски трибини за подигнување на моралот на владејачкиот СДСМ се претвораат во вистински празници. Што би рекле нашите постари, „со...

Колумни 17.10.22 | 09:08

А, камо бугарски ордени за нашите државници и мисионери?!

Предраг Димитровски „Б’лгарио, Б’лгарио, шчаслива си сега, во теб се, во теб се всичките…“. Е, што сега, очекувате да прочитате една вулгарност, што се римува со песната,...

Колумни 15.10.22 | 19:32

Во Македонија жените се мажи: Весна Бендевска со три рала поголеми м….. од Таче, Стево и Бујар на купче

Предраг Димитровски Комисијата за спречувње и заштита од дискриминација е првата и засега единствена институција во Република Македонија која директно одговори на...

Колумни 13.09.22 | 14:12

Додека има „ќурани“ ќе има и подварок

Не го уривај тоа што го имаш мечтаејќи за тоа што го немаш, туку сети се дека тоа што го имаш денес е нешто за кое што до вчера си имал само надеж дека ќе го имаш. Овие зборови...

Колумни 03.08.22 | 14:21

Дали за Пендаровски бугарските власти биле фашистички или профашистички окупатор?

Предраг Димитровски Во своето последно телевизиско интервју пред 2 Август, Денот на Републиката, претседателот Стево Пендаровски, меѓу другото, испрати две пораки....