Ознака: поткуп
Македонија 14.07.20 | 13:55

ВО ЖИВО: Чулев со прес-конференција за предизборни поткупи

Следете ја во живо прес-конференцијата на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев:

Македонија 11.07.20 | 13:38

Стојаноски: Заврши времето на предизборен поткуп!

Заврши времето на предизборен поткуп. Заврши времето кога граѓаните беа заплашувани и поткупот се вршеше под закрила на партиската полиција на СДСМ. Секое дејствие...

Вести 10.07.20 | 12:04

Лични карти и пасоши пронајдени кај штипјанец кој поткупувал сограѓани да гласаат за СДСМ

Од страна на Отсекот за економски криминал при Секторот за внатрешни работи Штип во текот на вчерашниот ден биле преземени мерки и активности за расчистување на кривично...

Македонија 08.07.20 | 18:50

Со брашно и зејтин СДСМ бараат глас од тешко болен инвалид

Мизерно, значи помизерно нема од тоа да го поткупуваш ти човек инвалид со пакет храна. Тоа не им го опростувам. Ќе идам и на суд, додека можам да се борам. Вака Марина Златановска...

Македонија 30.06.20 | 15:34

Бизнисменот Дака призна дека дал пари, го потврди состанокот преку Кичеец со Заев

По повод многу неточни и злонамерни написи објавени во последните денови во одделни медиуми во Република Македонија, имам лична и професионална обврска да ја соопштам...

Македонија 29.06.20 | 19:27

Чулев: Строго ќе се санкционираат активностите во насока на поткуп на гласачи

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска оствари работна средба со граѓаните од Шуто Оризари на која ги информираше дека МВР ги презема сите неопходни мерки...

Македонија 29.06.20 | 13:24

Стаменковска: Сомнеж за предизборен поткуп во Општина Бутел

Состојбата во јавниот сектор не била никогаш полоша. Овие изминати три години, јавните институции, како на државно, така и на локално ниво, се целосно разградени. Наместо...

Македонија 26.06.20 | 12:41

Општина Ѓорче Петров дели поткуп по домаќинствата

До редакцијата на  „Република“ пристигнаа фотографии и видео, за  поткуп пред избори. На фотографиите може да се забележи како со возила на општината Ѓорче Петров...

Твитови 24.06.20 | 23:44

Ако не па рибарското друштво „Клен“ нека покрене постапка против Дончев


Македонија 24.06.20 | 15:47

На прв ден кампања, СДСМ врши поткуп во Гостивар

На првиот ден од официјалниот почеток на изборната кампања функционери на СДСМ вршат поткупување на гласачи од Ромска националност, преку делење пакети со храна. Вакви...

Македонија 22.06.20 | 12:10

Ден Дончев фатен како зема поткуп, потврдува и дека Заев знаел за рекетот

Нови аудио и видеобомби со поранешниот директор на ФЗО, Ден Дончев, кој во едно од видеата е фатен како зема купче пари. Во останатите аудиоразговори објавени денеска...

Црна хроника 21.06.20 | 11:14

Чулев: СВР Скопје постапи по видеото „Организиран поткуп на гласачи од структури на МВР и пратеници од СДСМ”

СВР Скопје во содејство со полициски службеници од Одделот за внатрешна контрола и професионални стандарди во координација со ОЈО, го идентификуваше лицето од објавеното...

Македонија 19.06.20 | 14:09

Фатени на дело: СДСМ дели пакети и 1.700 денари во Шутка и прави списоци на кои заокружува „сигурни гласачи“

Потпкупот на СДСМ пред избори продложува.Власта е фатена на дело во Шутка како дели пакети помош  и пари на граѓани на насебата. Ромите при тоа мора да потпишат изјава...

Скопје 14.06.20 | 23:20

Ги најавија пред 9 месеци: Субвенциите за инвертер доаѓаат баш пред избори

Иако истите ги најавија пред девет месеци, за граѓаните да може изминатата зима да се топлат поефикасно, а со тоа и да се намали аерозагадувањето, Град Скопје дури во...

Македонија 12.06.20 | 19:43

Додека Заев и по цена на човечки животи договара избори, не заборава на поткуп на гласачите

Додека државава се соочува со се пострашни бројки на заразени од корона вирусот, Зоран Заев упорно договара избори дури и по цена на човечки животи. И во меѓувреме, додека...

Македонија 11.06.20 | 13:59

Василевска: Молчењето на СДСМ е потврда дека со половина милион за НВО вршат поткуп на медиуми, граѓани и фирми

СДСМ врши поткуп на медиуми, граѓани и фирми со државни пари преку таканаречените невладините организации. Половина милион евра се трошат за поткуп на медиуми, граѓани...

Економија 11.06.20 | 09:43

Платежните картички се класичен поткуп, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, според СДСМ ќе ја раздвижат економијата

Вкупно 324.479 граѓани добиваат домашни платежни картички, за потикнување на приватната потрошувачка и поддршка на македонските производи и услуги, соопштија денеска...

Македонија 08.06.20 | 13:36

Во ек на пандемија Владата одвојува милиони за невладини организации

Владата на СДСМ продолжува со компромитирање на невладините организации во својата коруптивна мрежа, oбјави на денешната прес-конфренција Иванка Василевска од Извршниот...

Македонија 08.06.20 | 11:53

Поткуп и во Битола, и тоа за време на полициски час

После Струмица кај Заеви, Куманово кај Оливер, следна е Битола за поткуп, велат од „Следиме“ кои објавија видео како вчеравечер се делат хуманитарни пакети на социјално...

Македонија 02.06.20 | 10:37

Здружението во кое донираа Заеви сега дели пакети по затворите

Граѓанското здружение „Сите заедно можеме“, во кое како донатори се јавуваат и семејството Заеви, сега почна со реализација на, како што велат, хумана помош за граѓаните...