Ознака: поткуп
Македонија 29.06.20 | 13:24

Стаменковска: Сомнеж за предизборен поткуп во Општина Бутел

Состојбата во јавниот сектор не била никогаш полоша. Овие изминати три години, јавните институции, како на државно, така и на локално ниво, се целосно разградени. Наместо...

Македонија 26.06.20 | 12:41

Општина Ѓорче Петров дели поткуп по домаќинствата

До редакцијата на  „Република“ пристигнаа фотографии и видео, за  поткуп пред избори. На фотографиите може да се забележи како со возила на општината Ѓорче Петров...

Твитови 24.06.20 | 23:44

Ако не па рибарското друштво „Клен“ нека покрене постапка против Дончев


Македонија 24.06.20 | 15:47

На прв ден кампања, СДСМ врши поткуп во Гостивар

На првиот ден од официјалниот почеток на изборната кампања функционери на СДСМ вршат поткупување на гласачи од Ромска националност, преку делење пакети со храна. Вакви...

Македонија 22.06.20 | 12:10

Ден Дончев фатен како зема поткуп, потврдува и дека Заев знаел за рекетот

Нови аудио и видеобомби со поранешниот директор на ФЗО, Ден Дончев, кој во едно од видеата е фатен како зема купче пари. Во останатите аудиоразговори објавени денеска...

Црна хроника 21.06.20 | 11:14

Чулев: СВР Скопје постапи по видеото „Организиран поткуп на гласачи од структури на МВР и пратеници од СДСМ”

СВР Скопје во содејство со полициски службеници од Одделот за внатрешна контрола и професионални стандарди во координација со ОЈО, го идентификуваше лицето од објавеното...

Македонија 19.06.20 | 14:09

Фатени на дело: СДСМ дели пакети и 1.700 денари во Шутка и прави списоци на кои заокружува „сигурни гласачи“

Потпкупот на СДСМ пред избори продложува.Власта е фатена на дело во Шутка како дели пакети помош  и пари на граѓани на насебата. Ромите при тоа мора да потпишат изјава...

Скопје 14.06.20 | 23:20

Ги најавија пред 9 месеци: Субвенциите за инвертер доаѓаат баш пред избори

Иако истите ги најавија пред девет месеци, за граѓаните да може изминатата зима да се топлат поефикасно, а со тоа и да се намали аерозагадувањето, Град Скопје дури во...

Македонија 12.06.20 | 19:43

Додека Заев и по цена на човечки животи договара избори, не заборава на поткуп на гласачите

Додека државава се соочува со се пострашни бројки на заразени од корона вирусот, Зоран Заев упорно договара избори дури и по цена на човечки животи. И во меѓувреме, додека...

Македонија 11.06.20 | 13:59

Василевска: Молчењето на СДСМ е потврда дека со половина милион за НВО вршат поткуп на медиуми, граѓани и фирми

СДСМ врши поткуп на медиуми, граѓани и фирми со државни пари преку таканаречените невладините организации. Половина милион евра се трошат за поткуп на медиуми, граѓани...

Економија 11.06.20 | 09:43

Платежните картички се класичен поткуп, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, според СДСМ ќе ја раздвижат економијата

Вкупно 324.479 граѓани добиваат домашни платежни картички, за потикнување на приватната потрошувачка и поддршка на македонските производи и услуги, соопштија денеска...

Македонија 08.06.20 | 13:36

Во ек на пандемија Владата одвојува милиони за невладини организации

Владата на СДСМ продолжува со компромитирање на невладините организации во својата коруптивна мрежа, oбјави на денешната прес-конфренција Иванка Василевска од Извршниот...

Македонија 08.06.20 | 11:53

Поткуп и во Битола, и тоа за време на полициски час

После Струмица кај Заеви, Куманово кај Оливер, следна е Битола за поткуп, велат од „Следиме“ кои објавија видео како вчеравечер се делат хуманитарни пакети на социјално...

Македонија 02.06.20 | 10:37

Здружението во кое донираа Заеви сега дели пакети по затворите

Граѓанското здружение „Сите заедно можеме“, во кое како донатори се јавуваат и семејството Заеви, сега почна со реализација на, како што велат, хумана помош за граѓаните...

Македонија 30.05.20 | 14:41

Демир: Кандидатката за пратеник на СДСМ фатена како врши поткуп на гласачи во Шуто Оризари

Денес кандидатката за пратеник на СДС Љатифа Шиковска фатена на дело како врши поткуп на гласачи во Шуто Оризари. Треба еднаш засекогаш да разберат дека со “делење”...

Македонија 24.05.20 | 12:35

Фетиов, човекот на СДСМ задолжен за поткуп на гласачи во Струмица – во 2014 година им ги зеде личните карти, во 2020 им дели пакети за да гласаат за Заев

Ерол Фетиов, лицето од Струмица кое на јавноста и стана познато по бомбите кои ги објавуваше италијанскиот весник Ла Верита, повторно е актуелно. Овојпат по видеото...

Македонија 24.05.20 | 00:03

Неуспешна цензура – вратено избришаното видео на кое Зоран Заев и СДСМ поткупуваат гласачи во Струмица

Цензура на дело – видеото кое пред неколку часа на својот Фејсбук профил го објави Ели Панова од ВМРО-ДПМНЕ беше експресно избришано од лицето кое го постирало. Среќа...

Македонија 19.05.20 | 19:42

Бишевац: Зоран Заев не е добар човек

Зоран Заев не е добар човек, бидејќи добар човек не ги фотографира оние на кои им дели хуманитарна помош, ова претставува класичен изборен поткуп, рече денеска Сафет...

Македонија 17.05.20 | 21:50

Да ви дадам 6.000 денари и да ви кажам еве ти за одмор, нема да ми викнете психијатар?

Овие или се зае*аваат со нас или се за на психијатар, вели актерот Сашо Тасевски за новите мерки понудени од власта на СДСМ, со кои на одредена група на граѓани ќе им се...

Македонија 17.05.20 | 21:37

СДСМ е без шанси за законска победа на избори, и мора да купува гласови

По точно три години постојано земање, грабање од граѓаните преку покачени високи даноци, зголемени акцизи за горива кога никој во Европа не го направи тоа, 38.000 нови вработувања...