Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднел кривична пријава против И. М. од Тетово, вработен во СВР Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело примање поткуп, казнив според Кривичниот законик.

Имено, на 24.8.2022 во Тетово, при вршење увид и лишување од слобода едно лице, пријавениот од роднина на лицето примил поткуп од 400 евра за наводно да му помогнел за неодредување мерка притвор.

Против полицискиот службеник поднесена е и иницијатива за поведување постапка за утврдување дисциплинска одговорност и отстранување од работното местото до завршување на дисциплинската постапка.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.