Ознака: пошта
Црна хроника 15.05.20 | 15:45

Вработени во Пошта украле 25.000 евра од сметки на граѓаните

Кривична пријава против десет вработени во АД ,,Пошта“, за проневера во службата и фалсификување службена исправа поднесе МВР. Единицата за економски и компјутерски...

Балкан 27.04.20 | 16:29

Како кај нас пред избори: Во пошта во Грција украдени 230.000 евра

Три маскирани лица, од кои двајца вооружени со ловечки карабини, рано утрово упаднале во филијала на Грчките пошти во селото Мелики во северна Грција и одзеле околу...

Здравје 22.04.20 | 21:47

Давателите на поштенски услуги се должни да обезбедат редарска служба при влезот, во внатрешноста и при излезот на објектот

Владата денеска ја донесе и Уредбата со законска сила за примена на Законот за поштенските услуги за време на вонредна состојба, со која се утврдува дека за поставување...

Економија 13.02.20 | 11:23

Стопирани поштенските пратки од кај нас кон Кина, оттаму се уште пристигнуваат

Испраќање на поштенски пратки од нашата земја кон примачи на подрачје на Кина, нема да се врши во наредниот период поради привременета забрана за летови кон и од Кина...

Економија 08.02.20 | 10:10

Коронавирусот не ги спречи Македонците да си пазарат од Али експрес

Според македонски Пошти, операторот преку кој кај нас стасуваат најголем број од пратките, состојбата со коронавурусот засега не се одразува со обемот на таквите нарачки. Во...

Црна хроника 26.01.20 | 16:21

Ограбен сефот во поштата во Бутел

Непознат сторител во петокот претпладне извршил тешка кражба во пошта во трговски центар на улицата „Натанаил Кучевишки“ во Бутел, соопшти денеска полицијата. Кражбата...

Македонија 06.01.20 | 14:49

За либерализација на пазарот ќе почекаме: Државната Пошта и натаму ќе го има ексклузивитетот на поштенскиот пазар

Државната Пошта се одликува со постоење на „гломазен“ систем што го оневозможува и забавува долгиот и скап процес на реорганизација, и тоа во насока на унапредување...

Црна хроника 06.12.19 | 18:31

Благајник во гостиварската Пошта присвоил два милиони денари

Кривична пријава поднесе надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар  против С.Џ.(56) од Гостивар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Економија 18.11.19 | 15:26

Нема да се царинат пратки до 80-90 евра

Ќе се зголемува вредноста за увоз на пратките преку интернет. Од сегашните 45 евра вредноста на мала пратка нарачана преку интернет ќе се зголеми на 85 до 90, а можеби и...

Црна хроника 14.06.19 | 17:26

Пошта ограбена среде бел ден во Битола

Вчера околу 14 часот во СВР Битола било пријавено дека непознат сторител извршил разбојништво во пошта на ул. „Македонска Фаланга“ во Битола. Според пријавеното, сторителот...

Црна хроника 01.02.19 | 15:18

Крадците го запалиле автомобилот: Нови детали за вооружениот грабеж во Волково

Утрово околу седум часот пред поштата во село Волково, 52-годишниот З.Ц. од Скопје, кој требало да изврши достава во пошта, бил пресретнат од две непознати лица. Како што...

Црна хроника 01.02.19 | 12:08

Вооружен грабеж во Волково: Украдени 4 торби со чекови за пензија

Вооружен грабеж рано утрово се случил пред поштата во село Волково. Како што потврдуваат за „Република“ од СВР Скопје, инцидентот бил пријавен во 7:05 часот утрово од...

Економија 20.12.18 | 16:58

Бесцаринскиот увоз на лични предмети до 350 евра се претвора во шверц

Околу 2.000 рекламации поднеле граѓаните за изгубени поштенски пратки, покажува извештајот на Агенцијата за пошти што денеска беше јавно презентиран во Скопје. Оваа бројка,...