Ознака: пошта
Скопје 20.06.22 | 14:53

Со месеци не можат да се земат пензии ниту пак фактури да се платат: Во Карпош нема поштари

Граѓаните на Карпош со месеци не добиваат пошта и поштенски пратки. Два месеци немам земено пензија затоа што ми бил испратен документ кој треба да го пополнам и да го...

Економија 11.05.22 | 13:06

Потпишана спогодба, зголемени плати од 3.000 денари за вработените на АД Пошта

Сојузот на синдикати на Македонија објави денеска дека е потпишана спогодбата помеѓу синдикалната организација и раководството на АД Пошта со која на вработените...

Македонија 20.04.22 | 14:25

Владата го разрешила Макрадули заради подобрување на состојбите во „Пошта“

Владата вчера препорачала разрешување на Јани Макрадули од претседател на Управниот одбор и генерален директор на „Пошта на Македонија“ заради подобрување...

Македонија 14.04.22 | 12:23

УО на Пошта им предложи на синдикатите зголемување на платите од јуни

Управниот одбор на Пошта на РСМ, каде од изутрина почна генерален штрајк, им понуди на синдикалните организации од 1 јуни годинава линеарно да се зголемат за 3000 денари...

Македонија 14.04.22 | 11:58

Штрајк во македонски пошти – вработените бараат зголемување на платите од 3.000 денари и нова систематизација

Денеска треба да почне штрајкот на вработените во АД „Пошта на Македонија“. Причините за штрајкот е, како што велат неизвесната иднина на над 2.200 вработени...

Македонија 14.04.22 | 11:41

Во живо: Синдикат на Македонска пошта и ССМ почнуваат со штрајк

Започнување на штрајк во Пошта на Македонија Синдикат на Македонска пошта и ССМ.

Економија 04.04.22 | 14:49

Доколку не им се исполнат барањата: Поштарите ќе стапат во генерален штрајк на 14 април

Поради неуспешниот трипартитен дијалог, како што се вели во соопштението, помеѓу Управниот одбор на Пошта на Македонија, Владата и синдикатот на поштата како и нереализирање...

Македонија 23.02.22 | 11:41

Застарени процедури, цени и достава: Големо незадоволство со поштенските услуги кај граѓаните

Главни причини за незадоволство од поштенските услуги кај физичките лица во државава се застарени процедури и цените на поштенските услуги, одговор даден од 58 проценти...

Македонија 09.02.22 | 11:12

Нова интернет измама: Лажни поштари бараат пари за подигање на пратка

На социјалните мрежи и на приватни електронски адреси се појавуваат информации за достава на поштенски пратки и износ кој корисникот треба да го плати за да ја подигне...

Црна хроника 06.02.22 | 12:47

Oд сметка на починат вработен во „пошта“ подигнал 3500 евра

Дебарското одделение за внатрешни работи поднесе кривична пријава против жител на село Новак, општина Центар Жупа за фалсификување службена исправа. -Поради постоење...

Скопје 01.02.22 | 12:18

Жителите на Центар пратки ќе подигаат во доставната пошта во зградата на поранешна „Нова Македонија“

АД „Пошта“ заедно со својот партнер Халкбанка денеска ја промовираше новата услуга „Пошта поблиску до граѓаните“, која им овозможува на граѓаните од Општина Центар...

Скопје 01.02.22 | 12:04

Жителите на Центар пратки ќе подигаат во доставната пошта во зградата на поранешна „Нова Македонија“

АД „Пошта“ заедно со својот партнер „Халк банка“ денеска ја промовираше новата услуга „Пошта поблиску до граѓаните“, која им овозможува на граѓаните од Општина...

Економија 26.01.22 | 11:18

Поштарите повторно ќе носат пензии до врата

Од АД Пошта информираат дека повторно ќе почне на пензионерите да им ги доставува своите пензии до дома. Ова услуга ќе биде достапна за сите пензионери кои пензијата...

Економија 02.12.21 | 11:23

Макрадули: Владата не се откажува од продажба на Пошта со јавно-приватно партнерство како реална варијанта

Во моментов нето загубата за оваа година е околу три милиони евра, но има акумулирано и други загуби кои не се поврзани со работењето оваа година на Пошта. Оваа загуба...

Економија 19.10.21 | 10:12

На шалтерите на Пошта ќе може да се платат сметки за струја, вода, парно, телефон, телевизија…

Вкупно 324 активни поштенски единици на Пошта со 470 шалтерски места им стојат на располагање на граѓаните за реализирање на сите безготовински и плаќања во готово, вклучително...

Економија 15.10.21 | 17:09

Макрадули по денешниот штрајк: Вработените не треба да бидат загрижени за нивните плати

На денешниот состанок ги уверивме двата синдикати дека како Управен одбор ќе продолжиме да работиме посветеново за добробит на сите. Ги уверивме дека не треба да бидат...

Економија 15.10.21 | 12:21

Штрајк на вработените во Македонска пошта поради доцнење на платата

Вработените во Македонска пошта денеска излегоа на штрајк пред компанијата. Излезени се двата синдикати на Македонска пошта, а причините како што велат се многубројни. Поводот...

Култура 26.09.21 | 09:37

Премиерна изведба на перформансот „Драга Републико“ во зградата на Централната пошта во Скопје

Вечерва во 19.30 часот во зградата на Централната пошта во Скопје премиерно ќе биде изведен перформансот „Драга Републико“, по што во 21:30 ќе следува концерт на Мухамед...

Економија 28.07.21 | 12:00

Пошта од денеска овозможува нови услуги на своите шалтери

АД „Пошта“ соопшти дека согласно потпишаниот договор со Халк Банка, покрај постоечките услуги, на нивните шалтери може да се извршуваат нови услуги. Почнувајќи од...

Економија 27.07.21 | 12:46

Синдикат на Македонска пошта: Да се преиспита одлуката за 31 вработување во Пошта

Синдикатот на Македонска пошта преку соопштение го повика генералниот директор на Пошта, Јани Макрадули, да ја преиспита одлука за распишување јавен оглас за вработување...