Ознака: Попова Шапка
Сервиси 13.03.24 | 09:11

Најстудено на Попова Шапка и во Маврови Анови, најмногу дожд во Гевгелија

Најниска температура од -1 степен Целзиусов утрово е измерена на Попова Шапка и во Маврови Анови. Следат Лазарополе, Берово и Крушево со нула степени, 1 во Прилеп, Битола,...

Сервиси 09.03.24 | 19:42

Слаб снег провејува на Попова-Шапка, нема опасност по коловозот

Слаб снег провејува на Попова-Шапка кој во моменов не се задржува на коловозот, соопшти попладнево ЈП Македонијапат. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно....

Црна хроника 02.03.24 | 18:02

Спасена туристка од Австрија повредена при скијање на Попова Шапка

Австријка која се повредила скијајќи на Попова Шaпка е извлечена со хеликоптер на МВР информираше Центарот за управување со кризи. – На Единствениот повикувачки број...

Сервиси 23.02.24 | 09:07

Најстудено утрово на Попова Шапка

Најниска температура од – 1 степен утрово е измерена на Попова Шапка. Следат Скопје-Петровец, Крива Паланка, Лазарополе и Берово со нула степени, 1 Битола, Охрид, 2 Маврови...

Македонија 27.01.24 | 09:55

Од денеска ќе има автобуски превоз од Тетово до Попова Шапка и назад

Граѓаните кои сакаат да ја посетат Попова Шапка од денеска ќе имаат можност да ја користат нововоспоставената автобуска линија која тргнува од Тетово. До скијачкиот...

Црна хроника 22.01.24 | 11:43

„Заклучувајте ги возилата, не оставајте ни очила за сонце во нив“: СВР Тетово ги предупредува туристите на Маврово и Попова Шапка

На зимско туристичките центри Маврово и Попова Шапка, посебно за викендите, зголемен е бројот на гостите и посетителите, а кои најчесто пристигнуваат со нивни возила,...

Македонија 16.01.24 | 19:30

Снег на Попова Шапка и Маврово, во Крушево намалена видливост поради магла

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози. Слаби врнежи од снег има на Попова Шапка и Маврово. Во Крушево поради појава...

Сервиси 16.01.24 | 12:11

Слаб снег на Шапка и во Маврово, магла во Крушево

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по наместа влажни коловози. Слаби врнежи од снег има на Попова Шапка и Маврово, а магла со видливост...

Сервиси 10.01.24 | 09:40

На Попова Шапка утрово -13 степени

Најстудено утрово е на Попова Шапка со -13 степени, во Маврови Анови се измерени минус осум, Крушево минус седум, во Крива Паланка и Берово минус шест, а во Скопје минус...

Македонија 05.01.24 | 14:25

Денеска се оди на манaстирот на Попова Шапка на кој сакаат да му го урнат крстот

Денеска се празнува Св.Наум Охридски зимски. Ова е голем празник и се одблежува во манастирот на Попова Шапка. Овој манастир стана познат по настаните со насилното симнување...

Македонија 05.01.24 | 12:01

Мицкоски за Свети Наум на Попова Шапка

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска по повод денот на Св.Наум Охридски го посети манасторот на Попова Шапка кој го носи името на светецот.  

Вести 16.12.23 | 18:34

Снег со слаб интензитет вечерва на Попова Шапка, Маврово, Плетвар и Пресека

Снег со слаб интензитет има на Попова Шапка, Маврово, Плетвар, Пресека и Железнец, соопшти вечерва јавното претпријатие „Македонијапат“. Оттаму информираат дека остануваат...

Македонија 16.12.23 | 10:21

Најстудено на Попова Шапка, најмногу снег во Маврови Анови

Утрово најниска температура од -5 степени е измерена на Попова Шапка, потоа -4 во Крушево и -3 Маврови Анови. Следат Битола, Прилеп, Крива Паланка и Берово со 0 степени, 1...

Црна хроника 30.11.23 | 12:26

Фатен и вториот малоречанец што го постави албанското знаме на Попова Шапка

Денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од тетовска Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнувањето на знамето на Македонската...

Македонија 29.11.23 | 14:54

ЛДП за вандалскиот чин на симнувањето на знамето на Шапка: Доста е со намерни провокации и варварски чинови!

Либерално демократската партија најостро го осудува вандалскиот чин на симнување на знамето на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија од јарболот...

Македонија 29.11.23 | 10:09

Ангелов: Црковното знаме ќе биде вратено на јарболот на Попова Шапка, а Ахмети да го осуди вандалскиот чин

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов на Фејсбук објави слика од крстот на Попова Шапка на која се гледа дека е симнато албанското знаме кое...

Македонија 28.11.23 | 23:54

Приведено лицето кое го симна знамето на МПЦ и постави знаме на Албанија во црквата на Попова Шапка?!

Вечерва е уапсено едно лице кое попладнево од црквата Свети Наум Охридски Чудотворец лоцирана на Попова Шапка прво го симнал знамето на МПЦ – Охридска Архиепискоција...

Македонија 28.11.23 | 22:44

Велјановски: Кој сака да предизвика нови меѓуетнички тензии?!

Има ли држава и институции! Повторно сме сведоци на провокации кои доаѓаат од центри кои имаат намера да испровоцираат меѓуетнички тензии, ова на Фејсбук го напиша пратеникот...

Македонија 28.11.23 | 22:32

Свештеник пријавил непознати лица во полиција дека го симнале црковното знаме од јарбол на црковниот имот на Попова Шапка

Две маскирани лица го симнале знамето на Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија од јарбол пред храмот Свети Наум Охридски, по што е поставено знаме...

Македонија 28.11.23 | 21:58

Ангелов за албанското знаме на Шапка: Ова е намерна провокација

Ова, како многупати претходно, е намерна провокација и подгревање на меѓуетничката нетрпеливост, напиша Стојанче Ангелов, директор на Центарот за управување со кризи,...