Ознака: Попова Шапка
Македонија 28.11.23 | 21:58

Ангелов за албанското знаме на Шапка: Ова е намерна провокација

Ова, како многупати претходно, е намерна провокација и подгревање на меѓуетничката нетрпеливост, напиша Стојанче Ангелов, директор на Центарот за управување со кризи,...

Македонија 28.11.23 | 19:34

Балистите го вејат двоглавиот орел на Попова Шапка

Балистите го вејат двоглавиот орел на Попова Шапка – со овој наслов Тетова сот објави видео на кое се гледа како непознати лица го симнуваат македонскот знаме и поставуваат...

Македонија 21.11.23 | 19:50

Спасеновски за крстот на Шапка: Природно е да има верски симболи во дворови на верски храмови, политичката корист од разгорувањето на меѓурелигиските тензии прави штета

Во врска со политичката полемика во врска со поставувањето на крстот во кругот на манастирот „Свети Наум“ на Попов Шапка, причините треба да се бараат во одговорот...

Македонија 18.11.23 | 19:25

БЕСА најави дека „законски“ ќе го урне крстот на Шапка: Крстот не е во чест на верата, туку провокација

„Однесувањето на владин фукционер како Стојанче Ангелов само уште еднаш потврдува дека поставувањето на крст на Попова Шапка не е во чест на верата туку политичка...

Македонија 18.11.23 | 11:50

Попова Шапка покриена со прекрасна снежна покривка

На Попова Шапка има прекрасна снежна покривка. Туристите кои викендов одлучија да ја посетат оваа дестинација можат да уживаат во белата глетка на планината.

Македонија 18.11.23 | 10:09

Стојанче Ангелов: Не го чепкајте крстот на Попова Шапка

Стојанче Ангелов реагира дека реакциите за 15 метарскиот крст во дворот на црквата на Попова Шапка не само што се претерани по сите основи туку се и израз на непочит,...

Македонија 17.11.23 | 15:14

„Тргнете го крстот сами за да нема тензии“, се закани Касами во име на „Европскиот сојуз“

Градоначалникот на општина Тетово Билал Касами ги повика институциите да реагираат и да го отстранат крстот што беше поставен на Попова Шапка. Вчера бевме сведоци дека...

Македонија 16.11.23 | 21:55

Сотировски: Крстот е поставен на манастирски имот, што правиме со многуте објекти изградени на државно земјиште?

Претседателот на Kомисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски преку социјалните мрежи повика на внимателност и воздржаност од сите...

Македонија 16.11.23 | 21:24

ДУИ и Општина Тетово реагираат на поставениот крст на Попова Шапка

За поставениот 15 метарски крст на имотот на манастирската црква „Свети Наум Охридски Чудотворец“ на Попова Шапка реагираа политички партии и Општина Тетово. Советничката...

Македонија 05.10.23 | 13:22

Протест на вработените во АД ЕЛЕМ Турс подружница Попова Шапка

Околу 25 вработени во АД ЕЛЕМ Турс-подружница Попова Шапка денеска во Тетово организираа јавен протест затоа што не се согласуваат со барањата на раководството да се...

Црна хроника 20.08.23 | 17:40

Му се пукало: Приведен маж што денеска се заиграл со пиштолот на Попова Шапка

Полициски службеници од СВР Тетово денеска 20 август, околу 14 часот и 20 минути, на Попова Шапка, во месноста „Јелак“, го привеле Б.Н.(29) од Скопје, поради сомнение дека...

Македонија 17.08.23 | 12:16

Внимавајте: На повеќе места пукната челичната сајла на жичницата Тетово-Попова Шапка

Сајлата од жичницата Тетово – Попова Шапка на неколку места е распукана или пак се повеќе се спушта до земјата блиску до патиштата, објекти и шумата. Граѓаните кои...

Македонија 23.07.23 | 16:01

Клопчето се одмотува: „Аудито“ што го возел Груби се поврзува со фирма за осветлување кое купи хотел на Попова Шапка

Според информациите на „Фокус“  како сопственик на возилото кое го користел Артан Груби е заведен содружник на „Еуро Ком Лигхтинг“, човек-фирма што неколку години...

Сервиси 12.03.23 | 09:07

Зимата се врати на Попова Шапка, утринава измерени -6 степени

На Попопова Шапка утрово се измерени -6 степени Целзиусови. Следат Маврови Анови и Крушево со -3, -1 во Берово и Крива Паланка, 1 Куманово, 2 Битола, Прилеп, Охрид, Претор,...

Сервиси 12.03.23 | 09:05

Утринава подврнува снег на Попова Шапка и на планинските премини Пресека и Ѓавато

Слаби врнежи од снег утринава има на Попова Шапка, како и на планинските премини Пресека и Ѓавато, но без проблеми во одвивањето на сообраќајот. Сообраќајот на останатите...

Македонија 03.03.23 | 14:42

Мицкоски: Скандалот со продажбата на хотел на Попова Шапка по цена за гарсониера е сликовит пример дека се гласа за продолжување на криминалот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, професор д-р Христијан Мицкоски денеска присуствување на свеченото пуштање во употреба на новата спортска сала во населеното место Стајковци,...

Македонија 03.03.23 | 08:56

Човек близок до Груби лапна хотел на Попова Шапка по цена на гарсоњера

Човек близок до Груби лапна хотел на Попова Шапка по цена на гарсоњера.Пред власта да склучи договор со една градежна фирма за продолжување на работата на автопатот...

Македонија 02.03.23 | 11:35

Фирма основана од човек близок на Груби за багетелна сума го купила хотелот на „Гранит“, непосредно пред се склучи тендерот за автопатот кон Блаце

Во најновиот број на неделникот Фокус објавен е нов корупциски скандал кој повторно се врзува за вицепремиерот Артан Грауби. Истражувањето на Фокус ја поврзува купопродажбата...

Македонија 21.02.23 | 10:25

Како директорката на Груби, Мерита Мустафаи, гради хациенда на Попова Шапка со директорска плата?

Како директорката на Груби, Мерита Мустафаи, гради хациенда на Попова Шапка со директорска плата, зошто не ја пријавува и има ли поврзаност со акредитацијата на Метролаб...

Сервиси 18.02.23 | 09:12

На Попова Шапка 33 сантиметри снег

На Попова Шапка утрово се измерени 33 сантиметри снег. Во Маврови Анови снежната покривка е 11 сантиметри, а во Лазарополе пет, информира УХМР. Времето денеска ќе биде...