Ознака: Попова Шапка
Сервиси 27.01.19 | 08:51

Утрово најстудено во Тетово, најмногу снег на Шапка

Во Тетово утрово е најстудено, -11 степени, а максимален еден степен е измерен во Гевгелија. Според УХМР, до 07:30 часот-10 било во Скопје Петровец, -8 во Прилеп, Битола и Дебар,...

Сервиси 24.01.19 | 10:17

На Попова Шапка наврнаа 76 сантиметри снег

На Попова Шапка наврнаа 76 сантиметри снег. Висината на снежната покривка во Маврови Анови е 56 сантиметри, 42 Лазарополе, 26 Крушево, 15 Пожаране, 9 во Битола и 6 во Претор...

Сервиси 22.01.19 | 08:43

Магла во Битола и на Стража, слаб снег на Попова Шапка, Ѓавато и Буково

Поради појава на магла намалена е видливоста од 50 до 100 метри во Битола и на планинскиот премин Стража. Слаб снег провејува на Попова Шапка, Ѓавато и Буково кој засега...

Сервиси 12.01.19 | 10:02

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15  степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип...

Македонија 10.01.19 | 11:35

Стоп за уништувањето на Попова Шапка – в сабота протест

Стоп за уништувањето на Попова Шапка, повикуваат граѓанските здруженија кои за во сабота најавуваат протест. Во сабота (12 jануари 2019) со почеток во 11, ве покануваме да...

Сервиси 09.01.19 | 09:48

Забрана за камиони и автобуси на патот Тетово-Попова Шапка

Од 08:45 часот се воведува забрана за движење на тешки товарни возила и автобуси, а за останатите возила задолжително употреба на зимска опрема (синџири) на патниот правец...

Македонија 05.01.19 | 12:53

Мицкоски: Сите заедно мора да ја реализираме нашата заложба за промени кон подобро

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес беше во посета на манастирот Св. Наум Охридски на Попова Шапка, по повод чествувањето на православниот празник...

Сервиси 24.12.18 | 09:53

Скопје утрово најстудено, на Попова Шапка се натрупа снег

Утрово најниска температура од -3 степени е измерена во Скопје-Петровец и Берово, -2 во Тетово, Штип, Демир Капија, -1 во Струмица, Куманово, Скопје, нула во Крива Паланка,...

Сервиси 18.12.18 | 10:00

На Попова Шапка снежна покривка од 26 сантиметри

Изутринава во земјава е облачно со локални врнежи од снег, само во Гевгелија имаше слаби врнежи од дожд. Дуваше умерен, на места засилен северен ветер, кој во Штип достигнуваше...