Ознака: политика
Македонија 09.08.21 | 11:08

Заев за српска „Политика“: EУ наутро се проширува, а навечер се затвора

„Отворен Балкан“ е комплементарен, а не спротивен на Европската унија. Тој е засилувач на нашата европска агенда, при што сите три земји остануваат посветени на своите...

Македонија 24.06.21 | 15:18

Мицкоски открива колку ги чини граѓаните на Македонија политиката на Зоран Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил објави колку ги чини граѓаните на Македонија политиката на Зоран Заев. Колку ги чини граѓаните...

Македонија 07.06.21 | 09:10

Пендаровски: Гестот на Србија нема да ѝ го заборавиме, посветени сме на добрите односи со Косово

Претседателот Стево Пендаровски, изјави дека нашата земја е благодарна на пријателска Србија за навремената помош во спречувањето на последиците од пандемијата на...

Македонија 15.05.21 | 14:03

Масовни протести низ Македонија: Тргнете ја вашата лоша политика од нашите деца, ѝ порачаа на Мила Царовска

Револтирани ученици и родители денеска точно напладне излегоа на протести низ целата земја поради најавата за дигитализација во образованието и укинување на учебниците. Од...

Македонија 01.04.21 | 14:54

Мицковски: Вака работи квази-држава и преварантска политика со купи ден – продај ден политики

Ивор Мицковски револтиран пишува дека живееме во квази-држава која наместо со вистинска, се занимава со „преварантска политика со купи ден – продај ден политики“. Според...

Балкан 12.03.21 | 11:38

Белградска „Политика“: Мапата на Каракачанов е шовинизам за предизборни потреби во Бугарија

„Вистинска шовинистичка фарса во режија на вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, го возбуди Балканот последните денови. Пред неполн...

Култура 12.03.21 | 09:03

„Тргнете ја политиката од културата“ – протестен перформанс заради игнорантскиот однос на министерството за култура

Преку протестна изведба, иницијативата „Култура или фис-култура?“ денеска, точно на пладне во Струмица, пред НУЦК „Антон Панов“ ќе порача „тргнете ја политиката од...

Останати спортови 30.10.20 | 11:20

Димевски: Во спортот не смее да ја има политиката

Новиот претседател на Македонскиот олмписки комитет (МОК), Даниел Димевски, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ изјави дека смета оти во спортот не смее да има...

Македонија 08.09.20 | 11:15

Едно пред избори, друго по избори: СДСМ со најмал процент жени во политиката

СДСМ во предизборието промовираше еднакви права и обврски и за жените и за мажите. Но, како и секое ветување така и ова ветување на СДСМ не се реазлираше. Не само што не...

Економија 03.07.20 | 18:03

Еуромакс: Проектот за рудник Иловица-Штука да не се злоупотребува за политички поени

Компанијата „Еуромакс Ресорсис“ бара од политичките партии учесници во предизборната кампања за предвремените парламентарни избори да не се користи и злоупотребува...

Македонија 29.10.19 | 13:11

Заев три години ја води земјата во амбис

Претседателот на СевернаМакедонија Стево Пендаровски ги повика сите лидери на парламентарните партии да дискутираат за настанатата ситуација по одлуката на Европскиот...

Македонија 26.10.19 | 08:56

Заев за „Политика“: Сонот за ЕУ не е срушен

Сонот за членство во ЕУ не е срушен. Другата опција се национализмот, радикализмот, неизвесноста и враќање назад во проблематичното и мрачно време во кое никој не сака...

Македонија 19.10.19 | 11:04

Мицкоски: Политичка одговорност мора да има!

Во денешната емисија на „Стадион“ на „Канал 77“, гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој посочи дека треба да се понесе одговорност за сите погрешни...

Македонија 18.09.19 | 11:27

„Вашингтон Пост“ пишува за бизнисмен од Македонија кој ја хакнал фејсбук страната „Ветераните за Трамп“

Бизнисмен од  Македонија ја хакнал фејсбук страната „Ветераните за Трамп“ каде поранешните американски служби го советувале претседателот на САД, Доналд Трамп, разговарале...

Македонија 14.07.19 | 14:02

Заев потврди дека нема капацитет да ја води државата и е срам за Македонија

ВМРО-ДПМНЕ никогаш не било против договор со Грција, но договорот што го постигна Зоран Заев мораше да биде подобар. Доколку и Грција покаже спремност за тоа, не гледаме...

Психологија 31.03.19 | 14:40

Ја откажале свршувачката бидејќи семејствата им биле за различни партии

Имав пациенти свекор и свекрва. Дедо и баба. Дојдоа зашто свршувачката на нивните внуци се одложила. Семејствата се раскарале. Едното било за една политичка партија,...