Ознака: политика
Македонија 22.09.23 | 14:36

Лазарова Трајковска: Политиката да ги тргне сите форми на влијание од судството

Ќе се гради интегритет на судството тогаш кога ќе се покаже силна политичка волја за тоа, кога политиката ќе ги тргне сите форми на влијание од судството и кога судиите...

Македонија 28.08.23 | 10:54

Мицкоски за белградска „Политика“: Нема гаранции дека ова ќе биде последната промена на Уставот

Нема гаранции дека ова ќе биде последната промена на Уставот, вели лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за белградска „Политика“, обвинувајќи...

Свет 08.08.23 | 22:00

Поранешниот пакистански премиер доби петгодишна забрана да се занимава со политика

Изборната комисија на Пакистан денеска на поранешниот премиер Имран Кан му забрани да се кандидира за политичка функција во следните пет години, откако беше прогласен...

Македонија 08.02.23 | 09:02

Ковачевски и неговата влада целосно се изгубија, политиката на свиткана кичма носи само нови понижувања

Понижувањата и навредите кои ги трпат Македонија и Македонците се резултат на погрешната политика на СДС. Изворот на ова е затруеното дрво договор со Бугарија кои тие...

Балкан 18.12.22 | 18:21

Захарова: Политиката на Брисел кон Белград е предавничка

„Политиката на Брисел кон Белград потсетува на „брак кој започнува со предавство“ – изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија...

Вести 06.10.22 | 22:57

Tалески: Сега е најмалку потребно политика и политиканство

Ни претстои сериозна криза во која што мора секој пратеник поединечно, и на власта и на опозицијата да се надмине себеси, за сето она што е во интерес на граѓаните да...

Македонија 14.08.22 | 17:03

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако било кој од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ гласа за промена на Уставот

Христијан Мицкоски најави повлекување од политиката доколку пратеници на ВМРО-ДПМНЕ дадат поддршка на уставните измени за внес на Бугарите. Тој порача да се стави крај...

Македонија 11.07.22 | 14:04

Не прифаќаме асимилација по бугарски диктат

Ставот на партијата ВМРО-ДПМНЕ за неприфаќање на францускиот предлог за решавање на бугарско-македонскиот спор го поддржаа голем број на граѓани на секојдневните протести...

Македонија 11.07.22 | 10:41

Мицкоски за „Политика“: Францускиот предлог не нуди почеток на македонската евроинтеграција

Францускиот предлог за решавање на билатералниот спор меѓу Бугарија и Македонија не нуди почеток на македонската евроинтеграција, туку, напротив, отвора бесконечни...

Македонија 01.04.22 | 13:34

Повеќе часови за политичко образование, децата да учат мултикултурализам и демократија

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири учествуваше на конференција „Вклучување на политичкото образование во образовниот систем“, во организација на Претседателскиот...

Македонија 10.12.21 | 13:19

Филипче се враќа на Клиниката за неврохирургија, доста му е од политика

Венко Филипче, министерот за здравство веднаш по завршување на владината реконструкција, односно изборот на новата Влада, ќе се врати на Клинаката за неврохиругија....

Македонија 16.11.21 | 11:46

Заев во ниту еден сегмент не може да биде клучен за кое било добро решение за државата

Пред земјите од Западен Балкан претстојат сериозни предизвици, но мораме да покажеме мудрост и зрелост која ќе рефлектира визија и перспектива на регионот, вели лидерот...

Македонија 29.10.21 | 13:27

ВМРО ДПМНЕ односите со соседите ќе ги базира на вредности на меѓусебна почит, толеранција и реципроцитет

Односите меѓу Србија и Македонија секогаш можат да бидат на повисоко ниво и неопходно е земјава да има одлична соработка и отворени односи, како и да разговара...

Македонија 29.10.21 | 13:26

По изборите земјата треба да продолжи напред

Иницијативата „Отворен Балкан“ е еден од начините на кој Србија и Македонија ќе ги зајакнат долгогодишните и традиционално добри билатерални односи, вели...

Македонија 29.10.21 | 12:40

Мицкоски: Над 7.000 луѓе го загубија животот поради пандемијата, дури 11 градови во државата имаат помалку од 7.000 жители

„Долг период бевме на прво место во Европа по бројот на смртни случаи, а моментално сме трети во светот. За огромна жал над 7.000 луѓе го загубија својот живот поради пандемијата,...

Македонија 29.10.21 | 12:19

Мицкоски: Иднината на Македонија е во ЕУ и тој пат нема алтернатива

„Народот со право е  разочаран и има чувство дека премногу жртвуваше за нешто што не го доби. Воедно тука би нагласил дека силно влијание има и несериозниот однос на...

Македонија 29.10.21 | 12:05

Мицкоски: Владата на Заев го губи политичкиот легитимитет и кредибилитет, тие се декласирани во Скопје и другите големи градови

„Владата на Заев го губи политичкиот легитимитет и кредибилитет, затоа што не ги оправда очекувањата за кои доби доверба од народот“, нагласи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 29.10.21 | 12:03

Мицкоски: Имаме избор да се продолжи по старото или конечно работите да се променат и да се тргне кон промени, проекти и победи кои ќе донесат нова иднина

„За Македонија ова се многу важни избори од повеќе аспекти, тие ја дефинираат определбата на граѓаните дали сакаат нешто да променат или пак ќе продолжи државата со...

Македонија 06.10.21 | 21:33

Мицковски: Треба човек да е будала за да мисли дека Софија нема политичко-партиски амбиции во Македонија

Се греши кога се тврди дека Бугарија се бави само со историјата и само со минатото. Се бави и со политика и со иднината, смета активистот Ивор Мицковски. Според него, барањето...

Свет 29.09.21 | 17:24

Ракавиците ќе ги закачи на ѕид, влегува во политиката: Легендарниот боксер објави крај на спортската кариера

Заминување во спортска пензија официјално објави легендарниот Филипинец Мани Пакјао, кој ќе остане запаметен како еден од најдобрите светски боксери на сите времиња. Збогувањето...