Ознака: пекинг 2022
Останати спортови 18.02.22 | 19:37

Норвешка во последниот олимписки викенд влегува со рекорден број златни медали

Со рекордни 15 златни од вкупно 34 освоени одличја, Норвешка влегува во завршниот натпреварувачки викенд на Зимските олимписки игри во Пекинг како најуспешна нација. По...

Останати спортови 18.02.22 | 19:16

Русија против Финска ќе ја брани хокеарската титула на Олимписките игри

Mашката хокеарска репрезентација на Русијапротив Финска ќе ја брани титулата олимписки првак во финалето на Зимските олимписки игри во Пекинг. За место во финалето,...

Останати спортови 18.02.22 | 11:38

Олимпискиот дебитант Рајан Режес од Швајцарија го освои златниот мрдал во ски крос

Швајцарецот Рајан Режес во својот прв настап во кариерата на Зимските олимписки игри го освои златниот медал во слободно скијање, во дисциплината ски крос. Среброто...

Останати спортови 18.02.22 | 09:21

Финска се пласира во финалето на олимпискиот хокеарски турнир

Хокеарите на Финска се пласираа во финалето на Зимските олимписки игри во Пекинг, откако ја совладаа Словачка со 2:0 (1:0, 0:0, 1:0). Финска поведе со голот на Сакари Манинен...

Останати спортови 18.02.22 | 08:52

Второ злато и трет медал за Кинеската Ејлин Гу

Кинеската натпреварувачка во слободно скијање, Ејлин Гу, го освои вториот златен медал и вкупно трет на Зимските олимписки игри во Пекинг. Гу победи со 95.25 поени во дисциплината...

Останати спортови 16.02.22 | 14:24

Абраменко го освои првиот медал за Украина, првата честитка ја доби од рускиот ривал

Украинa го освои првиот медал на Зимските олимписки игри во Пекинг. На натпреварот во скијање слободен стил, Олександер Абраменко освои сребро во акробации, при што...

Останати спортови 15.02.22 | 09:45

Норвешка прва до десет златни медали во Пекинг

Норвешката репрезентација го освои златниот медал во биатлон 4×7,5 километри на Олимписките игри во Пекинг. За Норвешка ова е 10. златен медал во Пекинг за лидерско место...

Останати спортови 14.02.22 | 14:33

Австрија победник во ски скокови тимска конкуренција на големата скокалница во Пекинг

Ски-скокачите на Австрија го освоија златниот медал во тимска конкуренција на големата скокалница на Олипмијадата во Пекинг. Иако по првата серија во водство беше репрезентацијата...

Останати спортови 14.02.22 | 13:45

Димевски на средба со претседателот на Меѓународната скијачка федерација

Претседателот на Македонскиот олимписки комитет (МОК) Даниел Димевски одржа работна средба со претседателот на Меѓународната скијачка федерација (ФИС), Јохан Елиаш. На...

Останати спортови 14.02.22 | 09:44

Канада прв финалист на женскиот хокеарски турнир

Хокеарската репрезентација на Канада ќе игра во финалето на женскиот турнир на Олимпијадата во Пекинг. Канаѓанките во првото полуфинале ја победија селекцијата на...

Останати спортови 13.02.22 | 12:21

Трето злато за Норвежанката Ројселанд, драматичен завршеток на борбата за бронзата на 10 километри

Норвешката биатлонка Марте Олсбу Ројселанд во својот четврти настап на Зимските олимписки игриво Пекинг го освои третото злато, како и четвртиот медал, убедливо триумфирајќи...

Останати спортови 12.02.22 | 12:38

Браќата Бо заедно застанаа на победничкиот подиум со освоени медали на 10 км биатлон

Норвежанецот Јоханес Тингнес Бо стана олимписки шампион на траката од 10 километари биатлон на Зимските олимписки игри во Пекинг. Норвежанецот до златниот медал стигна на...

Останати спортови 11.02.22 | 11:55

Сензационално лизгање на Швеѓанецот Нилс ван дер Пул: Нов светски рекорд на 10 километри

Швеѓанецот Нилс ван дер Пул, го имаше еден од највпечатливите настапи на Зимските олимписки игри во Пекинг, рушејќи го сопствениот светски рекорд на 10.000 метри брзо лизгање,...

Останати спортови 11.02.22 | 11:19

Финецот Нисканен го освои златото во трката на 15 километри класичен стил

Најдобриот фински натпреварувач во скијачко трчање, 30-годишниот Иво Нисканен, е олимписки победник во трката на 15 километри класичен стил. До своето трето олимписко...

Останати спортови 09.02.22 | 09:59

Доделувањето медали во уметничко лизгање тимска конкуренција одложено поради „легален проблем“

Русија го освои златото во уметничко лизгање во тимска конкуренција, но доделувањето на медалите е одложено поради „легален проблем“, соопштија од Меѓунарониот олимписки...

Останати спортови 09.02.22 | 09:17

Сензационално второ слалом возење на Петра Влхова за прво злато на Словачка

Словачката скијачка Петра Влхова го освои златниот медал во слалом на Олимписките игри во Пекинг. Влхова по првото возење беше на 8.место, но со извонреден настап во...

Останати спортови 09.02.22 | 08:58

Норвежанецот Бирк Руд го освои златниот медал во слободно скијање „Биг ер“

Норвежанецот Бирк Руд го освои златниот медал во скијање слободен стил дисциплина „Биг ер“ со резултат 187,75. Второто место и сребрениот медал му припадна на Американецот...

Останати спортови 08.02.22 | 12:00

Франција стана 16-та земја со златен медал во Пекинг

Франција се вброи помеѓу земјите освојувачки на златен медал на Олимписките игри во Пекинг. За првото француско злато се избори Кантен Фијон Маје во машкиот биатлон...

Останати спортови 08.02.22 | 09:49

Со злато во слободно скијање Кина стана лидер по освоени медали

Натурализираната Кинезинка, Ејлин Гу, го освои првото место во слободно скијање дисциплина „Биг ер“. Таа до златниот медал дојде со 188,25 бодови. Второто место и припадна...

Останати спортови 08.02.22 | 08:47

Со победа во супервелеслалом Матијас Мајер го обезбеди првото злато за Австрија

Австрискиот алпски скијач, Матијас Мајер, го освои златото во супервелеслаломот на Олимписките игри во Пекинг со време од 1:19,94 секунди. Американецот Рајан Кокрен-Сигл...