Со рекордни 15 златни од вкупно 34 освоени одличја, Норвешка влегува во завршниот натпреварувачки викенд на Зимските олимписки игри во Пекинг како најуспешна нација.

По Норвежаните, на ранг-листата на најуспешни нации следуваат Германија и САД.

Табела на освоени медали:

Норвешка 15 8 11 34

Германија 10 7 5 22

САД 8 8 5 21

Кина 8 4 2 14

Холандија 7 5 4 16

Шведска 7 5 4 16

Швајцарија 7 2 5 14

Австрија 6 7 4 17

Русија 5 9 13 27

Франција 5 7 2 14Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.