Ознака: патни исправи
Македонија 05.03.24 | 21:26

Тошковски: Бројките не лажат! Во февруари се издадени 57.549 пасоши, во декември само 20.783

Недозволиво е граѓаните да бидат лажени и манипулирани! Официјалните бројки говорат дека во месец февруари бројот на пасоши кои се изработени и подигнати од страна...

Македонија 25.02.24 | 22:31

Да стигнеш од Македонија до Италија, пред ДУИ и СДСМ беше нормална вест, денеска тоа стана патен ризик

До Италија со пасош Република Македонија. Еве во каков ризик и понижување Бујар, Маричиќ и Талат ги турнаа македонските државјани кои неодложно мораат да патуваат во...

Македонија 25.02.24 | 21:15

Македонскиот врвен готвач на крузер остана без работа поради хаосот со пасошите: Јас не знам дека некоја друга земја го има направено ова на својот народ

Македонскиот готвач Виктор Настески, кој работеше како шеф на кујна (Executive Chef) на крузер за бродската копанија „P&O Cruises“, остана без работа поради проблемите со македонските...

Македонија 24.02.24 | 11:24

Тошковски го прочита писмото од ЕУ: Ниедна друга земја освен Грција нема известено дека не ги прифаќа пасошите со старото име на државата

Документот што МВР го добило од македонската постојана мисија во Европската Унија, на кој се повика министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, и чии делови прочита...

Македонија 24.02.24 | 09:53

СДСМ и ДУИ наместо свечено да пречекуваат обрасци, да изгласаат продолжување на пасошите

ВМРО-ДПМНЕ реагира на се уште не изгласаните закони со кои ќе се продолжи рокот на патните исправи. Велат не дека не е познато на граѓаните, организирање на свечености...

Македонија 15.02.24 | 23:12

Тошковски: Граѓаните ќе добиваат порака кога ќе можат да си ги подигнат пасошите

Дополнителни човечки и просторни капацитети се обезбедуваат за процесот на подигнување на патните исправи. Просториите во МРТВ кои порано се користеа за издавање изводи...

Македонија 15.02.24 | 21:55

Мицкоски: Собранието може да ја продолжи важноста на пасошите „Република Македонија“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека Собранието може да ја продолжи важноста на пасошите „Република Македонија“. Тој во дебатниот магазин „Click Plus“...

Македонија 12.02.24 | 11:50

Џафери: Ќе се разгледуваат евентуални решенија за возачките и патните исправи

Техничкиот премиер Талат Џафери од тетовско Селце најави дека ќе оди денеска во Собранието, и оти ќе се разгледуваат можностите за надминување на проблемите со употреба...

Македонија 12.02.24 | 11:33

Туфегџиќ: Во личните документи морало да пишува дека важат до 12 февруари, на потег е ОЈО за ГОКК

Поранешниот судија и адвокат, Владимир Туфегџиќ, смета дека Јавното обвинителство за ГОКК треба да се позанимава со хаосот кој се создаде со наметнатата промена на...

Македонија 12.02.24 | 11:21

ДС: Да се продолжи важноста на личните документи

Демократскиот сојуз предлага преку измена на законите (Закон за лична карта, Закон за патни исправи и Закон за основите на безбедност на патниот сообраќај) да се продолжи...

Македонија 12.02.24 | 11:17

Митрески: Доколку е потребно ќе закажеме итна седница, за да се надминат проблемите со личните документи

Претседателот на Собранието на Република Северна Македнија, Јован Митрески, на денешната редовна координација, со координаторите на пратеничките групи, го отвори прашањето...

Македонија 12.02.24 | 11:04

Виновни за хаосот со документите биле техничките министри од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ со законски измени ќе го решавале проблемот

Откако направија хаос во државата со новите патни документи кои треба да го содржат името Cеверна Македонија, СДСМ, веднаш по изјавата на новиот министер за внатрешни...

Македонија 12.02.24 | 10:44

Македонските амбасади во Берлин и во Лондон: Патниот лист е со важност од 30 дена, чини 30 евра на трошок на граѓаните

Македонските амбасади во Берлин и во Лондон на нивните официјални фејсбук-страници објавија инструкции за државјаните на Македонија кои престојуваат во странска држава...

Македонија 12.02.24 | 09:45

Димитров потпиша па сега се свести: Предлогот на министерот Панче Тошковски е сосема на место

Договорот во Нивици потпишан 2018 им направи хаос на граѓаните. Од џеб ги плаќаат сите нови документи, за кои Никола Димитров како тогашен министер за надворешни работи...

Македонија 11.02.24 | 21:02

Тошковски: Ова што се случува со личните документи е лудо, а решение има – потребна е измена на два закона

Новиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски вели дека ако има политичка волја решение за хаосот со документите има. Според него тоа ќе се постигне со измени...

Македонија 11.02.24 | 20:24

Кој ќе ја плати штетата: И два месеца по фотографирањето граѓаните ги немаат новите пасоши, од МВР велат се прави реорганизација

Граѓани кои се фотографирале за патни исправи во декемрви, сѐ уште ги немаат документите за кои платиле. Тие се жалат дека чекаат и по два часа да дојдат на ред на шалтер...

Македонија 11.02.24 | 15:31

Мерис: Работна група во ЕУ идната недела ќе расправа како да ја имплементира одредбата од Договорот од Преспа за патните исправи

Амбасадорот на Белгија за Македонија, Фредерик Мерис, најави дека работна група во ЕУ идната недела ќе расправа како да ја имплементира одредбата од Договорот...

Македонија 10.02.24 | 14:12

Грција ги известила другите држави дека непроменетите македонски документи од 12 февруари нема да важат, МНР молчи

Грчкото МНР писмено ги известило колегите министри и други меѓународни организации за обврската за патните исправи на Македонија од 12 февруари да мора да содржат „Cеверна“....

Македонија 14.01.24 | 13:07

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Спасовски создадоа хаос со патните исправи, рокот да се пролонгира

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека власта создаде хаос, поради неспособноста да организира издавање на патни исправи. Поради неспособните Ковачевски и Спасовски илјадници...

Македонија 12.01.24 | 21:56

Не можете да не спречите да влеземе во Македонија со старите пасоши, нема да вадиме нови: ОМД со отворено писмо до Спасовски

Обединета македонска дијаспора испраќа отворено писмо до министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Писмото го пренесуваме во целост. Го пишуваме ова писмо...