Ознака: патарини
Економија 13.01.21 | 16:08

Бочварски: Ако ви е скапо по автопат до Штип – одете по локални патишта или преку Велес!

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски денеска изјави дека во нашава земја патарините се со ниски цени и порача дека кога ќе се воведат двете нови патарини...

Сервиси 25.07.20 | 11:30

Патот кон Охрид во моментов

Уште од рано утрово автомобилски колони се упатија од Скопје кон Охрид. Вака изгледаат и наплатните рампи на автопатот кон Гостивар во моментот, а слична слика има во...

Економија 26.05.20 | 20:45

Уште две нови патарини од Миладиновци до Штип

До крајот на јуни се очекува да приврши тендерската постапка за избор на фирма која ќе ги гради двете нови патарини на новата автопатска делница долга 47 километри. Двете...

Економија 18.03.20 | 23:51

Бројот на патници е намален: Превозниците бараат да се укинат патарините за автобуси и камиони

Асоцијацијата Македонија сообраќај Америт бара укинување на патарините за превозниците во автобускиот и товарниот сообраќај, поради загубите што се предизвикани...

Калеидоскоп 09.02.20 | 16:26

Нова категорија патарина од утре во Македонија, еве колку ќе треба да платите

Согласно Одлуката за висината и начинот на наплата на надоместокот за употреба на пат (патарина) со која воведува нова категорија на видови возила, Прва Категорија А...