Ознака: патарини
Балкан 20.07.21 | 16:01

Српските туристи ќе можат да си ги надополнат картичките и повторно да ги користат

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и министерот за инфраструктура, градежништво и сообраќај на Република Србија Томислав Момировиќ, денеска на ГП Табановце...

Македонија 16.07.21 | 12:22

Бочварски: Патарини плаќате за да возите по модерни автопати

Патарини на автопатите се плаќаат за да имаме модерни патишта, да можеме да ги одржуваме, при зимски услови да ги исчистиме од снежни наноси и почесто да ги реконструираме,...

Економија 12.06.21 | 09:38

Картичките се најефикасен начин за ослободување од патарина на српските туристи, тврди директорот на Патишта

Согласно со Одлуката на Владата за ослободување од плаќање патарина за возила на српски туристи за време на летната сезона, М-Смарт картичките во предвидената количина...

Македонија 28.05.21 | 21:18

АА и Алтернатива поднесоа иницијатива до Уставен суд за патарините за српските туристи

Коалицијата „Алијанса за Албанците и Алтернатива“, денес, пред Уставниот суд поднесе иницијатива за процена на законитоста на одлуката на Владата, со која граѓаните...

Економија 28.05.21 | 13:06

Застарениот систем за наплата на Коридор 8 е причина што српските државјани не се ослободени од плаќање на патарина кон Охрид

Неможноста за електронска наплата на Коридорот 8 кој води до најпознатиот туристички центар во Македонија, Охрид, е причина што на српските државјани не им е овозможена...

Твитови 26.05.21 | 22:13

Владата не можеше да испере пари преку кинеската фантом фирма, па сега мора преку патарините

Владата не можеше да испере пари преку кинеската фантом фирма за вакцини, па сега ќе даде 2.7 милиони евра за патарини за возврат за 20.000 вакцини. Секогаш можеш да најдеш...

Македонија 26.05.21 | 21:46

Мицковски: Луѓе не добија вакцини, ама ќе платат и за неспособноста и дарежливоста на нашите власти

Овие што ќе мораат да идат да се ревакцинираат во Србија заради игнорантскиот однос на нашите власти, нека сменат и регистрација, можеби ќе добијат бесплатно до Богородица,...

Македонија 26.05.21 | 19:47

Д-р Лазаров: Клептомани, пуштете ги Србите без документи, а со парите исплатете нè за март

И Ненад Лазаров, доктор од примарното здравство, реагира на најавата за платежни картички кои ќе им се доделуваат на србските туристи за користење на македонските патарини,...

Македонија 26.05.21 | 18:56

Мицковски: Глупаци!

Глупаци, наместо да стават лажна граница пред Дојран, истурат тоа вишак тоните сол што градоначалниците ги купуваат по астрономски цени секоја зима, отворат 200 Донери,...

Економија 26.05.21 | 16:56

Бесплатните патарини за Србите ќе важат само за кон Грција, не и за кон Охрид

Беплатните патарини за српските државјани ќе важат само за Коридор 10, кој води од „Табановце“ кон граничниот премин „Богородица“, но не и за патување кон Охрид поради...

Македонија 26.05.21 | 14:24

Арсовски: Една М-Смарт картичката за ослободување од патарина на српските државјани чини 860 денари

Изработката на една М-Смарт Кард, што ќе им се дава на српските државјани врз основа на одлуката за ослободување од плаќање патарина за транзит низ земјава за време на...

Економија 25.05.21 | 19:19

Српските туристи ќе добијат електронски картички за ослободување од патарина

Донесена е одлука за електронски картички (М-Смарт Кард) за ослободување од надомест за патарини за туристите од Србија од 15 јуни до 15 август година. Во насока на ветувањето...

Македонија 25.04.21 | 20:23

На патapините „вpиeше“ од полициja, но граѓаните во огромен број дојдоа на семакедонскиот протест во Скопје

Патарините ширум Македонија во правец кон Скопје денеска повеќе наликува на гранични премини отколку на наплатни рампи. На речиси секоја патарина кон главниот град...

Балкан 20.04.21 | 16:03

Од 15 јуни до 15 август српските граѓани нема да плаќаат патарини низ Македонија

Министерот за здравство Венко Филипче денеска е во официјална посета на Србија каде посочи дека сите српски граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарини во Македонија. Дозволете...

Македонија 02.04.21 | 19:01

Благодарност за вакцините: Заев најави дека српките туристи летово ќе бидат ослободени од патарина

Премиерот Зоран Заев најави дека како знак за благодарност се размислува летово српските туристи да бидат ослободени од патарина на македонските автопати. Тој рече...

Патувања 28.02.21 | 17:22

Поскапуваат патарините во Србија

Владата на Република Србија на последната седница донесе одлука за дополнително зголемување на цената на патарината за сите категории на возила. Висината на поскапувањето...

Балкан 25.02.21 | 13:33

Ако патот ве води накај Србија, знајте го ова: Од денеска патарините поскапуваат за 1,8 отсто

Според одлуката на Владата на Србија, од денеска патарините за сите категории возила поскапуваат за 1,8 отсто, што е зголемување во согласност со растот на инфлацијата. Како...

Македонија 01.02.21 | 22:51

Со нелегално поставени флешери: Шефот на кабинет на Груби поминувал патарини со службено возило и без пари

Шефот на кабинет на вицепремиерот Артан Груби, бил фатен како ја поминува патарината кај Миладиновци без да плати, со нелегално поставени флешери, дознава „А1он“. Според...

Колумни 15.01.21 | 15:31

Pay tool

Петар Поп-Арсов „Патувањето е единственото нешто што го купуваме, а кое нè прави побогати.“ Рекол некој непознат автор! Некој или некоја, тоа и не е најважно?! Големата...

Македонија 14.01.21 | 10:31

Андовска: Лихвари, со една вињета од 9.5 евра може да се вози десет дена кај сака и колку сака во Австрија

Не престануваат реакциите на јавноста по арогнатната изјава на министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, кој на граѓаните им порача дека доколку им се скапи...