Ознака: пасоши
Македонија 07.05.21 | 17:08

Осудените за аферата „Мафија“ добија само 2 години казна и не беа обвинети за другите сторени дела затоа што така се договорени со вистинските нарачатели да се делат пасошите

Осудените за лажните пасоши добија само по две години и не беа осудени и за другите дела ко ги сториле затоа што така се договорени со вистинските сторители и налогодавачи...

Црна хроника 05.05.21 | 12:39

Петмина од обвинетите за лажните пасоши признаа вина

Петмина од обвинетите за нелегално издавање пасоши на странски државјани за случајот „Двојник“ признаа вина, на денешното рочиште пред Основниот кривичен суд во Скопје. На...

Црна хроника 22.04.21 | 14:21

Најмногу од Црна Гора и Албанија, но и од Италија, Србија, Бразил: Идентификувани 40 од фалц-пасошите во случајот „Двојник

Истрагата во случајот „Двојник“ го утврдила идентитетот на најмалку 40 криминалци кои поседуваат фалсификувани македонски пасоши, односно вистински пасоши издадени...

Црна хроника 19.04.21 | 22:37

Мицкоски: Пасошите на Спасовски се уште се во посед на мафијашите и тие се уште ги користат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за ТВ „Клан“, во врска со издадените пасоши од МВР истакна дека истите се уште се во поседување на мафијашите...

Македонија 16.04.21 | 16:04

САД бараат од Спасовски да го заштити интегритетот на системот за издавање пасоши во Македонија

Амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Брнз, на средба министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, му нагласила дека е многу важно да го заштити интегритетот...

Македонија 14.04.21 | 17:30

ЈО со обвинение за 11 лица за давање македонски пасоши на членови нарко кланови

По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен предлог против 11 лица во врска со злоупотреби извршени при издавањето...

Македонија 13.04.21 | 22:37

Петрушевски за аферата „пасоши“: Ќе објавиме секаков доказ што ќе ни го достават „свиркачи“

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски, во вечерашното гостување во емисијата „200“ на Алсат рече дека ако од неговата партија не ја изнесле на виделина...

Колумни 11.04.21 | 12:48

Мафија или картел? Можеби и двете?!

Афера до афера, скандал до скандал. Аферата „Рекет“ на СЈО, лубриканти, апетисани, бегства, скандали во правосудството, продавање на идентитетот, блокади, обука на магариња,...

Македонија 10.04.21 | 13:22

Сајкоски: Уапсените во акцијата „Мафија“ сликани со Спасовски, нов светски мафијаш добил македонски пасош

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓија Сајкоски на денешната прес-конференција истакна дека аферата „Мафија“ покажува силна вмешаност на највисоките структури...

Македонија 10.04.21 | 11:46

Николоски: Аферата со пасошите е најголемата крими афера во историјата на Македонија, па затоа раководството на ВМРО-ДПМНЕ добива закани по живот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски истакнува дека аферата „мафија“, во која се издавани македонски пасоши на криминалци од цела Европа, е најголемата...

Македонија 10.04.21 | 09:05

Николоски: Аферата „мафија“ сигурно ќе влијае на европскиот пат на државата, три години траело издавањето пасоши, а властите не реагирале

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, предупредува дека аферата „мафија“ во која МВР издавало македонски пасоши на разни криминалци од Балканот ,...

Македонија 09.04.21 | 21:44

Николоски: Има еден парадокс – зошто овие 214 пасоши сѐ уште не се прогласени за невалидни?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, при гостување во емисијата „Јади бурек кај Јанко“, на ТВ Сонце, зборуваше во врска со аферата „Мафија“ и издавањето...

Македонија 09.04.21 | 21:28

Николоски: Доколку функционерите вмешани во аферата “Мафија” не поднесат оставки, тогаш Македонија најверојатно ќе има реперкусии на патот кон ЕУ

Во вечерашното издание на емисија “Јади бурек” кај Јанко Илковски на ТВ Сонце гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски кој се осврна на...

Македонија 09.04.21 | 21:09

Николоски: Со македонски пасоши се убивале луѓе и се пренесувала дрога

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Александар Николоски вечерва во „Јади бурек кај Јанко“, во ТВ Сонце во врска со аферата „Мафија“ и издавањето на македонски...

Македонија 08.04.21 | 21:56

Пак статива Оливер! Жив си фатен како си врзан со мафијата!

Пасошите кои ВМРО-ДПМНЕ ги објави се направени пред 2020 година, односно во 2019 година. Обидот Спасовски да го вмеша и Чулев во издавањето на пасоши и документи на мафијаши...

Македонија 08.04.21 | 19:10

Тасева: Македонија сега е ставена на посебна листа на држави

Македонија сега е ставена на посебна листа на држави, бидејќи никој не може да знае дали биле издадени само 200 или 300, 500 и повеќе патни исправи на криминалци, вали Слаѓана...

Македонија 08.04.21 | 12:24

Заев за давањето на пасоши на криминалци: МВР се однесуваше професионално

Кога некој открива, осознава и активно процесуира криминал, тој треба да се награди, а не да одговара. Тие се вредностите насекаде во светот, така и кај нас, истакна денеска...

Вести 08.04.21 | 11:19

Илиевски: Попис 2021: Македонци, Албанци, Турци, нарко босови од целиот свет…

Богдан Илиевски објави ироничен коментар за аферата со која се обелодени дека македонското МВР, под раководфство на Оливер Спасовски, издавало пасоши на голем број...

Македонија 07.04.21 | 15:39

Тасевски: Ајде Обиџуко, пасошите на нарко дилерите што сте ги делеле ти ја врзаа јамката, од овој резил нема како да се вадиш

Ајде Обиџуко, ОСТАВКА!!!!   Пасошите на нарко дилерите што сте ги делеле, ти ја врзаа јамката. Од овој резил нема како да се вадиш.   СРАМОТА! – коментира актерот...

Македонија 06.04.21 | 19:30

Спасовски: 215 лица успеале да се стекнат со туѓ идентитет

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вечерва на прес – конференција информираше дека е сузбиена група која издавала македонски пасоши на странци со...