Ознака: пасоши
Македонија 12.03.24 | 13:24

Црна Гора ќе ги прифаќа пасошите со старото име Република Македонија, доколку се валидни

Министерот за надворешни работи Бујар Османи информира дека добиле известување оти Црна Гора ќе ги прифаќа пасошите со старото име Република Македонија доколку тие...

Македонија 07.03.24 | 16:33

Со 84 гласа „за“, 2 воздржани Собранието ги донесе измените на Изборниот законик: Изгласани законските измени за граѓаните чии документи истекле пред 9 месеци

Власта и опозицијата најдоа заеднички јазик за повеќе од 100.000 граѓани кои немаат валидни документи да може да гласаат на претседателските и парламентарните избори....

Македонија 05.03.24 | 21:26

Тошковски: Бројките не лажат! Во февруари се издадени 57.549 пасоши, во декември само 20.783

Недозволиво е граѓаните да бидат лажени и манипулирани! Официјалните бројки говорат дека во месец февруари бројот на пасоши кои се изработени и подигнати од страна...

Македонија 05.03.24 | 20:14

Партиите се сложуваат со пасоши со старото уставно име да се гласа на избори

СДСМ ќе го поддржи предлогот на ДИК, документите со Република Македонија да важат за претстојните избори. На ова решение работеле уште од лани вели лидерот на партијата,...

Македонија 05.03.24 | 11:51

СПМ: Се знае кој е одговорен, не може вработените да ја сносат одговорноста за хаосот со личните документи

Наметнатата состојба со личните документи на граѓаните сè уште претставува проблем за вработените во МВР. Очигледно некој се води кон тоа дека нашите колеги се одговорни...

Македонија 04.03.24 | 10:43

Рокот на пасошите од 5 на 10 години не може да се смени, ќе значи отворање на целиот пакет од Преспанскиот договор, порача Маричиќ

Во еден тежок компромис, мора да определите што ви е приоритет, а нас ни беше македонскиот идентитет и јазик и тоа што ќе ви донесе членство во НАТО и отвореност за членство...

Економија 29.02.24 | 16:12

Бочварски: 120 возачи се на брзата лента за издавање пасоши

Од здруженијата на транспортерите добивме барања за околу 120 возачи за издавање на пасоши на брзата лента, односно дел од нив се во постапка за замена на патните исправи,...

Македонија 29.02.24 | 09:43

ВМРО ДПМНЕ: СДС и ДУИ од чист инает не гласаа за продолжување на важноста на пасошите, 600.000 граѓани се заглавени заради нив

СДС и ДУИ можеа, а не гласаа за продолжување на важноста на пасошите, 600.000 граѓани се заглавени заради нив, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Пратениците...

Македонија 28.02.24 | 20:59

Виновниците имаат име и презиме – ова се пратениците на СДСМ и ДУИ кои гласаа против продолжување на важноста на пасошите

Виновниците кои буквално притворија стотици илјади граѓани на територија од 26000км2 од денеска имаат конкретно име и презиме, а тоа се сите оние 54 пратеници од СДСМ и...

Македонија 28.02.24 | 17:02

54 пратеници од власта гласаа „против“ продолжување на рокот на важење на „старите“ пасоши

 Со задоцнување од повеќе од два часа поради технички проблеми во Собранието  денеска започна 145. пленарна седница. Пратениците не прифатија на дневен ред на седницата...

Македонија 28.02.24 | 14:38

Оставија на цедило 600.000 македонски државјани: СДСМ, ДУИ и НСДП гласаа против законот за продолжување на важноста на пасошите

Бранејќи ги грешките на Оливер Спасовски, пратениците на СДСМ, ДУИ и НСДП гласаа против законот за продолжување на важноста на пасошите издадени од МВР на Република...

Македонија 28.02.24 | 14:32

Пратениците на ДУИ и нивните слуги од СДС дополнително ја влошија состојбата која свесно и намерно ја создадоа со пасошите, вели Ковачки

Пратениците на ДУИ и нивните слуги од СДС дополнително ја влошија состојбата која свесно и намерно ја создадоа со пасошите, вели Драган Ковачки, пратеник на Пратеничката...

Економија 27.02.24 | 18:17

Владата ќе ја забрзува процедурата за добивање пасоши за професионалните превозници

Превозниците кои вршат патнички товарен транспорт и од Министерството за транспорт и врски имаат сертификат за професионален возач може да извадат патна исправа приоритетно...

Македонија 27.02.24 | 14:28

ЛДП со предлог: Патните исправи да важат до истекот на нивниот рок со печат на Cеверна Македонија

Во настојувањето да се олесни движењето на граѓаните на Република Cеверна Македонија надвор од границите на државата и проблемите со кои се соочуваат при нивните патувања,...

Македонија 26.02.24 | 15:37

Онлјан проверката дали е готов пасошот важи само за оние кои се фотографиле од први јануари

Онлјан проверката дали е изработен пасошот важи сами за оние граѓани кои се фотографирале за патна исправа од први јануари па наваму, објаснија од Министерството за...

Македонија 26.02.24 | 08:37

СДС и ДУИ го создадоа проблемот со пасошите, наместо да прават театар со пречек на обрасци, да покажат доблест и да гласаат за продолжување на важноста

СДС се единствената партија која е горда и се фали со хаосот кој самата го направила. Само тие може да глумат дека се во ред, во ситуација кога над 600.000 граѓани се како...

Македонија 25.02.24 | 21:15

Македонскиот врвен готвач на крузер остана без работа поради хаосот со пасошите: Јас не знам дека некоја друга земја го има направено ова на својот народ

Македонскиот готвач Виктор Настески, кој работеше како шеф на кујна (Executive Chef) на крузер за бродската копанија „P&O Cruises“, остана без работа поради проблемите со македонските...

Македонија 25.02.24 | 10:11

СДСM и ДУИ наместо да прават помпезни пречеци на обрасци на граница, нека го изгласаат законот за продолжување на пасошите

СДС уште еднаш ја докажаа својата неспособност. Помпезното пречекување на обрасци на граница од страна на Бојмацалиев, само уште еднаш ги потсети граѓаните на катастрофалното...

Македонија 24.02.24 | 14:17

Петрушевски: СДСМ и ДУИ да им помогнат на граѓаните со гласање на законот за продолжување на рокот на пасошите

Откако граѓаните, беа сведоци на отворање на тунел, со играње ора и жива музика, еве сега имаме втор дел, организирање на свеченост за пристигнување на обрасци за пасоши. Верувале...

Македонија 24.02.24 | 13:44

Бојмацалиев: Обрасци имало, има и ќе има

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев во интервју за Канал77 рече дека не може да стане збор за неорганизираност во МВР, бидејќи во континуитет...