Ознака: пасоши
Македонија 16.10.21 | 14:12

Македонска фабрика за пасоши за светски мафијаши и нарко-картели

Министерството за внатрешни работи оваа година го стресе можеби еден од најголемите скандали во поновата историја, имено во истиот противправно службеници на МВР издале...

Македонија 26.08.21 | 19:00

По 30 години македонската дијаспората за пасош ќе се слика во амбасадите

Македонската дијаспора дочека. Конечно и таа ќе може да аплицира и да се фотографира за пасош секој работен дена, во конзулатните претставништва на земјава во странство....

Македонија 19.08.21 | 09:57

40.000 луѓе остави без лични карти, диктатура како по учебник!

40.000 луѓе ги остави без лични карти! Луѓе во 21 век не можат да функционираат по банки, по институции, не можат пензии да извадат! Еј правото на гласање им го одзема!!!, реагира...

Македонија 03.08.21 | 21:16

Kластер пасошко: Во МТВ никој не носи маски, се чека со часови

Вистински хаос трае речиси со денови и недели во делот на МТВ каде се подигнуваат готовите лични карти и пасоши.Како и секојдневно така и денеска во било кој период од...

Црна хроника 19.07.21 | 18:49

Не им се гледа крајот: Без дистанца, а некои и без маски, големи редици и турканици за подигнување на пасоши

Голема гужви можат да се забележат за подигнување на пасоши во Скопје. Редици граѓани чекаат да ја подигнат својата патна исправа во зградата на МРТ во делот каде МВР...

Македонија 06.07.21 | 10:03

МНР: Некои држави не се адаптираат, најбезбедно е граѓаните да НЕ патуваат со истечени пасоши

МНР испратило известувања до сите држави за продолжениот рок на пасошите чиј рок на важење е истечен (односно кој истекува по 31 јули 2020 година), но и покрај тоа дел од државите...

Македонија 30.06.21 | 14:31

Со истечен пасош патувате на сопствен ризик, ние не преземаме никаква одговорност, велат од МНР

Одлуката за продолжување на важноста на патните исправи со истечен рок е првенствено за македонските државјани кои се затекнати во странство, велат од Министерството...

Црна хроника 28.06.21 | 15:50

МВР: Пасоши има, гужвите се затоа што службите не работеа два дена

Пасоши има во доволен број и се одговара на барањата на граѓаните. Целосна невистина е дека нема пасоши, лага која во последниве денови ја шират одредени опозициски...

Македонија 25.06.21 | 09:07

Спасовски потврди: Од четврток пасоши со „Ceверна“

Од четврток ќе почнат да се издаваат пасоши со новото уставно име – Република Cеверна Македонија, потврди министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на вчерашната...

Македонија 24.06.21 | 15:07

Од понеделник пасоши и лични карти со новото име – истото следува и за регистарските таблички

Се врши миграција на податоци на новиот надграден систем, по што од понеделник започнуваме повторно со подготовка на издавање на сите документи, кои што ќе бидат усогласени...

Македонија 23.06.21 | 21:41

Заев: Обрасци има и се издаваат, имаме навала на вадење документи зашто сега се отворија границите

Во државата веќе се издаваат два милиони документи електронски месечно, а ние сакаме да се издваат 20 милиони. Тоа е целта за 2022 година, изјави вечерва премиерот Зоран...

Македонија 23.06.21 | 14:06

Спасовски: Нема застој, туку луѓето не виделе дека им истекуваат документите па има зголемена побарувачка

Нема застој со издавањето на пасоши и лични карти, тврди министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, според кого има само зголемен обем на побарувачка, кој се должи...

Македонија 23.06.21 | 13:45

Од 1 јули ќе се издаваат пасоши со „Cеверна“, застојот е поради надградбата на системот за новото име

Од први јули годинава ќе започне издавањето на патните исправи со новото уставно име, потврдуваат од МВР за „Фокус“. Што се до однесува за прашањето за рокот на важење...

Македонија 23.06.21 | 13:02

Не треба потврда за патување доколку пасошот е истечен, дали ќе ве примат кај сте тргнале зависи од МНР

Од Министерството за внатрешни работи велат дека не е потребен никаков документ или потврда за лицата со истечени патни исправи, кои летово сакаат да патуваат и дека...

Македонија 23.06.21 | 10:34

Срамно и бедно е што државата не може да им издаде на граѓаните лични документи

Власта е во бунило, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ го демантира МВР кое го извести светот дека пасоши со изминат рок државата нема да биде во можност да ги промени. А...

Македонија 23.06.21 | 09:20

ВМРО-ДПМНЕ: Срамно и бедно е што државата не може да им издаде на граѓаните лични документи

Власта е во бунило. СДСМ го демантира МВР кое го извести светот дека пасоши со изминат рок државата нема да биде во можност да ги промени. А вистината е дека граѓаните...

Македонија 22.06.21 | 18:34

За СДСМ лажна вест е дека нема пасоши и лични карти

Класична дезинформација на ВМРО-ДПМНЕ и неуспешен обид да внесе вознемиреност меѓу граѓаните е информацијата дека нема пасоши и лични карти, велат од СДСМ. -Како што...

Македонија 22.06.21 | 11:32

Димовски: Дали светот е известен дека нема и регистерски таблици?

Дали светот е известен и дека нема регистерски таблици, прашува поранешниот пратеник Илија Димовски. Да почнеме да возиме со нерегистрирани коли по Европа?, додава тој. Дали...

Македонија 21.06.21 | 09:40

ВМРО-ДПМНЕ: Нема пасоши за граѓаните кои редовно плаќаат давачки во државата

Надлежните во државата известија дека пасоши нема, ги известуваме другите држави дека македонските државјани ќе патуваат со истечен рок на пасош, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Замислете...

Македонија 20.06.21 | 16:58

Николоски: Пасоши има за кpиминалци и нapкo бocoви, но не и за македонските граѓанини, што ја покажува целосната кopyмпираност на оваа влада

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски по денешната посета на Општина Гази Баба на новинарско прашање зошто нема обрасци за лични документи и зошто граѓаните...