Ознака: Папата Франциск
Фудбал 23.11.22 | 14:27

Папата се помоли за мир на СП во Катар

Папата Франциск денеска го поздрави одржувањето на Светското првенство во фудбал и се помоли Мундијалот во Катар да биде можност за хармонија и мир во светот. Овој важен...

Свет 27.10.22 | 10:05

Папата Франциск: Калуѓерки и свештеници гледаат порно филмови на интернет

Папата во понеделникот ги предупреди семинариите во Рим за „ѓаволот на порнографијата“, признавајќи дека дури и калуѓерките и свештениците гледаат порно филмови...

Свет 26.07.22 | 22:09

Папата на миса во Канада повика да заврши маргинализацијата на домородците

Папата Франциск денеска одржа миса пред десетици илјади верници на фудбалскиот стадион во Едмонтон, за време на посета на Канада која има за цел да се подобрат односите...

Свет 04.06.22 | 21:53

Можно е папата Франциско да ја посети Украина

Папата Франциско денеска изјави дека ја разгледува можноста набрзо да ја посети Украина. – Не е лесно да се донесе одлука што може да му нанесе повеќе штета отколку...

Свет 01.06.22 | 07:44

Папата се молеше за мир во Украина

Папата Франциск вчера ја предводеше меѓународната молитва за мир во Украина и другите делови на светот зафатени од војна, седејќи во инвалидска количка пред споменикот...

Македонија 23.05.22 | 15:13

Ковачевски на Папата Франциск му подари фрагмент од пофалното слово на Св. Климент Охридски, бројаница со охридски бисер и филигран, и винил плоча од Влатко Стефановски

Премиерот Димитар Ковачевски во придружба на ќерката Тамара Ковачевска и делегацијата на Владата на Република Македонија, којашто е во дводневна посета во...

Македонија 23.05.22 | 11:54

Премиерот Ковачевски со ќерката Тамара на прием кај Папата, му подарија плоча од Влатко Стефановски и бројаница со охридски бисер и филигран

Премиерот Димитар Ковачевски во придружба на ќерката Тамара Ковачевска и делегацијата на Владата, којашто е во дводневна посета во Рим и Ватикан во рамките на традиционалните...

Вести 22.05.22 | 19:49

Пола Влада сосе ќерката на Ковачевски кај папата во Ватикан и на гробот на Св.Кирил

Во владиното соопштението се вели дека на 24 мај официјалниот дел од програмата започнува со оддавање почит пред гробот на Свети Кирил во базиликата Сан Клементе, каде...

Свет 03.05.22 | 22:51

Политико: Папата изјавил дека НАТО можеби ја предизвикал инвазијата на Русија на Украина

Папата Франциско изјавил дека „лаењето на НАТО пред вратите на Русија“ можеби довело до инвазијата на Владимир Путин на Украина, пишува „Politico“. Папата додал дека...

Свет 03.05.22 | 08:47

Папата Франциск бара средба со Путин, Москва засега без одговор

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск потврди дека побарал средба со рускиот претседател Владимир Путин во Москва за да се обиде да ја запре војната...

Свет 21.04.22 | 15:32

Орбан се сретна со папата Франциск

Унгарскиот премиер Виктор Орбан престојува во посета на Ватикан, каде што се сретна со папата Франциско. Го замолив папата Франциско да ги поддржи нашите напори за мир,...

Свет 22.01.22 | 18:07

Папата Франциск: Сите случаи поврзани со сексуална злоупотреба ќе бидат решени

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, вети правда за жртвите на сексуална злоупотреба во Католичката црква, а германските власти размислуваат да започнат...

Свет 06.01.22 | 09:03

Папа Франциск: Чувањето домашни миленици наместо деца ни ја одзема човечноста

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, ризикуваше во средата да го предизвика гневот на сопствениците на разни животинки ширум светот, сугерирајќи дека...

Свет 05.12.21 | 21:35

Папата меѓу мигрантите на Лезбос

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа дека ги игнорира проблемите на бегалците и мигрантите...

Свет 12.09.21 | 18:12

Папата Франциск пристигна во четиридневна посета на Словачка

Папата Франциск денеска, по кратката посета на Будимпешта, пристигна во Словачка во четиридневна официјална посета на земјата, каде што ќе се сретне со преживеаните...

Свет 12.09.21 | 17:12

Орбан – Папата: Го замолив папата Франциск да не дозволи христијанска Унгарија да исчезне

Папата Франциск денеска се сретна со унгарскиот премиер Виктор Орбан во рамки на неговата кратка посета на Унгарија. Како што пренесуваат странските агенции, тој директно...

Свет 12.09.21 | 16:04

Папата Франциск во посета на Унгарија

Папата Франциск денес ја почна својата апостолска посета на Унгарија, која ја прогласи за „аџилак во срцето на Европа“. Како дел од аџилакот, папата ќе ја посети и Словачка. Утринава...

Балкан 03.09.21 | 23:27

Папата Франциск до властите во Приштина: Косово не е држава

Папата Франциск ги разлути властите во Приштина откако им порача дека Косово туку дека нејзината позиција е слична со таа на Каталонија. Косово е област која и денеска...

Свет 09.08.21 | 13:39

Полицијата во Италија испитува кој испратил писмо со три куршуми до папата Франциск

Полицијата во Милано истражува кој испратил писмо со три куршуми до папата Франциск, соопштија денеска италијанските карабинери. Сомнителното писмо вработените го...

Свет 24.06.21 | 17:32

Папата Франциск: Со страв го следам конфликтот во Тигре

Папата Франциск денеска рече дека „со страв“ го следи конфликтот во етиопската област Тигре, кој деновиве повторно се влоши. „Со страв ја следам ситуацијата по избувнувањето...