Ознака: Папата Франциск
Свет 16.05.21 | 23:59

Папата повика на примирје и крај на насилството

Папата Франциск денеска ја осуди неприфатливата „спирала на насилство“ меѓу Израел и Палестинците, нагласувајќи дека убиствата, особено на деца, е „знак дека тие...

Свет 08.04.21 | 17:24

Папата Франциск ги повика ММФ и Светска банка да го намалат долгот кон сиромашните земји

Папата Франциск ги повика шефовите на светските финансиски институции да го намалат должничкиот товар за сиромашните земји погодени од пандемијата на коронавирусот...

Свет 22.10.20 | 08:23

Прв чекор до брак: Папата поддржа истополови граѓански партнерски заедници

Поглаварот на Римокатоличката црква, Франциск е првиот папа кој ги поддржа истополовите граѓански партнерски заедници. Папата Франциск во документарниот филм „Франческо“,...

Свет 21.10.20 | 21:13

Папата Франциск првпат поддржа легализација на истополови бракови

Папата Франциск смета дека геј лицата треба да бидат во можност да го легализираат своето партнерство, пишува „Ројтерс“. Ова е  една од неговите најдиректни изјави...

Свет 18.05.20 | 20:45

Папата по два месеца првпат одржа миса со ограничен број верници

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, после два месеци за првпат одржа јавна миса на која присуствуваа ограничен број верници.     

Свет 06.05.20 | 13:21

Папата ги брани работничките права: Работодавците мора да ги почитуваат правата на работниците

Папата Франциск во приватна миса, што се одржува секој ден и се пренесува на телевизија, истакна дека работодавците мора да ги почитуваат правата на работниците, особено...

Свет 03.05.20 | 16:11

Папата бара државите да се обединат за да најдат вакцина против короната

Папата Франциск ги повика државите да ги обединат напорите и во рамки на меѓународната соработка да создадат вакцина и средства против новиот коронавирус. За време...

Калеидоскоп 01.01.20 | 18:36

Папата Франциск се извини за загубеното трпение

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, се извини за своето однесување вчера, кога го загуби трпението и удри по раката верничка која го влечеше кон себе. Трпеливоста...