Ознака: Папата Франциск
Балкан 03.09.21 | 23:27

Папата Франциск до властите во Приштина: Косово не е држава

Папата Франциск ги разлути властите во Приштина откако им порача дека Косово туку дека нејзината позиција е слична со таа на Каталонија. Косово е област која и денеска...

Свет 09.08.21 | 13:39

Полицијата во Италија испитува кој испратил писмо со три куршуми до папата Франциск

Полицијата во Милано истражува кој испратил писмо со три куршуми до папата Франциск, соопштија денеска италијанските карабинери. Сомнителното писмо вработените го...

Свет 24.06.21 | 17:32

Папата Франциск: Со страв го следам конфликтот во Тигре

Папата Франциск денеска рече дека „со страв“ го следи конфликтот во етиопската област Тигре, кој деновиве повторно се влоши. „Со страв ја следам ситуацијата по избувнувањето...

Фудбал 10.06.21 | 21:11

Папата го благослови ЕВРО2020

Претседателот на УЕФА Александар Чеферин и други високи фудбалски гости денеска на аудиенција во Апостолската палата во Ватикан добија благослов пред почетокот на...

Култура 28.05.21 | 20:02

Прекрасниот подарок за папата кој остана во сенката на дресот

Дресот на македонската фудбалска репрезентација, која за првпат ќе настапува на Европско првество, не беше официјален подарок на македонската делегација предводена...

Македонија 27.05.21 | 14:29

Претседателот Пендаровски на аудиенција кај папата Франциск

Претседателот Стево Пендаровски, кој престојува во посета на Италијанската Република и Светата Столица, по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“,...

Свет 16.05.21 | 23:59

Папата повика на примирје и крај на насилството

Папата Франциск денеска ја осуди неприфатливата „спирала на насилство“ меѓу Израел и Палестинците, нагласувајќи дека убиствата, особено на деца, е „знак дека тие...

Свет 08.04.21 | 17:24

Папата Франциск ги повика ММФ и Светска банка да го намалат долгот кон сиромашните земји

Папата Франциск ги повика шефовите на светските финансиски институции да го намалат должничкиот товар за сиромашните земји погодени од пандемијата на коронавирусот...

Свет 22.10.20 | 08:23

Прв чекор до брак: Папата поддржа истополови граѓански партнерски заедници

Поглаварот на Римокатоличката црква, Франциск е првиот папа кој ги поддржа истополовите граѓански партнерски заедници. Папата Франциск во документарниот филм „Франческо“,...

Свет 21.10.20 | 21:13

Папата Франциск првпат поддржа легализација на истополови бракови

Папата Франциск смета дека геј лицата треба да бидат во можност да го легализираат своето партнерство, пишува „Ројтерс“. Ова е  една од неговите најдиректни изјави...

Свет 18.05.20 | 20:45

Папата по два месеца првпат одржа миса со ограничен број верници

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, после два месеци за првпат одржа јавна миса на која присуствуваа ограничен број верници.     

Свет 06.05.20 | 13:21

Папата ги брани работничките права: Работодавците мора да ги почитуваат правата на работниците

Папата Франциск во приватна миса, што се одржува секој ден и се пренесува на телевизија, истакна дека работодавците мора да ги почитуваат правата на работниците, особено...

Свет 03.05.20 | 16:11

Папата бара државите да се обединат за да најдат вакцина против короната

Папата Франциск ги повика државите да ги обединат напорите и во рамки на меѓународната соработка да создадат вакцина и средства против новиот коронавирус. За време...

Калеидоскоп 01.01.20 | 18:36

Папата Франциск се извини за загубеното трпение

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, се извини за своето однесување вчера, кога го загуби трпението и удри по раката верничка која го влечеше кон себе. Трпеливоста...