Ознака: основно училиште
Македонија 29.12.22 | 21:17

Училиште од Велес со двајца директори, еден назначен од министер, еден од градоначалник

Двајца наставници од основното училиште „Блаже Конески“ од Велес во текот на денешниот ден добиле решенија за директори, едниот од градоначалникот Марко Колев, другиот...

Скопје 24.05.22 | 15:40

Училишната сала во Стајковци ќе го носи името на херојот Бобан Ивановиќ

Денес 24.05.2022 година по повод празникот Св. Кирил и Методиј кој е патрон на населеното место Стајковци се оддржа настан за положување свежо цвеже и оддавање почит пред...

Македонија 18.02.22 | 14:19

Пет илјади родители се согласија нивните деца да учестуваат во скринингот за ковид во основните улилишта

Скринингот во училиштата е веќе отпочнат. Завршена е првата фаза во однос на добивање и обработка на согласностите од родителите. Голем е интересот за учество во скринингот...

Македонија 18.02.22 | 08:18

Oд денеска скринг за Ковид-19 во основните училишта

Во основните училишта денеска почнува скринингот кој ќе покаже каква е трансмисијата на Ковид-19 меѓу учениците. Скринингот се спроведува поради зголемениот број новозаболени...

Скопје 22.10.21 | 22:08

Наставник тепа ученик во основно училиште во Бутел

На социјалните мрежи се појави видео за кое се тврди дека е од основно училиште во скопската општина Бутел. На видето јасно се гледа како возрасен човек тепа дете во...

Црна хроника 21.09.21 | 17:10

Се степале две колешки во основно училиште во Чаир

Полицијата информира дека 35-годишната М.Р. од Скопје во полиција пријавила дека вчера во околу 11:40 часот во основно училиште на подрачје на Чаир, каде била вработена,...

Македонија 29.12.20 | 16:35

Филозофски факултет e против спојување историја со други предмети

Наставно-научниот совет на Филозофскиот факултет во Скопје смета дека нацрт-верзијата на Концепцијата за основно образование, претставена од Министерството за образование...

Македонија 23.12.20 | 14:56

Учениците во прво и во шесто одделение од септември треба да учат по нов концепт

Учениците во прво и во шесто одделение од септември треба да учат по нов концепт, најави денеска министерката за образование и наука Мила Царовска. Според Царовска,...

Македонија 01.12.20 | 19:28

Ќе се враќаат домаќинство и ОТП во основното образование

Се прави нов концепт за основното образование во кој сите елементи што се потребни како знаење ќе бидат воведени со тоа што се намалува бројот на предмети, а нема да...

Македонија 23.01.20 | 08:50

Ни куче да врзеш ни дете да пуштиш – во училиштата во Македонија на децата им се нудат вакви услови

На социјалните мрежи се споделуваат слики од страшните услови, односно рушевини од тоалети во Основното училиште „Александар Здравковски“ во Јегуновце. Постот го...

Скопје 21.01.20 | 11:45

Нема топол оброк за учениците во основните училишта во Аеродром, доцни тендерот

Се известуваат родителите дека постапката за избор на најповолен понудувач за топол оброк уште не е завршена. Учениците нема да можат да примаат топол оброк првата...

Македонија 26.10.19 | 09:24

ОУ „Ѓорѓија Пулевски“ преименувано во ОУ „Хајан Селмани“

Со одлука на Советот на Општина Маврово и Ростуше, основното училиште во селото Ростуше се преименува, од ОУ „Ѓорѓи Пулевски“ во ОУ „Хајан Селмани“. „Одлуката е донесена...

Црна хроника 10.10.19 | 21:47

Полицајците немале контакт со невакцинираното детето и неговите родители

На социјалните мрежи жестоко се дебатира за случајот со исфрлено дете од училиште во Велес поради непримена вакцина. Овој текст беше објавен на групата „Од нас за нас“ ЧАШАТА...

Црна хроника 28.06.19 | 12:20

Кривична пријава за поранешна директорка

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против В.К.(47) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено...