Ознака: Орце Николов
Скопје 29.11.21 | 08:47

Силјановска: ГОЛЕМИОТ БРАТ стигна на „Орце Николов“, поставени камери директно насочени кон домовите

Професорката Гордан Силјановска Давкова реагира за тоа што при реконструкцијата на улицата Орце Николов во Дебар Маало, на столбовите за осветлување се поставени камери...

Скопје 18.11.21 | 09:44

Утре започнува последната шеста фаза од реконструкцијата на „Орце Николов“

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, за утре го најави почетокот на шестата и последна фаза од реконструкцијата на улицата „Орце Николов“ во Дебар...

Скопје 09.11.21 | 16:08

Орце Николов раскопана, но „смарт“

Улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало се зазеленува со нови 1 008 нискостеблести и грмушести садници, информираат од Општина Центар. Грмушестите растенија ќе се садат...

Скопје 06.11.21 | 17:20

На улицата „Орце Николов“ граѓаните преку мобилна апликација ќе добиваат информација за слободните паркинг-места

Горан Герасимовски, градоначалникот на општина Центар изврши увид во 5-та фаза од градежните работи на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало која треба да стане првата...

Скопје 20.08.21 | 11:13

Уште не е целосно пуштена во употреба, а улицата „Орце Николов“ почна да се распаѓа

Реконструкцијата на улицата Орце Николов во скопско Дебар Маало се повеќе станува легендарна. Градежните работи веќе долго време никако целосно да завршат, а веќе почна...

Култура 23.07.21 | 10:27

Пред 35 години во гимназијата „Орце Николов“ се отвори првото независно младинското радио „Клуб 100“

Вечерва во 20 часот во Куршумли ан, петок, 23 јули ќе се одржи изложба на артефакти, документи, фотографии и снимки од работењето на Младинското радио „Клуб 100“ плус дружба...

Скопје 13.06.21 | 11:06

Почна протестот против сечењето дрвја на „Орце Николов“

Протест под името„Кога пилите ќе стивнат“  се одржува денеска на улицата „Орце Николов“ во Скопје, поради плановите на градските власти да се исечат и преостанатите...

Скопје 13.06.21 | 08:38

Општина Центар: Отстранетите дрва на улицата „Орце Николов“ ќе бидат заменети со нови и ќе се зачува целиот дрворед

Општина Центар ја информира јавноста дека останува посветена на остварување на заложбите за создавање на чиста, уредна и еколошка општина, општина која треба да претставува...

Скопје 12.06.21 | 12:39

„Кога пилите ќе стивнат“: Утре ќе се протестира против сечата на дрвја на „Орце Николов“

Откако во четвртокот градските власти исекоа десетина дрвја на улицата „Орце Николов“ во Скопје, иницијативата Зелен хуман град за утре (13 јуни) закажа протест против...

Двоглед 12.06.21 | 11:48

Општина Центар: Дрвјата сами побараа да бидат исечени, кога сфатија дека се без корен

Исечените дрва на ул. „Орце Николов“ во скопската населба Дебар маало самите побарале да бидат исечени, кога сфатиле дека немаат корен, соопштуваат од Општина Центар. Ова...

Скопје 11.06.21 | 13:44

Исечените дрва на Орце Николов биле стари, вели Богдановиќ

Во дрворедот на улицата „Орце Николов“ во Општина Центар има 171 дрво, а решение има за отстранување на 13 заболени дрва. Вчера беа отстранети осум, а на истото место ќе...

Скопје 11.06.21 | 12:28

Богдановиќ: Отстранети се болни и дрвја без корен, ќе се засадат нови

Градоначалникот Богдановиќ, за сечата на дрвја на улицата Орце Николов, како сега тие дрва сметаат, а во 2019 година не сметале, градоначалникот Богдановиќ рече дека најавиле...

Скопје 10.06.21 | 12:28

Мицковски: Мамицата ваша полтронска…

Мамицата ваша полтронска, им порача активистот Ивор Мицковски на оние што порано беа најгласни, а сега молчат пред масакрите на дрвјата низ Скопје. Богдановиќ: Исечени...

Скопје 10.06.21 | 11:51

Богдановиќ: Исечени се 13 дрвја на „Орце Николов“

Саша Богдановиќ, градоначалникот на Општина Центар, информира дека екипи на ЈП „Паркови и зеленило“, утринава отстрануваат 13 дрвја при реконструкција на улицата „Орце...

Скопје 10.06.21 | 11:04

Масакр врз дрвјата на „Орце Николов“, улицата за која ветија дека „ниедно дрво нема да се исече“

Центарци утрово се забудија на зелена улица. Зелена од испаднатите лисја на исечените здрави и долгогодишни дрвја на улицата „Орце Николов“. За реконструкцијата која...

Скопје 15.05.21 | 15:59

Скопје ја добива најубавата, најбезбедната и најмодерната улица „Орце Николов“

Премиерот Зоран Заев придружуван од градоначалниците на Град Скопје и Општина Центар – Петре Шилегов и Саша Богдановиќ денеска присуствуваше на почетокот на градежни...

Македонија 15.05.21 | 11:18

ВО ЖИВО: Изјави на Заев, Шилегов и Богдановиќ од Дебар маало

Следете го во живо излагањето на премиерот Зоран Заев и градоначалниците на Град Скопје и на Општина Центар Петре Шилегов и Саша Богдановиќ, по извшениот увид во градежните...

Црна хроника 25.02.21 | 13:37

Прегазен маж на пешачки премин во Дебар маало

Маж е тешко повреден откако автомобил удрил во него додека преминувал пешачки премин на улицата „Орце Николов“, во близина на Министерството за одбрана, јавува „Макфакс“. Екипа...

Скопје 04.02.21 | 21:22

Богдановиќ во потрага на поени пред локални избори ќе реконструира веќе реконструирана улица од Жерновски

Во потрага на политички поени и пред започнување на локални избори градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ ќе реконструира улица која е реконструирана пред...

Скопје 04.02.21 | 12:51

Во Дебар маало ќе паркираат само жителите, реконструкцијата почнува за 10-тина дена

Основниот буџет на Општина Центар за оваа година изнесува 756 милиони денари и 100 илјади денари, што, според градоначалникот Саша Богдановиќ е рекорден буџет. Новите капитални...