Ознака: операција
Здравје 10.07.21 | 14:42

Стимулатор на нервот вагус вграден кај 36 годишна пациентка, ја намалува зачестеноста на епилептичните напади

Министерството за здравство информира дека денеска на Клиниката за неврохирургија, заедно со тим лекари од Клиниката за неврологија, кај 36 годишна пациентка беше успешно...

Свет 05.07.21 | 10:39

Папата Франциско се чувствува добро по операцијата

Папата Франциско е добро по операцијата на дебелото црево, објави Ватикан откако 84-годишниот поглавар на Римокатоличката црква беше хоспитализиран за прв пат откако...

Свет 04.07.21 | 22:03

Папата Франциск хоспитализиран

Папата Франциск е примен во во римската болница каде треба да му се изврши операција на дебелото црево, објави денеска Ватикан. Портпаролот на Светата столица, Матео...

Здравје 20.06.21 | 17:11

Скопјанка со загноена коска не ја примаат на операција на Ортопедија, салите се реновираат, а докторите користат стар годишен одмор

Средовечна жена од Скопје со сериозно заболување на коските и во живото загрозувачка состојба, била вратена од Клиниката за ортопедија под изговор дека салите за операција...

Фудбал 18.06.21 | 19:57

Ериксен по операцијата ја напушти болницата, прво отиде да ги посети соиграчите

Фудбалерот на Данска, Кристијан Ериксен, ја напушти денеска болницата во Копенхаген, една недела откако доживеа срцев удар на натпреварот против Финска на ЕУРО2020. Данските...

Калеидоскоп 19.05.21 | 09:20

Да помогнеме: На десетогдишната Симона ѝ е потребна операција во странство

После тешка сообраќајна несреќа, на десетгодишната Симона Серафимова ѝ е извршена операција на главата, по што настанале постоперативни компликации. Поради тоа потребна...

Калеидоскоп 17.04.21 | 22:46

Сакала да си го зголеми задникот – за малку ќе умрела од тоа што ѝ го вбризгале

Американката Кармело била незадоволна со својот изглед, посебно со задникот. Таа сакала да го зголеми и пронашла третман со кој се вбризгува течност во задникот и тој...

Естрада 29.03.21 | 14:43

Актерката и поранешна мис на светот: Хирургот ми го упропасти носот, бев за потсмев во целата држава

Боливудската актерка, Пријанка Чопра (38), која може да се пофали дека ја има освоено титулата Мис на светот, објави фотографија од раната младост, за која нејзините фанови...

Македонија 24.03.21 | 08:25

Животот ми виси на конец од заборавена газа, а ме бркаат од болници: Битолчанка бара помош по операција со несакан исход

Битолчанката Виолета Толевска, која се сомнева дека во нејзиното тело има заборавена газа од операција што и била направена во 2018 година, вели дека има неподносливи...

Свет 14.03.21 | 19:35

Лех Валенса со емотивна видео порака: Легендарниот полски политичар оди на операција

Политичарот кој е симбол на борбата за слобода во Полска, Лех Валенса, објави емотивна видео порака на социјалните мрежи пред да замине на операција во хируршка сала. Се...

Македонија 10.03.21 | 12:22

Филипче оперира без маска и ракавици и додека зборува на мобилен

На социјалните мрежи се појави видео од оперативен зафат во кој учестува и министерот за здравство Венко Филипче. На снимката се гледа како Филипче не ги почитува здравстените...

Калеидоскоп 04.03.21 | 12:27

Британскиот принц Филип успешно опериран поради проблеми со срцето

Бекингемската палата соопшти дека британскиот принц Филип имал операција на срцето и во следните неколку дена ќе остане во болница. Војводата од Единбург беше успешно...

Здравје 19.01.21 | 10:25

Адријан Билбили, музичар од Охрид се соочува со најмрачната епозода во животот: Потребна е помош за операција во Турција

На социјалните мрежи е објавен апел за помош на Адријан Билбили, музичар од Охрид кому му се потребни финансиски сретства за операција во Турција. Мојот Другар (БРАТ)...

Калеидоскоп 13.01.21 | 10:05

Доктори му извадиле јагула од задникот откако другарите по шега му ја ставиле во гаќи

Докторите од Втората народна болница во Јибин, југозападна Кина, морале да оперираат маж за да му ја извадат јагулата која му се вовлекла во задникот. Оваа несекојдневна...

Калеидоскоп 26.12.20 | 14:16

Отишла на пластична операција во Турција и „умрела“ за време на зафатот: Дури после неколку недели ја дознала вистината

Лиса Мекдоналд(47) од Мејденхед во Беркшир, дознала дека „умрела“ за време на операција во турската клиника за пластична хирургија „Афрупамед“, дури после неколку...

Црна хроника 15.12.20 | 13:27

Боки 13 треба да врати долг од 11 илјади евра на Систина за операцијата на желудникот

Бојан Јовановски, познат уште и како Боки 13 загуби на суд против Клиничката болница Аџаибадем Систина, па сега ќе мора да плати долг во висина од 11 евра. Инаку, тужениот...

Здравје 06.12.20 | 20:16

Успешно оперирана 34-годишна пациентка со протрузија на дискус во лумбалниот р’бет

Претпладнево извршивме успешна операција врз 34 годишна пациентка, која имаше протрузија на дискус во лумбалниот р’бет што и предизвикувал проблем со одењето, објави...

Калеидоскоп 22.11.20 | 19:15

Ечат народњаци, сестрите џускаат, пациентот нарачува ракија: „Журка“ во операциона сала

Несекојдневна снимка од операциона сала во болница во Прибој во западна Србија ги шокира корисниците на социјалните мрежи. На снимката се гледа пациен кој лежи на операциона...

Фудбал 03.11.20 | 23:57

Марадона мора на итна операција на мозокот

Аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона, ќе биде подложен на операција поради згрутчување на крв во мозокот, известија во вторникот аргентинските медиуми пренесувајќи...

Црна хроника 04.10.20 | 14:15

Измама: Нaивен Дебарчанец на Скопјанец му дал 1.000 долари за медицинска интервенција

Триесет годишен скопјанец заработи кривична пријава поради измама на дебранец кому му земал над 1.000 долари. -Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело...