Ознака: Омикрон
Свет 23.03.22 | 10:17

Нова мутација наречена „прикриен омикрон“: Бројот на заразени лица со корона во Западна Европа силно расте

Бројот на случаи на ковид повторно расте во Западна Европа поради идеалната комбинација за совршено невреме – укинување на мерките за ограничување, слабеење на имунитетот...

Свет 22.03.22 | 10:08

Кина затвори град поради омикрон

Кина прекуноќ затвори индустриски град со девет милиони жители, информирајќи денеска за над 4.000 случаи позитивни на коронавирус. Кинеската стратегија „нулта-Ковид“...

Здравје 18.03.22 | 09:21

Модерна тестира вакцина против омикрон

Американската фармацевтска компанија Модерна соопшти дека во САД почна втората фаза од тестирање вакцина, што ја вклучува нивната против Ковид-19, но и потенцијална...

Свет 10.03.22 | 13:54

Нова мутација на Омикрон во Хонгконг убила 280 луѓе за еден ден, откриени се случаи и во Велика Британија и Австралија

Нова мутација на Омикрон варијантата на корона вирусот го направи Хонгконг најсмртоносно место на светот кога станува збор за Ковид-19. За еден ден починале 280 луѓе,...

Здравје 25.02.22 | 15:07

Можни се две последователни инфекции со „омикрон“

Можно е да се заразиме со два различни подтипови на „омикрон“ двапати по ред, но тоа ретко се случува, покажа данската студија. Студијата, спроведена од истражувачи...

Здравје 22.02.22 | 09:37

Откриена подваријантата стелт омикрон кај пациенти во Македонија

Подваријнтата стелт омикрон е регистрирана кај пациенти во Македонија, објави Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во неделниот извештај кој се однесува за период од 14...

Здравје 18.02.22 | 13:35

Вакцината против омикрон ќе доцни

Главниот извршен директор на компанијата Бионтек, Угур Сахин, во четвртокот рекол дека доставата на вакцините против омикрон варијантата на коронавирус ќе доцни. Бионтек...

Здравје 17.02.22 | 10:42

Знаци дека можеби сте имале омикрон без воопшто да го знаете тоа

Омикрон досега се покажа како варијанта која предизвикува поблаги и поподносливи симптоми. Тоа влијае на горниот респираторен систем, што значи дека белите дробови...

Свет 15.02.22 | 11:39

СЗО предупредува: Нов бран омикрон се шири кон Источна Европа

Нов бран на инфекции предизвикани од омикрон сојот на корона вирусот се сели во Источна Европа, предупреди денеска Светската здравствена организација, повикувајќи...

Здравје 14.02.22 | 10:29

Во Австрија забрзано се шири подваријантата на омикрон

Подваријантата на омикрон „БА.2“, која е позаразна, се повеќе се шири во Австрија. Тоа го покажуваат и податоците од провинцијата Долна Австрија, каде секоја петта инфекција...

Здравје 14.02.22 | 09:01

Дали омикрон е „тројански коњ“? Научниците открија зошто е толку опасен

Една нова студија од МИТ сугерира дека десетици мутации во шилестиот протеинска варијанта на омикрон помагаат да се избегнат сите четири класи на антитела кои можат...

Здравје 13.02.22 | 23:15

Одобрен нов третман со моноклонални антитела што делува против омикрон

Американската Администрација за храна и лекови (ФДА) одобри нов третман со моноклонални антитела што делува против сојот омикрон на вирусот што предизвикува ковид-19. Моноклоналните...

Балкан 13.02.22 | 13:48

Омикрон бранот во Словенија се смирува

Во изминатите 24 часа во Словенија се потврдени 4257 нови случаи на корона вирус, а 15 луѓе починале, објави тамошниот Институт за јавно здравје. Бројот на новозаразени е...

Здравје 09.02.22 | 12:31

СЗО: Половина милион луѓе во светот починале откако е откриен сојот омикрон

Светската здравствена организација изрази жалење бидејќи половина милион луѓе во светот починале откако е откриен сојот омикрон на коронавирус, иако постојат вакцини,...

Здравје 09.02.22 | 08:49

Од откривањето на омикрон половина милион луѓе починале од ковид

Светската здравствена организација изрази жалење бидејќи половина милион луѓе во светот починале откако е откриен сојот омикрон на коронавирус, иако постојат вакцини,...

Здравје 08.02.22 | 12:56

Вакцините штитат околу 3-4 месеци, a со Омикрон сојот за 2 секунди се заразувате, вели Олумчев

По празниците предвидовме дека бројките енормно ќе растат. За вчера 45% од тестовите се позитивни, за овој регион, очекувано е овие 2 недели бројките да бидат исклучително...

Здравје 05.02.22 | 20:03

Д-р Даниловски: Омикрон е почеток на крајот на пандемијата

Со пандемијата имаме искуство веќе две години секој нареден сој беше позаразен од предходниот и секој од нив го заобиколуваше имунитетот од предходниот вирус, а вакцините...

Свет 04.02.22 | 11:05

Јужна Кореја ги продолжува мерките поради омикрон

Јужна Кореја ги продолжи мерките утринава поради пандемијата на Ковид за дополнителни две недели, бидејќи расте бројот на случаи заразени со омикрон, вклучително и...

Свет 03.02.22 | 15:48

„Стелт омикрон“ пронајден во неколку држави во Африка, за СЗО ова е загрижувачки развој на настаните

Во пет африкански земји е пронајдена подваријанта на сојот омикрон коронавирус познат како „БА.2“ или „стелт омикрон“, изјави денеска научник од Светската здравствена...

Здравје 03.02.22 | 15:01

Знаци дека можеби сте имале омикрон, а не сте знаеле

Омикрон досега се покажа како сој кој предизвикува поблаги и поподносливи симптоми. Тој влијае на горниот респираторен систем, што значи дека белите дробови на повеќето...