Ознака: Охридско Езеро
Калеидоскоп 08.12.19 | 23:03

Нова тура ѓубре од дното на Охридско

Нуркачките од „Акватек“ извадија нова тура на отпад од дното на Охридското Езеро. Како што велат, во денешната акција биле извадени две метални казанчиња од југословенско...

Калеидоскоп 04.12.19 | 17:24

Потона брод и горивото се излеа во Охридското Езеро

Бротчето „Лихнида” потона во Студенчишки Канал кај Билјанините Извори, по што дел од горивото од пловилото заврши во водите на Охридското Езеро. Екипи од Капетанијата...

Калеидоскоп 24.10.19 | 09:53

Нуркачите од „Акватик“ најдоа и фрижидер на дното од Охридското езеро

Членовите на охридскиот нуркачки клуб „Акватек“ на дното на Охридското езеро пронајдоа и фрижидер. Предметот е лоциран на длабочина од 15 метри, оддалеченост од брегот...

Економија 03.10.19 | 08:30

Вака дека до УНЕСКО ни е дојдено

Охридското Езеро се полни со ѓубришта со камиони! Ете толку ни е дојдено и го УНЕСКО и до заштита на природното богатство и до ендемските видови и до нас самите. Видеото...

Калеидоскоп 22.09.19 | 11:41

Запросување на дното на Охридско Езеро

Александар на уникатен начин под вода ја побара Матеја. Како што објавија од нуркачкиот тим „Акватек” запросувањето се случило на дното на Охридското Езеро, каде...

Калеидоскоп 18.09.19 | 21:21

Oд оваа глетка на езерото ќе останете воодушевени: Патник го снимил полетувањето за време на зајдисонце во Охрид

На Јутјуб каналот се појави видео од полетување на авион од охридскиот аеродром во Македонија. Прекрасната глетка која ја снимил овој патник остави многумина без зборови. Станува...

Калеидоскоп 06.09.19 | 09:26

Специјализираното научно списание „Нејчр“ објави приказна за Охридското езеро

Специјализираното научно списание „Нејчр“ во последното издание објавува подолг текст посветен на Охридското Езеро, во кој ги објавува резултатите од спроведеното...

Калеидоскоп 04.09.19 | 09:27

Охрид SOS: Откако заврна во Охрид реалноста (канализацијата) која упорно се игнорира „исплива“ на површина

Охрид SOS изминативе денови на социјалните мрежи спореди фотографии и видео со кое ја прикажува загаденоста на Охридското езеро. Пред некој ден заврна во Охрид. Само...

Економија 04.09.19 | 09:11

Владата финансиски ќе помогне во ревитализација и доградба на колекторскиот систем на Охридското Езеро

Со ребалансот на Буџетот за 2019 година Владата ќе издвои 183 милиони денари за Колекторскиот систем за заштита на Охридското Езеро согласно потребите за УНЕСКО и природните...

Калеидоскоп 03.09.19 | 09:28

Џип заглави во Охридско езеро

Пред два дена автомобил буквално падна во езерото на „Кеј Македонија“ во Охрид, пред тоа такси возило пропадна во земја, а сега џип кој неможе да го извлечат од езерото...

Црна хроника 02.09.19 | 12:48

Три момчиња успеале да се спасат: Педалинка потонала викендов во Охридско Езеро

Секторот за внатрешни работи – Охрид соопшти дека викендов во водите на Охридското Езеро се случил инцидент со потонување на педалинка, кој за среќа минал без настрадани. Случајот...

Македонија 14.08.19 | 12:41

Апартманот со отпад ми е скоро комплетиран, вели охридскиот нуркач Паскали

Апартманот со отпад ми е скоро комплетиран, вели познатиот охридски нуркач Никола Паскали кој деновиве кај Трпејца на езерското дно на Охридското езеро најде стар бојлер. Бојлерот...

Калеидоскоп 07.08.19 | 15:08

Тераса „Аквариус“ самоиницијативно ќе ја отстрани платформата од Охридското eзеро!

Култната тераса „Аквариус“ во месноста Ј’но, во центарот на Охрид, самоиницијативно ќе ја отстрани платформата од Охридското Езеро. Сакам да се заблагодарам на...

Калеидоскоп 29.07.19 | 20:19

Еленче плива во Охридското езеро кај Свети Наум

Мало еленче кое најверојатно се спуштило од планината Галичица, решило да се освежи од летните горештини во водите на Охридското езеро кај Свети Наум. Хајлајт на денот:...

Економија 29.07.19 | 17:17

Ѓубре во црни вреќи се фрла во Охридското Езеро

Препораката од УНЕСКО е да се прогласи мораторим на сите видови урбани трансформации на брегот од Охридското езеро, како и сета урбанистичка трансформација на градот. Но,...

Македонија 27.07.19 | 15:22

Левица: Кога сме кај УНЕСКО, во Радожда во моментов се гради во езерото

Додека владата на СДСМ шири хистерија за надворешни непријатели, локалната мафија со тешка механизација гради директно во водите на Охридското Езеро, обвинува Левица. Партијата...

Здравје 23.07.19 | 11:26

Водата во Охридското езеро е безбедна за капење

Последните анализи спроведени од Центарот за јавно здpaвје во Охрид покажуваат дека водата во Охридското Езеро е бeзбедна за капење, спорт и рекреација. Директорот на...

Калеидоскоп 22.07.19 | 12:15

По кадата, нуркачите извадија вреќа со плочки од Охридското езеро

Нуркачите од нуркачкиот центар „Акватек“ откако минатата недела од дното на Охридското езеро извадија када, сега пронајдоа вреќа со плочки, по пријава од граѓаните. „Вреќата...

Калеидоскоп 17.07.19 | 12:57

Извадена е кадата од Охридското Езеро

Нуркачите од центарот „Акватек“ ја отстранија фрлената када која беше пронајдена во Охридското Езеро пред неколку дена. И ветар да вее и бура да коси и бран да фати,...

Калеидоскоп 15.07.19 | 19:06

Пирана во Охридско езеро?

На социјалните мрежи денеска се појавија фотографии од необична риба која била фатена попладнево во Охридското Езеро. По изгледот најверојатно се работи за некој вид...