Ознака: нуклеарна војна
Свет 07.10.22 | 23:32

Зеленски: Путин се плаши од неговиот народ, само тој може да го промени

Рускиот претседател Владимир Путин не се плаши од нуклеарен напад. Тој се плаши од неговото општество, од неговиот народ. Бидејќи само тој народ може да го промени, да...

Свет 06.10.22 | 14:39

Захарова: Русија останува целосно посветена на принципот никогаш да не дозволи да се води нуклеарна војна

Русија останува целосно посветена на принципот никогаш да не дозволи да се води нуклеарна војна, рече на последната прес-конференција Марија Захарова, портпаролка...

Свет 28.09.22 | 12:44

Полска: НАТО да одговори „разорувачки“ доколку Русија употреби нуклеарно оружје во Украина

На евентуална руска употреба на нуклеарно оружје во Украина, НАТО би требало да одговори со конвенционален, но, уништувачки удар. Ова за американската телевизија „Ен-би-си“...

Свет 26.08.22 | 23:19

Медведев: Нема основа за нуклеарна војна

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека Соединетите Американски Држави и членките на НАТО сега се фундаментално вклучени...

Свет 24.05.22 | 21:48

Гутереш: На светот му се заканува нова студена војна со нуклеарен призвук

Светот се соочува со закана од нова студена војна со нуклеарен призвук и наплив на екстремен национализам, предупреди денеска генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш...

Свет 12.05.22 | 13:28

Можна е нуклеарна војна меѓу Русија и НАТО, предупреди Медведев

Снабдувањето на Украина со оружје ја зголемува веројатноста за конфликт меѓу Русија и НАТО, кој може да прерасне во нуклеарна војна, предупреди денеска рускиот заменик-претседател...

Свет 28.04.22 | 11:41

Француски генерал: Западот не ги зеде предвид легитимните безбедносни барања на Русија, а сега го туркаат светот во нуклеарна војна

Борбата во Украина не вреди за да се предизвика нуклеарната војна меѓу САД и Русија, затоа светот не треба да биде доведуван во таква опасност, вели пензионираниот француски...

Свет 12.03.22 | 11:09

Трамп: Американците треба да се плашат од нуклеарна војна со Русија зашто некомептентни луѓе ја водат нашата земја

Поранешниот претседател на САД Доналд Трамп се осврна на своите стравови за потенцијалната ескалација на ситуацијата во Украина, бидејќи НАТО, поддржан од САД, ја понуди...