Ознака: Никола Тупанчески
Македонија 02.02.24 | 12:46

Тупанчески стана македонски амбасадор во Белград

Новоименуваниот вонреден и оплномошен амбасадор на Република Македонија во Белград, проф.д-р Никола Тупанчевски денеска на српссиот претседател Александар Вучиќ,...

Македонија 28.02.23 | 12:26

Тупанчески му ја предаде министерската функција на Кренар Лога

Во Министерството за правда денеска беше извршено примопредавање на функцијата министер за правда помеѓу досегашниот и новоименуваниот вршител на оваа должност, Никола...

Македонија 16.02.23 | 13:55

Министерство за правда: Тупанчески не е министер од 13 февруари, барањето за еврообврзницата е стигнато на 15 февруари

Во врска со непотпишувањето на правно мислење за еврообрзницата од страна на поранешниот министер за правда Никола Тупанчески, ресорното Министерството денеска појасни...

Економија 15.02.23 | 18:10

Еврообврзницата е откажана, оти Тупанчески пред бегање одбил да ја потпише

Откажана е еврообврзницата од 600 милиони евра, а причина за ова е смената на министерот за правда Никола Тупанчески, кој што не сакал да потпише и без негов потпис понатаму...

Македонија 15.02.23 | 08:35

Ковачки до Ковачевски: Тупанчески го заменувате со човек кој е брат на осомничен за убиство

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ на премиерот Димитар Ковачевски му порача дека е слуга на Али Ахмети, па го праша, каде е смената на Бојан Маричиќ и Бујар Османи...

Македонија 02.02.23 | 13:51

Зајкова и Костадинов подготвуваат терен за смена на Тупанчески и отстапување на Правда на АА

Лидерката на ЛДП, Моника Зајкова, коалициска партнерка на СДСМ во власта, во дебатниот магазин 24 Анализа на ТВ 24 изнесе критики за состојбите во правосудството и беше...

Македонија 18.01.23 | 20:14

Тупанчевски: Разрешувањето на Спасовски не значи дека работата со бегството е завршена

Министерот за правда Никола Тупанчески вечерва изјави дека разрешувањето на директорот на Управата за извршување санкции Марјан Спасовски, поради бегството на затвореникот...

Македонија 30.12.22 | 21:42

Сестрата на Тупанчески конкурирала за обвинител за позиција за која одлучува брат ѝ

Предлогот, кој обвинител ќе биде врска со Европравда во Хаг, го утврдува јавниот обвинител на РСМ. Сепак, изборот формално го прави министерот за правда, пишува 360 степени. Меѓу...

Македонија 05.12.22 | 08:21

Тупанчески во дводневна посета на Хрватска

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска и утре ќе престојува во дводневна работна посета на Република Хрватска, при што ќе оствари билатерална средба со министерот...

Македонија 30.11.22 | 13:48

Тупанчески: На 14 декември ќе се одржи првото судење во најголемата дигитална судница во Идризово

Ставена е во функција најголемата дигитална судница во државата во Идризово која е последниот од низата проекти кои ги реализираше Министерството за правда, информираат...

Македонија 24.11.22 | 14:52

Силјановска: Зошто Сали ги дискриминира колегите?

„Првото прашање ќе го упатам до министерот за здравство, и се однесува на продолжувањето на работниот однос на здравствените работници и соработници кои наполниле...

Македонија 24.11.22 | 14:20

Силјановска Давкова до Тупанчевски: Како мислите дека треба да се разреши оваа јавно обвинителска правна трагедија?

На денешната собраниска седница за пратенички прашања професорката Гордана Силјановска Давкова, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, упати неколку прашања...

Македонија 12.11.22 | 09:05

Неупотребената опрема од 1,5 милиони евра за домашен затвор веројатно ќе заврши во отпад

Алките кои државата ги доби како донација во 2015 година, заедно со друга опрема за воведување на пробација (издржување казна затвор дома), веројатно ќе завршат во отпад....

Македонија 12.11.22 | 08:48

„Правда“: На неплаќачите на ковид-19 казните ќе им се прости, на оние што платија – нема враќање пари

Граѓаните кои добија казни поради прекршување на ковид-19 мерките за време на пандемијата, а потоа и одбија да ја платат казната, ќе бидат амнестирани бидејќи нема место...

Македонија 09.11.22 | 13:15

Тупанчески: Европската пракса покажа дека закон може да биде проверен од Венецијанската комисија и по неговото донесување

Министерот за правда Никола Тупанчески вели дека испраќањето на Законот за здруженија и фондации на мислење на Венецијанската комисија е од превентивни причини во...

Македонија 09.11.22 | 12:52

Тупанчески: Моделот за избор на шеф на ОЈО ГОКК покажа слабости, потребни се построги правила и критериуми

Министерот за правда Никола Тупанчески смета дека изборот за шеф на ОЈО за организиран криминал и корупција покажал одредени слаболсти и дека е нопходно да се пристапи...

Македонија 09.11.22 | 10:17

Тупанчевски: Времето ќе покаже дали обвинувањата за поврзаноста на Абази со ДУИ имаат реална основа или не

Министерот за правда, Никола Тупанчески, вели дека времето ќе покаже дали обвинувањата за поврзаноста на новиот шеф на Основното јавно обвинителство за гонење организиран...

Македонија 28.10.22 | 12:15

„Ласкарци“ е заглавен зошто фалат вешти лица, Тупанчески најавува закон кој ќе треба да го реши овој проблем

За десетина дена во владина процедура ќе биде новиот Закон за вештачење, кој подолго време се подготвува, најави денеска министерот за правда Никола Тупанчески, посочувајќи...

Македонија 27.10.22 | 08:55

Тупанчески: Институциите имаат механизми за испитување на потеклото на имотот

Министерот за правда Никола Тупанчески смета дека постојат начини и механизми како да се утврди потеклото на имотот. Идејата за нов закон за потекло на имот никогаш...

Македонија 25.10.22 | 09:48

Тупанчески го честита Европскиот ден на правдата: Задоцнетата правда е негирање на правдата

Министерот за правда, Никола Тупанчески, по повод 25 октомври – Европскиот ден на правдата, порача дека задоцнетата правда е негирање на правдата. Навремен и еднаков...