Ознака: мозочен удар
Здравје 15.05.24 | 13:28

Кои се симптомите на мозочен удар?

Мозочен удар настанува поради оштетување на крвните садови на мозокот, што го отежнува или целосно го оневозможува снабдувањето на тој дел од мозокот со кислород и...

Црна хроника 20.04.24 | 17:19

Уште еден македонски државјанин кој доживеал мозочен удар во Унгарија со полициски хеликоптер пренесен до Скопје

Денеска по добиено барање од ЦУК, со полициски хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици, од Сегедин, Унгарија до Скопје е пренесен македонски државјанин...

Здравје 27.03.24 | 11:06

Диетата 16:8 станува сè попопуларна, a крие голема опасност: Не почнувајте ја додека не се консултирате со лекар

Повремениот пост или намерното ограничување на часовите во текот на кои човекот ги троши своите дневни калории, веќе неколку години се користи за слабеење. Меѓутоа,...

Балкан 14.09.23 | 10:00

Трагедија во Грција: 20-годишна девојка хоспитализирана поради воспален крајник почина од мозочен удар

Трагедија се случи во градот Јанина во северозападна Грција, каде вчера 20-годишна девојка од грчкиот остров Хиос почина по неколку дена поминати во болница. Младата...

Фудбал 09.05.23 | 11:00

Марк Овермарс: Моето срце е 45% мртво, но немојте да ме жалите, јас сум среќен човек

Поранешниот холандски репрезентативц и фудбалер, меѓу другите, на Ајакс, Арсенал и Барселона, пред неколку месеци доживеа мозочен удар кој му остави значителни физички...

Здравје 19.04.23 | 08:34

Проблемите со спиењето петкратно ја зголемуваат опасноста од мозочен удар

Шмркањето со носот, ‘рчењето, превртувањето в кревет, долгите дремки дење, будењето ноќе, или пак, премалку или дури и премногу сон, освен што придонесуваат за слаб...

Здравје 19.04.23 | 08:12

Aко лошо спиете може да добиете мозочен удар

Шмркањето со носот, ‘рчењето, превртувањето в кревет, долгите дремки дење, будењето ноќе, или пак, премалку или дури и премногу сон, освен што придонесуваат за слаб...

Балкан 20.10.22 | 14:46

12-годишник доживеа мозочен удар поради прекумерно пиење на енергетски пијалоци

Случајот со 12-годишното дете од Вараждинската жупанија, кое доживеа мозочен удар поради прекумерно консумирање енергетски пијалоци, уште еднаш ја поттикна Билјана...