Ознака: мобилни телефони
Македонија 19.03.24 | 22:03

Тошковски за запленетите 1,2 тона мобилни телефони: Очекувам наскоро да има апсење, случајот ќе води до интересни прекршувања на законите

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа телевизија, го коментираше случајот кога на автопатот Петровец – Скопје...

Свет 19.02.24 | 10:34

Англија планира да ги забрани мобилните телефони во училиштата

Англиски министри потврдија дека планираат да ја забранат употребата на мобилни телефони во училиштата. Објавија упатства за директорите, пренесува „Гардијан“. Упатствата...

Калеидоскоп 05.12.23 | 17:05

Нема користење мобилни ни на мал или голем одмор, реши ОУ „Св. Кирил и Методиј“ – Кочани

Во ОУ „Св. Кирил и Методиј“ во Кочани е донесена одлука да им се забрани на учениците да ги користат мобилните телефони додека престојуваат во училишниот објект, а изготвен...

Свет 01.12.23 | 19:29

Мобилните телефони ќе бидат забранети во училиштата во Нов Зеланд

Мобилните телефони ќе бидат забранети во училиштата во Нов Зеланд, изјави премиерот Кристофер Луксон, додека неговата нова влада се обидува да го промени падот на писменоста...

Свет 08.11.23 | 08:50

Австралијците останаа без мобилни телефони и интернет

Целосниот прекин на вториот по големина австралиски оператор за мобилни телефони „Optus“ ги парализираше телефонските и интернет конекции на повеќе од десет милиони...

Семејство 06.07.23 | 10:26

Холандија ги забрани мобилните телефони за време на училишните часови

Уреди кои вклучуваат и мобилни телефони ќе се забранат во училниците за да не се наруши текот на учењето, објавија холандските власти. „Би-би-си“ пренесува дека новото...

Психологија 09.05.23 | 08:01

Eксперимент: Децата не знаат што да прават со себе кога ќе им ги одземат мобилните телефони

Психологот за деца од Санкт Петербург, Екатерина Мурашова и нејзините колеги во 2013 година спровеле интересен експеримент. Таа побарала од 68 тинејџери на возраст од...

Црна хроника 27.01.23 | 10:59

Затворениците треба да имаат мобилни телефони, смета адвокатот Митровски

Според адвокатот Јанаки Митровски состојбата во македонските затвори е ужасна и оти малку се работи на рехабилитација на самите затвореници. Во Шведска затворот е...

Технологија 07.01.23 | 22:36

Како детето да се оттргне од паметните уреди во зимскиот распуст?

За време на зимскиот распуст активностите на отворено се намалуваат, па родителите, најчесто за да си олеснат себеси, им дозволуваат на децата да минуваат повеќе време...

Свет 21.12.22 | 08:14

За да се врати авторитетот на наставниците, Италија ги забрани мобилните телефони на часовите

Владата на италијанската премиерка Џорџа Мелони објави писмо потпишано од министерот за образование Џузепе Валдитара со кое се забранува употреба на мобилни телефони...

Црна хроника 15.06.22 | 15:30

Сигурно има уште мобилни телефони кај осудениците во „Идризово“, не може сè да се најде во еден ден, вели Спасовски

Марјан Спасовски, директор на Управата за извршување на санкции на денешната прес-конференција по големата акција во затворот во Идризово, рече дека не се правел селективен...

Економија 18.04.22 | 08:52

Во мобилната телефонија 1.941.352 претплатници, 425.646 фиксни линии

Бројот на активни претплатници во мобилна телефонија  во четвртиот квартал лани изнесувал 1.941.352. Од нив резиденцијални припејд претплатници се 780.098, а постпејд 912.660,...

Останати спортови 23.01.22 | 16:33

Aмериканските спортисти нема да носат мобилни во Пекинг за да не ги прислушкуваат

Олимпискиот комитет на САД ги повика членовите на својата делегација на Игрите во 2022 година да не ги носат своите лични мобилни уреди во Пекинг и наместо тоа да користат...