Олимпискиот комитет на САД ги повика членовите на својата делегација на Игрите во 2022 година да не ги носат своите лични мобилни уреди во Пекинг и наместо тоа да користат евтини „телефони за еднократна употреба“ кои можат да се користат за контакт со семејството и да се фрлат кога ќе се вратат дома.

Според „Wall Street Journal“, во Кина, гаџетите може тајно да се хакираат со помош на апликацијата My2022 – од сите гости на Олимпијадата се бара да ја инсталираат за цели против КОВИД.

Во исто време, следењето, прислушувањето и кражбата на идентитет наводно може да продолжат и по завршувањето на Игрите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.