Ознака: митко чавков
Македонија 13.04.21 | 15:43

Митко Чавков со влошена здравствена состојба пренесен во Скопје

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност и министер за внатрешни работи, Митко Чавков откако ноќта ја поминал во штипската модуларна болница, попладнево...

Македонија 08.04.21 | 09:04

Кластер во штипскиот затвор, позитивен и Митко Чавков

Пет осудени лица, меѓу кои поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Митко Чавков, кои се на издржување на затворска казна во Штипскиот затвор се позитивни...

Македонија 05.02.21 | 13:03

Божиновски не ги видел Чавков и Нинџа во просториите на ВМРО-ДПМНЕ на 27 април

Поранешниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Кирил Божиновски во своето сведочње истакна дека на 27 април 2017 година во вечерните часови бил во просториите на ВМРО-ДПММЕ. На...

Македонија 05.02.21 | 11:25

Чавков: Го знаев Нинџа како дел од криминалното милје, но до судењето не сум го сретнал

Денеска за собраниските настани сведочеше поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков. Тој истакна дека на 27 април 2017 бил директор на БЈБ и дека тој ден не...

Македонија 05.02.21 | 11:09

Чавков: Бројот на полицајци кои беа утврдени по планот, не одговараше со тие кои беа пред Собранието

Денеска за собраниските настани сведочеше поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков. Тој истакна дека на 27 април 2017 бил директор на БЈБ и дека тој ден не...

Црна хроника 27.05.20 | 15:42

Кој и зошто ја „загубил“ жалбата поднесена од Чавков?

Жалбата на Чавков доставена против пресудата од 18 години затвор за тероризам не била стигната до Апелациониот суд во Скопје кој денес ја започна седницата за одлучување...

Црна хроника 27.05.20 | 09:50

Во Апелација почнува јавна расправа за Чавков и други 15 обвинети

Апелацискиот суд Скопје, од денеска до петок во големата сала на Врховен суд, ќе одржи јавна седница за случајот 27 април каде обвинети се поранешниот директор на Бирото...

Црна хроника 28.01.20 | 15:45

Чавков: Започнувам штрајк со глад

Митко Чавков започнува штрајк со глад во штипскиот затвор затоа што на поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност не му било дозволено да оди на операција на...

Македонија 23.08.19 | 15:00

Владата му предложи на Уставниот суд да го отфрли барањето на Митко Чавков за оценување на уставноста на Законот за амнестија

Владата ја разгледала иницијативата од Митко Чавков од Скопје, доставена до Уставниот суд на Република Македонија за оценување на уставноста на член 1 и член 2 од Законот...

Македонија 06.07.19 | 14:44

Чавков синоќа пренесен во затворот во Штип

Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, е пренесен синоќа од истражниот затвор во Скопје во штипскиот. Трансферот бил извршен поради безбедносни причини...

Македонија 22.04.19 | 20:17

Документот кој е доказ дали Чавков има вила, гулабарник или трло на Халкидики

Република го обезбеди документот што го доставил адвокатот на осудениот поранешен директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Митко Чавков, Сашко Дуковски, до судот,...

Македонија 22.04.19 | 14:27

Чавков понуди доказ дека нема вила на Халкидики, се чека одлуката на судиите

Петмина од осудените за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017 денеска до Апелациониот суд Скопје поднесоа жалба и побараа да им биде укинат притворот и бараат...

Македонија 26.03.19 | 19:40

Заев повторно се демантира сам себе – негира прес-конференција која лично тој ја држеше

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев негира дека му се заканувал на поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, ден по немирите во Собранието кои се случија на 27 април...

Македонија 21.03.19 | 17:23

За „терористот“ Чавков 18 години, за терористите на ИСИС шест години затвор

Денеска во Кривичниот суд во Скопје на затворска казна од 6 до 9 години беа осудени македонски државјани кои биле дел од паравоената формулација на ИСИС. Станува збор...

Македонија 18.03.19 | 09:55

Ќерката на Чавков: Сакаат татко ми да го направат криминалец во секој поглед

Ќерката на Митко Чавков вели дека се лаги и клевети тврдењата дека нејзиниот татко монтирал процеси додека беше на власт како министер за внатрешни работи и како директор...

Македонија 17.03.19 | 13:13

Вучиќ: Заев, големиот пријател на тајкунот Јеремиќ и Ѓилас, се пофали како го осудил Чавков на 18 години

На денешното обраќање на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по демонстрациите кои се случуваат во Белград, беше споменат и премиерот на Македонија, Зоран Заев....

Македонија 16.03.19 | 21:44

Дуковски: Никој од тие луѓе нема сторено било какво кривично дело

Ќе ги искористиме сите правни лекови и жалби кои ни ги дозволува законот за кривична постапка, вели за Тв21 Сашо Дуковски, адвокат на екс директорот на БЈБ, Митко Чавков,...

Македонија 16.03.19 | 08:12

Чавков порача: Сите граѓани да се обединат околу каузата на ВМРО-ДПМНЕ, за да се порази оваа злосторничка оpгaнизaција

Екс директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, на кој вчера му беше изречена казна затвор од 18 години, а кој два дена пред изрекувањето на драконската затворска...

Македонија 15.03.19 | 15:23

Адвокатот на Чавков: Нема ни „д“ од кривичното дело за кое се обвинува

Погодив во прогнозите. Реков над 14 години ќе биде казната, сите предвидувања беа потврдени. Се наоѓа во притвор со незаконита одлука за незаконит судски совет, кој нема...

Македонија 15.03.19 | 14:34

Заев уште на 28 април му кажа на Чавков: Бегај подалеку!

Очекувам Митко Чавков од МВР веднаш да даде оставка и нека бега подалеку. Со овие зборови Зоран Заев на 28 април 2017 година, само ден по влегувањето на демонстрантите во...