Ознака: Мила Царовска
Македонија 18.04.21 | 22:32

Отсега учебниците ќе биле само потсетници – но како ќе учат децата отсутни поради болест или настинка?

Министерката Мила Царовска, МОН и родителите, наставниците и учениците цел ден се обраснуваат за дигиталните учебници за учениците од четврто одделение. Министерката...

Македонија 18.04.21 | 13:05

Министерството за образование ја дообјаснува Царовска за укинувањето на учебниците

Реакциите на јавноста дека во училиштата се применуваат парталави учебници кои имаат застарена и несоодветна содржина, многу технички и граматички грешки, нелогичности...

Македонија 18.04.21 | 11:59

Царовска се пофали дека ги укинува печатените учебници

Министерката за образование Мила Царовска преку статус на Фејсбук се пофали со реформите и оти ги укинува печатените учебници. Таа вели дека на тој начин ги елиминираат...

Македонија 16.04.21 | 23:59

Царовска: Се наоѓаме во процес на транзиција и осовременување на образованието

Mинистерката за образование Мила Царовска вели дека се наоѓаат во процес на транзиција и осовременување на образованието. Законот го зема тоа предвид и вели секаде...

Македонија 15.04.21 | 11:20

Царовска: Од септември онлајн запишување на учениците од прво одделение

Уписите во основното образование од септември ќе бидат во дигитална форма и тоа е нешто на што работевме во изминатиот период, изјави министерката за образование и...

Македонија 09.04.21 | 10:25

Тасевски: Нека ѝ каже некој да не лаже толку, нема добар даскал кој се сложува со неа и со нејзината имбецилна реформа

Дај некој пак нека ѝ каже на идиоткана од Финска, дека отсекогаш учениците биле во фокусот на секој добар учител, наставник или професор. Нека ѝ каже дека онлајн наставата...

Македонија 04.04.21 | 14:22

Спијте мирно, Царовска вели дека ситуацијата со короната е стабилна

Министерството за образование и наука не размислува за затворање на училиштата поради пандемијата на Ковид-19, изјави ресорната министерка Мила Царовска. Тврди дека...

Македонија 30.03.21 | 16:46

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Заев, Царовска и Азески

Следете ја во живо прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев, министерката за образование и наука Мила Царовска и претседателот на Стопанската комора Бранко Азески:

Македонија 29.03.21 | 18:20

Стоилковски до Царовска: Наместо да тера маркетинг на ФБ, треба да престане да избегнува директна дискусија

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски има неколку прашања до министерката за образование Мила Царовска. Тој објаснува дека Царовска смета дека одлично одговориле...

Македонија 29.03.21 | 12:03

Груби, Царовска и Маричиќ негираат дека примиле ВИП вакцина

Министрите кои беа посочени во текстот на албанската Њуз1 дека примиле т.н. ВИП-вакцина, преку ред, Артан Груби, Мила Царовска и Бојан Маричиќ, ја демантираат веста на...

Македонија 29.03.21 | 11:19

Владата демантира дека Царовска, Маричиќ и Груби се вакцинирале преку ред

На официјалниот твитер профил на портпаролот на Владата на Република Македонија објавен е демант за наводното вакцинирање министри. Најостро демантираме,...

Македонија 29.03.21 | 09:54

Албански „Њуз1“: Царовска, Маричиќ и Груби се вакцинирале преку ред?

Додека колони на возила викендов на Табановце, полни со македонски граѓани кои спасот од ковид-19 го најдоа во српските вакцини и гостопримливост, уште еднаш ја потврдија...

Македонија 26.03.21 | 11:32

Се стега обрачот околу Царовска: Mила го пратила авторот на домовите за стари лица кај Бојан Јовановски

Фросина Ременски една од обвинетите во случајот, „Меѓународен сојуз” излезе со рекација сведочењето на Лилјана Тодоровска , пензионерката која ги има авторските права...

Македонија 25.03.21 | 15:48

Илиевски: Кој лаже сега, Царовска или пензионерката Тодоровска?

Кој лаже сега, Царовска или пензионерката Тодоровска, прашува Богдан Илиевски по денешното рочиште за „Меѓународен сојуз“. Сите патишта за случајот „Меѓународен...

Македонија 25.03.21 | 10:56

Сите патишта за случајот „Меѓународен сојуз“ водат кон Мила Царовска?

Во текот на вчерашното судење за случајот „Меѓународен сојуз“ или Рекет 2 , предметот во кој првообвинет е Бојан Јовановски за делата измама и перење пари со изградба...

Македонија 22.03.21 | 09:41

Училиштата за СДСМ се гласачки места: Царовска оставка, веднаш

СДСМ за вчерашниот партиски избор ги стави на располагање целокупниот државен апарат.Па така, се гласаше по училиште, домови на културата, па дури и во самите општини,...

Македонија 22.03.21 | 09:29

Мицкоски: Во нормална држава министерката не го чека следниот работен ден, си дава оставка веднаш!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски остро реагира што за синоќешните внатрепартиски избори на СДСМ беа користени и училници како избирачки места. Македонија,...

Македонија 21.03.21 | 22:28

Мила Царовска му ја честиташе победата на Заев на изборите на кои немаше противкандидат

Честитки до претседателот Zoran Zaev кој доби широка поддршка од членовите на партијата. Направи многу, верувам дека уште многу предизивици се пред него. Тој досега партијата...

Скопје 21.03.21 | 15:11

Стоилковски: Шилегов дава милион денари на партнерот на Царовска за снимање шуми со дрон во време на тешка криза

Среде најголемата здравствена и социоекономска криза која што носи десетици животи дневно, среде огромен здравствен скандал во кој што режимот е фатен во лаги и во...

Скопје 20.03.21 | 20:10

Фирмата на сопругот на Царовска и Шилегов ќе ги снимаат шумите во Скопје

На четврти март Град Скопје и фирмата Флај кем од Скопје склучиле договор за набљудување со дрон на шумските површини на скопската котлина за рана детекција на растителни...