Ознака: медицински персонал
Свет 12.01.22 | 13:55

Околу 4.900 здравствени работници во Израел се во карантин, земјата се соочува со сериозен недостиг на медицински персонал

Речиси 4.900 здравствени работници во Израел се ставени во карантин. Во изолација се 690 лекари и 1282 медицински сестри. За споредба, до вчера во карантин беа околу 3.800 здравствени...

Балкан 10.03.21 | 10:13

Медицинскиот систем пред колапс: Црна Гора бара итна помош во медицински персонал од земјите на ЕУ и НАТО

Црна Гора побара од Европската Унија и од НАТО итна помош во здравствени работници, кои ќе им помогнат во борбата против корона вирусот. Како што изјави црногорскиот...

Свет 08.02.21 | 17:02

Вработените во германските болници ќе добијат по 1.500 евра бонус

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, најави дека ќе има по 1.500 евра бонус за вработените во германскиот јавен здравствен систем. Според медиумите од групацијата...

Македонија 13.12.20 | 13:55

По една маска на двајца лекари: Околу 2000 медицински лица заразени со корона, а 15 починати

Поради недоволната заштита на медицинскиот кадар расте бројот на медицински лица кои се инфицираат новиот Ковид-19 вирус и кои ја губат битката поради компликациите. Вчера...

Здравје 17.07.20 | 22:00

Десет отсто од заразените со Ковид-19 во светот се медицински персонал

Повеќе од 1,3 милиони лекари ширум светот се заразени со новиот коронавирус, соопшти Светската здравствена организација. Досега, околу 10 проценти од сите случаи на Ковид-19...

Здравје 24.03.20 | 17:36

Дебар има потреба од дополнителен медицински кадар

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, кој раководи со општинскиот оперативен штаб, на денешната редовна прес конференција информираше дека потребен е дополнителен...

Здравје 24.03.20 | 17:07

Да помогнеме, потребни се средства за матерјали: „Паметни дечки принтаат на ЗД принт визири за докторите низ Македонија“

Поради недостатокот на заштитна медицинска опрема некои паметни дечки принтаат на ЗД принт визири за докторите низ Македонија. Веќе имаат произведено и дистрибуирано...

Свет 19.03.20 | 09:26

Meдицинскиот персонал од Вухан замина дома со летот „Победа“

Околу 4.000 медицински лица кои работеа во 16 привремени болници во Вухан заминаа дома откако се затвори и последната болница. Летот со кој заминаа се вика „Победа“, дестинацијата...