Ознака: Маврово
Македонија 01.08.22 | 09:17

ВМРО-ДПМНЕ: Маврово Ростуше ќе одбере промени, а не како актуелниот градоначалник од СДСМ

Маврово Ростуше ќе одбере промени, а не како актуелниот градоначалник од СДСМ кој злоупотребува позиции и овластување, велат во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Медат Куртовски...

Калеидоскоп 24.06.22 | 13:16

Делумната забрана за движење не се однесува за Водно, Маврово, Галичица, Пелистер и Шар Планина

Делумната забрана за движење не се однесува за Парк шумата Водно и Националните паркови Маврово, Галичица, Пелистер и Шар Планина, објасни Стојачне Ангелов, директор...

Македонија 09.06.22 | 11:41

Со дозвола од мавровската општина „Радика ресорт“ гради викендички врз средновековна црква

На локалитетот каде што се наоѓал манастирот Клетовник досега не се вршени никакви археолошки ископувања и истражувања. Но затоа багерите на инвеститорот „Радика...

Македонија 04.03.22 | 16:07

Дивите вили во Маврово одат на Уставен суд

Во Уставниот суд формиран е предмет У.бр.21/2022 откако подносителот Драган Пешевски, адвокат од Скопје испратил дополнување на иницијативата, по претходно укажување на...

Сервиси 24.02.22 | 09:01

Најстудено на Попова Шапка и во Маврово

Минусни температури утрово во 7.30 часот се измерени на Попова Шапка (-7), во Маврови Анови (-5), Крива Паланка и Kрушево (-3), Охрид (-2) и во Претор (-1). Нула степени се измерени...

Македонија 17.02.22 | 15:38

Урбанистичките планови во Маврово пред Уставен суд

Урбанистичките планови за селата Маврово и Леуново, како и одлуката за отстапување со стопанисување на водоводот на хотел Радика се пред Уставен суд. Адвокатското друштво...

Сервиси 13.02.22 | 09:23

Минусни температури утрово на Попова Шапка и во Маврово и Дебар

Најстудено, со 4 степени под нула, утрово е на Попова Шапка, а минусни температури во 7 часот се измерени и во Маврови Анови (-2) и во Дебар (-1). Како што информира УХМР, нула...

Сервиси 12.02.22 | 10:27

Најстудено во Берово, најмногу снег во Маврови Анови

Во 7 часот утрово најмногу снег 30 сантиметри има во Маврови Анови, 22 на Попова Шапка, 15 сантиметри Крушево, 10 Пожаране и три сантиметри во Ѓуриште. Најстудено со -6 степени...

Сервиси 07.02.22 | 22:33

Од вечерва забрана за тешки товарни возила на Стража и Маврово-Дебар, на Плетвар само со зимска опрема

На патните правци крак Маврово – Дебар и Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража од вечерва е воведена забрана за сообраќај на тешките товарни возила, соопштија...

Сервиси 04.02.22 | 09:36

Најстудено и најмногу снег во Маврови Анови

Утрово најниска температура била измерена во Маврови Анови од -14 степени, -13 степени биле измерени во Берово, -12 степени во Попова Шапка, -10 во Битола, -8 во Крушево и Крива...

Сервиси 03.02.22 | 09:31

Во Маврово половина метар снег, на Попова Шапка 38 сантиметри

Највисока снежна покривка од 50 сантиметри утрово има во Маврово, на Попова Шапка е 38, а во Крушево 30 сантиметри. Најниска темпертаура од -8 степени, пак, е измерена на Попова...

Сервиси 03.02.22 | 08:12

Во Маврово половина метар снег, на Попова Шапка 38 сантиметри

Највисока снежна покривка од 50 сантиметри утрово има во Маврово, на Попова Шапка е 38, а во Крушево 30 сантиметри. Најниска темпертаура од -8 степени,  пак, е измерена на...

Сервиси 03.02.22 | 08:10

Во Маврово половина метар снег

Највисока снежна покривка од 50 сантиметри утрово има во Маврово, на Попова Шапка е 38, а во Крушево 30 сантиметри. Најниска темпертаура од -8 степени,  пак, е измерена на...

Сервиси 26.01.22 | 08:16

Во Берово утринава минус 17, Маврово -16

Најстудено утрово е во Берово со -17 степени и во Маврови Анови каде што се измерени -16. Во Крива Паланка е -14, во Битола и Тетово -13, во Струмица и Крушево -11, во Прилеп, Охрид,...

Сервиси 24.01.22 | 20:01

Интензивен снег во Маврово

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција од дежурните екипи на ЈП Македонијапат,...

Сервиси 17.01.22 | 12:54

Врнежи од снег во реонот на Гостивар и Маврово

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози, а врнежи од снег со слаб интензитет се бележат во реонот на Гостивар и Маврово. Интензитетот...

Македонија 16.01.22 | 11:49

Мавровчани бараат спомен обележје на првиот поглавар на возобновената МПЦ, во неговото родно Маврово

За ликот и делото на првиот поглавар на возобновената МПЦ-ОА, деновиве сè повеќе се слуша во јавноста. Од скоро посетителите на Маврово имаа можност да видат паноа, билборди...

Црна хроника 04.01.22 | 16:44

„Нè чекаа со извадени скии, подготвени“: По тепачката со Косовците на ски-терените, репрезентативецот Ѓуроски два месеца надвор од терен

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Стојан Ѓуроски се здоби со скршеница на десната рака во тепачката пред два дена на скијачките патеки во Маврово. Се тепале...

Црна хроника 03.01.22 | 17:02

Косовци предизвикале тепачка на ски терените во Маврово

Полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар, вчера околу 18 часот ги лишиле од слобода Ј.О.(27), Д.О.(30), Ф.О.(29) и А.О.(19) од Република Косово и...

Црна хроника 03.01.22 | 12:18

Се тепале со скии и стапови: Косовци и гостиварци имале масовна тепчка на ски-терените во Маврово

Осум лица, четворица државјани на Косово и четворица од Гостивар се лишени од слобода откако меѓусебно се степале на терени на ски центарот Маврово. Во тепачката во...