Ознака: македонска кошаркарска репрезентација
Кошарка 27.02.24 | 15:22

Mакедонските кошаркари се вратија во игра за ЕП

Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Стојан Ѓуроски беше еден од најдобрите поединци во вчерашната победа над Полска во квалификациите за Европското првенство...

Кошарка 26.02.24 | 20:06

Се случи чудо: Maкедонија ја победи Полска на гости

Македонската машка кошаркарска репрезентација ја забележа првата победа во вториот натпревар од квалификациската група Х за пласман на Европското првенство 2025, откако...

Кошарка 23.02.24 | 10:22

Навиваме за нашите кошаркари: Вечерва сите сме Македонија

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечерва од 19 часот е домаќин на Естонија во во СРЦ „Кале“ во обид да стигне до прва победа за успешно отворање на квалификацискиот...

Кошарка 21.02.24 | 15:39

Во петок сите да ги бодриме нашите кошаркари

Македонската кошаркарска репрезентација в петок ќе се сретне со Естонија во првото коло од квалификациите за Европското првенство 2025. Членот на Задар, Адем Мекиќ, очекува...

Кошарка 19.02.24 | 16:28

Mакедонските кошаркари се борат за пласман на ЕП

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во Скопје, ги стартува подготовките за натпреварите кои следуваат во февруарскиот ФИБА „прозорец“ за пласман на...

Вести 12.11.23 | 21:33

Maкедонските кошаркарки поразени со 43 поени разлика од Србија

Македонската женска кошаркарска репрезентација вечерва загуби од Србија со 103:60 во квалификациски натпревар за Евробаскет 2025. На натпреварот одигран во СРЦ „Кале“...

Кошарка 02.11.23 | 13:03

Бугарски кошаркари се повлекоа од мечот со Македонија затоа што губеа

Бугарската кошаркарска репрезентација се повлече од мечот со Македонија затоа што беа премногу слаби и губеа.Во салата „Кале“ се играше турнир за кошаркари до 16 години...

Кошарка 15.08.23 | 18:44

Далеку е Париз и Олимпијадата за македонските кошаркари

Kошаркарската репрезентација на Македонија е поразена и во третиот натпревар на претквалификацискиот турнир за пласман на ЛОИ 2024 во Париз, кој се игра во Талин, Естонија. Кошаркарите...

Кошарка 13.08.23 | 11:19

Јончевски: Не се откажуваме

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Александар Јончевски го анализираше вчерашниот пораз од Израел (65-86) на стартот од олимпискиот претквалификациски...

Кошарка 10.08.23 | 09:11

Македонските кошаркари во борба за Олипијада

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Јончвски го одреди списокот на 12 играчи кои ќе настапат во претквалификациите за Олимписките игри...

Кошарка 08.08.23 | 14:38

Македонската кошаркарска репрезентација на квалификациите за Евробаскет 2025 ќе се бори со Литванија, Естонија и Полска

Македонската кошаркарска репрезентација за место на Европското првенство во 2025 година ќе се бори со Литванија, Естонија и Полска во Х-групата од квалификациите кои...

Кошарка 14.11.22 | 08:58

Mакедонските кошаркари редат победи со „Северна“ на градите

Јунакот во победата на македонската кошаркарска репрезентација на синоќешниот дуел со Данска, Ти-Џеј Шортс и се заблагодари на публиката во Гевгелија за големата поддршка. Новиот...

Кошарка 10.11.22 | 22:35

Maкедонските кошаркари убедливо ја победија Норвешка

Македонската машка кошаркарска репрезентација ја продолжи победничката низа во претквалификациите за пласман на Европското првенство 2025, откако вечерва во Гевгелија...

Кошарка 07.11.22 | 14:55

Македонските кошаркари играат со Норвешка

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Јончевски смета дека натпреварот со Норвешка е клучен за првото место во претквалификациите за...

Кошарка 16.08.22 | 21:39

Македонските кошаркари убедливо поразени од Црна Гора

Кошаркарската репрезентација на Македонија загуби од Црна Гора со 36 поени разлика (89:53) на пријателскиот натпревар одигран во Бар. Прашањето за победникот беше решено...

Кошарка 09.06.22 | 23:10

Бајиќ го објави поширокиот список на кошаркари за јулскиот ФИБА прозорец

Селекторот македонската кошаркарска репрезентација Драган Бајиќ, попладнево го објави поширокиот список на играчи на чии услуги ќе смета во третиот, последен квалификациски...