Ознака: Мајка Тереза
Свет 28.12.21 | 12:50

Индија забрани организацијата Мајка Тереза да се ​​финансира од странство

Индиската Влада одби да ја обнови лиценцата за странско финансирање за добротворна организација основана од Мајка Тереза, јави денеска Радио Слободна Европа. Мисионерите...

Македонија 28.09.21 | 08:59

Горењето на модуларната болница во Тетово го вклучи алармот, се прават проверки кои покажуваат дека ПП заштита немало и на други клиники

Откако на 8 септември изгоре модуларната болница во Тетово, никако да се слушнат и видат детали од истрагата, затоа пожарот го вклучи алармот кај надлежните на другите...

Македонија 06.09.21 | 21:49

Османи од Ватикан: Одбележувањето на овој јубилеј е дел од исполнувањето на аманетот што ни го остави Мајка Тереза

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вечерва во Ватикан, по повод централното одбележување на јубилејот пет години канонизација на Мајка Тереза, што за прв...

Македонија 05.09.21 | 16:02

Oсмани во Ватикан на јубилејот пет години канонизација на Мајка Тереза

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре заминува во посета на Ватикан, по повод централното одбележување на јубилејот пет години канонизација на Мајка Тереза,...

Црна хроника 07.01.21 | 21:55

Од Арачиново донесен во „Мајка Тереза“ со прострелна рана

Вчера  во 19:55 часот во СВР Скопје било пријавено дека во близина на бензинската пумпа на подрачје на Гази Баба има едно повредено лице. Подоцна била добиена информација...

Македонија 25.09.20 | 15:24

Владата побарала од Центар да ги отстрани Портата и споменикот на Мајка Тереза

Владата на Македонија доставила барање до Општина Центар од новиот детален урбанистички план „Мал ринг“ да се избришат маркичките на Порта Македонија и споменикот...

Македонија 26.08.20 | 20:01

Со ниту едно македонско знаме одбележана 110-годишнината од раѓањето на Мајка Тереза

Свечената академија по повод 110-годишнината од раѓањето на Мајка Тереза, кој денеска се одржа на плоштадот Македонија, преплавена со албанска орнаментика и знамиња,...

Македонија 26.08.20 | 13:23

Џафери: Мајка Тереза е симболот на бескрајната хуманост, на грижата и сочувството

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во обраќањето на манифестацијата „Денови на Света Мајка Тереза“, што се одржа на плоштадот Македонија по повод 110 годишнината...

Македонија 31.07.20 | 22:10

За Грчев македонската нација е измислена, а Порта Македонија и спомен куќата на Мајка Тереза треба да се срушат

Архитектот и член на Советот за култура на СДСМ и раководител на работната група на Министерството за култура за анализа на проектот Скопје 2014 Мирослав Грчев во гостување...

Скопје 27.06.20 | 08:35

Одбележување на 40-годишнината од прогласувањето на Мајка Тереза за почесен граѓанин на Скопје

Пред спомен-плочата на Мајка Тереза на плоштадот во Скопје, Институтот за духовно и културно наследство на Албанците – Скопје и Граѓанската асоцијација „Скопјанката...

Скопје 13.05.20 | 11:39

Зеленилото го попречи пристапот до спомен плочата на Мајка Тереза, Институтот за духовно и културно наследство на Албанците бара од Шилегов да се врати плочата

Зеленилото кое го засади Град Скопје во центарот на градот го попречи пристапот до спомен-плочата на куќата на Мајка Тереза. Оваа плоча ја претставува куќата во која...

Здравје 21.03.20 | 13:09

Корисниците во Домот за стари лица „Мајка Терза” изработија 100 маски од памук

Овие заштитни маски во соработка со Црвениот Крст на Град Скопје ќе бидат донирани на вработените во Дебарската болница. Во знак на хуманоста и поддршката за здравствените...

Фудбал 26.12.19 | 22:33

Куп Мајка Тереза: Албанија и Косово најавуваат дека ќе играат свое натпреварување, УЕФА молчи

Косово и Албанија најавуваат дека од следната сезона, клубовите ќе играа во заедничко фудбалско натпреварување.Ќе се вика Куп на Мајка Тереза и би се играло среде недела. Иако...

Балкан 03.12.19 | 09:43

Бебе Реџа: Во моите вени тече албанска крв, синови сме и ќерки на Мајка Тереза

Aмериканската пејачка родум Дебар, Бебе Реџа, вчера посети семејство во Бубќ, Албанија, една од најпогодените зони од катастрофалниот земјотрес, а потоа заедно со албанскиот...

Црна хроника 14.10.19 | 11:20

Двесет и шест годишно момче е повредениот планинар кој падна од карпа

Дваесет и шест годишниот К.М. од Битола е планинарот кој е повреден вчера додека се искачувал на Пелистер. Според официјалните податоци од МВР, К.М. се искачувал по патека...

Твитови 24.09.19 | 10:44

Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ опишан во две фотографии


Култура 08.05.19 | 23:01

Жарко Башески изработи скулптура на Мајка Тереза во реалистичен манир

По повод историската посета на папата Франциско, во чест на Скопската бискупија при Римокатоличката црква, македонскиот скулптор и професор Жарко Башески ја збогати...

Скопје 07.05.19 | 19:06

Внукот на Мајка Тереза не успеа лично да го дарува Папата

Внукот на Мајка Тереза, скопјанецот Алојз Гомбар и неговата ќерка имаа блиц средба со папата Франциско во Спомен куќата на светицата на улица „Македонија“, но тој не...

Скопје 23.04.19 | 18:25

Внукот на Мајка Тереза ќе го пречека папата во Скопје!

Папата Франциск при посетата на Скопје на 7 мај ќе добие личен подарок од скопјанецот Алојз Гомбар, кој е внук и единствен наследник на тапиите на Мајка Тереза. Оваа наша...

Скопје 22.04.19 | 21:11

Внукот на Мајка Тереза подготви подарок за папата

Внукот на Мајка Тереза Алојз Гомбар подготви подарок за папата Франциск кој на 7 мај ќе дојде во Скопје, пишува весникот Вечер. Откако се обзнани дека на папата ќе му...