Ознака: Мајка Тереза
Фудбал 26.12.19 | 22:33

Куп Мајка Тереза: Албанија и Косово најавуваат дека ќе играат свое натпреварување, УЕФА молчи

Косово и Албанија најавуваат дека од следната сезона, клубовите ќе играа во заедничко фудбалско натпреварување.Ќе се вика Куп на Мајка Тереза и би се играло среде недела. Иако...

Балкан 03.12.19 | 09:43

Бебе Реџа: Во моите вени тече албанска крв, синови сме и ќерки на Мајка Тереза

Aмериканската пејачка родум Дебар, Бебе Реџа, вчера посети семејство во Бубќ, Албанија, една од најпогодените зони од катастрофалниот земјотрес, а потоа заедно со албанскиот...

Црна хроника 14.10.19 | 11:20

Двесет и шест годишно момче е повредениот планинар кој падна од карпа

Дваесет и шест годишниот К.М. од Битола е планинарот кој е повреден вчера додека се искачувал на Пелистер. Според официјалните податоци од МВР, К.М. се искачувал по патека...

Твитови 24.09.19 | 10:44

Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ опишан во две фотографии


Култура 08.05.19 | 23:01

Жарко Башески изработи скулптура на Мајка Тереза во реалистичен манир

По повод историската посета на папата Франциско, во чест на Скопската бискупија при Римокатоличката црква, македонскиот скулптор и професор Жарко Башески ја збогати...

Скопје 07.05.19 | 19:06

Внукот на Мајка Тереза не успеа лично да го дарува Папата

Внукот на Мајка Тереза, скопјанецот Алојз Гомбар и неговата ќерка имаа блиц средба со папата Франциско во Спомен куќата на светицата на улица „Македонија“, но тој не...

Скопје 23.04.19 | 18:25

Внукот на Мајка Тереза ќе го пречека папата во Скопје!

Папата Франциск при посетата на Скопје на 7 мај ќе добие личен подарок од скопјанецот Алојз Гомбар, кој е внук и единствен наследник на тапиите на Мајка Тереза. Оваа наша...

Скопје 22.04.19 | 21:11

Внукот на Мајка Тереза подготви подарок за папата

Внукот на Мајка Тереза Алојз Гомбар подготви подарок за папата Франциск кој на 7 мај ќе дојде во Скопје, пишува весникот Вечер. Откако се обзнани дека на папата ќе му...

Култура 29.03.19 | 12:10

Објавен конкурсот за државната награда „Мајка Тереза“

Министeрството за култура денеска го објави конкурсот за доделување на државната награда „Мајка Тереза“ во 2019 година. Со државната награда „Мајка Тереза“ се оддава...