Ознака: локални избори 2021
Вести 16.09.21 | 14:11

Ќе може да гласаат и лица на кои им истекле личните карти и позитивни на корона: ДИК го усвои ревидираниот роковник за изборите

Државната изборна комисија (ДИК) го усвои ревидираниот роковник за претстојните локални избори, усогласен со измените и дополнувањата на Изборниот законик, донесени...

Македонија 15.09.21 | 08:41

ОИК работат на потврдување на листите за градоначалници и советници на локалните избори

Општинските изборни комисии веќе ги потврдуваат листите за кандидати и советниците за локалните избори на 17 октомври. Брзината на потврдувањето на кандидатурите зависи...

Македонија 14.09.21 | 15:44

Нефи Усеини ќе ја предводи листата на ДУИ во Охрид

Контроверзниот охридски бизнисмен Нефи Усеини повторно ќе ја предводи советничката листа на ДИУ во Охрид. Усеини стана познат по дивоградбата во центарот на Охрид,...

Скопје 14.09.21 | 11:45

Општина Центар: Белчева да врати над 100.000 денари за патувањето во Осло и со тие пари да купи лаптопи

Паушални и политикантски се барањата на носителот на советничката листа на „Шанса за Центар“, Јана Белчева Андреевска, поврзани со КК „Работнички“. Советничката...

Скопје 14.09.21 | 11:40

Шанса за Центар: Лаптопите да им се дадат на учениците наместо на советниците

Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ чиј носител е актуелната советничка во општината Центар Јана Белчева се противи на усвојување на предлог одлуките кои се...

Македонија 12.09.21 | 19:30

ДИК: 297 кандидати ќе се борат за градоначалници на 17 октомври, за Скопје има 12 кандидати

Вкупно 297 кандидати ќе се борат на претстојните локални избори на 17 октомври за градоначалници во 80 општини и Град Скопје, покажуваат резултатите од списокот што денеска...

Македонија 12.09.21 | 19:09

Шест битолчани во трка за градоначалник

На локалните избори кои се закажани за 17 октомври, во битката за градоначалничката фотелја ќе се тркаат шест битолчани, а за советници се предложени 14 советнички листи. До...

Македонија 12.09.21 | 18:48

Четири кандидати во трка за градоначалник на Штип

Четворица кандидати за градоначалничката фотеља на општина Штип, доставиле документација до ОИК, до синоќа на полноќ, кога истече законски предвидениот рок. На претстојните...

Скопје 12.09.21 | 18:24

12 кандидати за градоначалник на Скопје и дванаесет листи за советници

Скопјани ќе избираат меѓу 12 кандидати за градоначалник и 15 советнички листи. Ова е досега најголем број на кандидатури поднесени за локални избори во главниот град....

Македонија 12.09.21 | 18:20

Речиси 300 кандидати за градоначалници, најмногу за Скопје

Државната изборна комисија објави список за кандидати за градоначалници, ден по истекот на рокот до кога можеа да се пријават во ДИК. Во списокот се впишани вкупно 297...

Македонија 12.09.21 | 18:18

Џими не се откажува од Штип, повторно се кандидира за градоначалник

Симон Поликарп – Џими повторно се кандидрал за градоначалник на Штип пред истекот на рокот пропишан од Државната изборна комисија, објави ТВ Алфа. Штипјанецот со...

Скопје 12.09.21 | 18:08

Шилегов арогантно за противкандидатите: Не чув кој што нуди за развојот на градот

Во вчерашното интервју во вечерните вести на Телма, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов истакна дека другите кандидати досега не соопштиле никаква понуда за развојот...

Македонија 12.09.21 | 15:21

Во Битола шест кандидати за иден градоначалник

До општинската изборна комисија пријавени се кандидатурите на Зоран Лазаревски-Паљо предложен од група избирачи, Христо Кондовски предложен од СДСМ и коалицијата,...

Македонија 12.09.21 | 15:10

Алтернатива го повлече кандидатот за Киево: Не сака да го дели албанскиот глас, ќе го поддржи Фатмир Лимани

Три дена по објавувањето Алтернатива го повлече кандидатот Мазлам Османи за општина Кичево. Од партијата велат дека не можат да прават нешто што им оди на штета на Албанците,...

Македонија 12.09.21 | 15:01

Eдинствена Македонија ќе ги поддржи кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев на прес-конференција за медиумите соопшти дека неговата партија ќе настапи самостојно со свои советничките листи...

Македонија 12.09.21 | 14:46

ОИК Гевгелија: СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, Интегра, ЛДП-ДОМ и еден независен кандидат поднеле кандидатури

Во законскиот рок за пријавување кандидатури за претстојните локални избори доставени се пет пријави за градоначалници и шест за советнички листи, потврдија денеска...

Македонија 12.09.21 | 14:31

Четири градоначалнички кандидатури за Гостивар, пет за Прилеп, седум за Тетово

Државната изборна комисија објави список за кандидати за градоначалници, ден по истекот на рокот до кога можеа да се пријават во ДИК. Во списокот се впишани вкупно 297...

Скопје 12.09.21 | 13:50

Бени нема да му ги даде своите гласови на Шилегов: Ние сме познаници, не сме пријатели, најмногу ми пречи неговото лицемерие

Рокерот Арбен Шаќири, кандидатот на ДОМ и ЛДП за градоначалник на Скопје, рече дека со носителот на листата за советници, микробиологот Никола Пановски, може да направат...

Македонија 12.09.21 | 13:26

Мицкоски: Граѓаните се заморени од црни сценарија, сакаат да видат надеж, визија и иднина, а ние тоа ќе им го понудиме

Тоа што мене ме прави горд и среќен е тоа, што повеќе од 20 политички партии и групи избирачи влегоа во обединетиот опозициски блок и заедно со коалицијата Алијанса на...

Македонија 12.09.21 | 12:35

Џемал Мена носител на советничката листа од БЕСА во Охрид

Џемал Мена е актуелен советник во советот на Општина Охрид кој даде посебен значаен придонес во работата на советот и од тие причини повторо се кандидира да ја продолжи...