Ознака: локални избори 2021
16.06.21 | 13:06

СДСМ: Отворен јавниот повик за самокандидирање за градоначалници, излегуваме со најдобрата понуда на локалните избори

СДСМ како најголема, најдинамична, најорганизирана партија започна со креирање на најдобрата понуда за претстојните локални избори, за најдобрата понуда за секоја...

16.06.21 | 12:29

Градоначалниците без втора шанса кај граѓаните – незадоволство од нивната работа

Граѓаните во Македонија не се задоволни од работата на градоначалниците во општините каде живееат, покаѓува последната анкета на ИРИ. Според резултатите од спроведената...

15.06.21 | 19:41

Трајановски: Петре Шилегов е главниот виновник за четиригодишната стагнација на град Скопје

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно?” гостуваше поранешниот градоначалник на Град Скопје од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски кој...

14.06.21 | 14:03

Задоволен од сработеното, Јованоски ќе оди на втор мандат

Градоначалникот на Прилеп Илија Јованоски во Утрински брифинг порача дека е задоволен од тоа што го сработил во изминатите четири години. Притоа, тој додаде дека ќе...

12.06.21 | 18:50

Спасовски со свој човек ќе му се спротивстави на Димитриевски за градоначалник на Куманово?!

Актуелниот градоначалник Максим Димитриевски, човек на Циц и близок на Оливер Спасовски се тројцата партиски функционери на СДСМ кои меѓу себе ќе се борат за „татковското“...

12.06.21 | 11:52

Петковски: НСДП ќе даде шанса и на партиски неопределените граѓани да се вклучат во локалните избори

Во рамки на подготовките за претстојните локални избори претседателот на НСДП, Тито Петковски, вчера во Куманово имаше работна средба со претседателите на општинските...

09.06.21 | 12:58

Професионалци за градоначалници, програма во интерес на граѓаните

Тимчо  Муцунски пратеникот  и меѓународниот секретар на  ВМРО-ДПМНЕ кажа дека изненадувањата на ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори ќе бидат нови одлични кадри како за...

07.06.21 | 22:44

Ѓорчев: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи во Источна Македонија, кај Заев гледам само желба за одмазда

Ако има парламентарни избори ние апсолутно сме подготвени. Но, ако мене лично ме прашувате мислам дека е добро и неизбежно да имаме локални избори, на тие локални избори...

07.06.21 | 21:02

Можна е коалција ДУИ-СДСМ за локалните избори, вели Ахмети

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 истакна дека на локалните избори е можна коалиција со СДСМ. На прашање на ТВ21, дали ДУИ ќе настапи сама, или во коалиција со...

07.06.21 | 16:22

Мицкоски: Формираме опозициски блок за локалните избори, кандидатот за градоначалник на Скопје ќе го кажеме последно

Фокусирани сме на претстојните локални избори, па затоа уште сега ги повикуваме сите опозициски партии да се приклучат во опозицискиот блок што ќе го предводи ВМРО-ДПМНЕ,...

04.06.21 | 14:32

Шилегов: Ќе се кандидарам за градоначалник на Скопје и ќе победам

Ќе се кандидарам за градоначалник на Скопје и ќе победам, изјави денеска за медиумите првиот човек на градот Петре Шилегов. После сите шпекулации дека ДУИ и СДСМ на претстојните...

03.06.21 | 11:42

Јанчев: Со Мицкоски сме во интензивна комуникација, очекувам доверба од ВМРО-ДПМНЕ за втор мандат

Актуелниот градоначалник на Кавадарци Митко Јанчев на локалните избори во октомври уште еднаш ќе ја бара довербата на своите сограѓани за градоначалнички мандат. Мислам...

03.06.21 | 09:13

Изненадувањето на ДУИ ќе биде кандидатот за градоначалник на Скопје?

Владејачката партија ДУИ вчера во Липково ја започна постапката за избор на кандидати за градоначалници, но и за советници на локалните избори, а лидерот Али Ахмети...

02.06.21 | 22:46

Ахмети го предложи Еркан Арифи за градоначалник на Липково

Актуелниот градоначалник на Липково Еркан Арифи најверојатно ќе биде кандидат за уште еден мандат на чело на оваа општина на претстојните локални избори. Лидерот на...

02.06.21 | 20:39

Заев ќе коалицира на локалните само со тие што ќе ги прифатат „максимално добро избраните кандидати“ на СДСМ

Добрите политики на Владата, смета премиерот Зоран Заев, се отсликуваат и во држење и на стабилното мултиетничко општество, јасните економски перспективи, економски...

02.06.21 | 20:25

Масовна излезност на локалните, а после ќе мора да има предвремени парламентарни избори

Глас за помали политички партии е глас за СДСМ. Затоа што на крај Заев направи влада, тоа се случи лани, тој ги освои своите гласови толку колку што освои, што со притисоци,...

28.05.21 | 23:08

ВМРО-ДПМНЕ отворена за соработка со сите партии кои се против Заев, криминалот и стагнацијата

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ изразува подготвеност да седне и да разговара за предизборна соработка со секој оној кој цени и мисли дека Зоран Заев и СДСМ треба...

28.05.21 | 20:56

Мицкоски: По оваа есен одговорноста за Македонија ќе падне на грбот на ВМРО-ДПМНЕ

Пред почетокот на семинарот „Законодавните политики наспроти економските, политичките и општествените предизвици од 2021 година – Зајакнување на капацитетите на пратениците“...

27.05.21 | 12:55

Груби: Ниту еден министер од ДУИ нема да биде кандидат за градоначалник

Ниту еден од сегашниот состав на министрите на ДУИ нема да биде кандидат за градоначалник на следните редовни локални избори, изјавил Артан Груби висок функционер на...

25.05.21 | 09:54

Меџити: ДУИ може да биде казнета на локалните избори

Пoтпретседателот и пратеник на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Изет Меџити во интервју за „Слободен печат“ зборува за случувањата во неговата партија. Тој...