Ознака: љупчо николовски
Македонија 10.05.23 | 21:53

Николовски не знае колкаво покачување добил, во Брисел ги изгубил платежните картички,

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски во Брисел ги изгубил платежните картички и сега не знае колку пари му дошле на сметката по покачувањето на платата. Тој,...

Економија 11.04.23 | 20:54

Николовски ги слушна маките на производителите на ориз

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство  Љупчо Николовски денеска имаше средби со производителите на раноградинарски производи и ориз од кочанскиот...

Економија 28.03.23 | 22:43

Кромидот не смее да се продава по 100 денари за килограм, вели Николовски

Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски кажа дека цената на кромидот достигнува до 100 денари за килограм, иако неговата реална цена е двојно пониска, односно треба...

Македонија 19.02.23 | 18:59

Со сателит ќе се контролира кој, што и каде сади, најави Николовски

Со исплатата на субвенциите по површина обработливо земјиште независно од видот на земјоделската култура, се создадоа можности за воведување нов пристап во спроведувањето...

Економија 15.02.23 | 20:06

Само големите земјоделски фирми блиски до власта ќе видат аир од субвенциите

СДС ги прави субвенциите привилегија за олигарсите и неколку големи фирми блиски до нив, без да води грижа за вистинските земјоделци, рече на денешната прес-конференција...

Македонија 08.02.23 | 10:54

Е ваквите државни службеници и раководители да ги чуваш, бе Путерче!

„Е тој да го чуваш! Тој да го чуваш, бе лепотице“, пее Дарко Лешоски опевајќи ги фините момци кои вреди да се чуваат. Но, овој текст е порака до првиот човек на македонското...

Македонија 05.02.23 | 16:22

Николовски или е политички неписмен или свесно го пиша името на полицаецот, во секој случај – треба да си замине

Пендаровски и Ковачевски да кажат, дали Љупчо Николовски е дел од структурите кои шират антимакедонско расположение во односите со Бугарија, бара пратеникот Бране...

Македонија 05.02.23 | 13:50

Ќе земе ли 200 евра? Љупчо Николовски го откри идентитетот на полицаецот од Деве Баир за кој Бугарите даваат пари

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски, намерно или ненамерно го откри идентитетот на полицаецот од Граничниот премин Деве Баир кон кого бугарските граѓани се...

Економија 22.12.22 | 19:30

Ковачевски: Го ублажуваме ценовниот шок за граѓаните и креираме услови за напредок на домашните компании

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски ја посетија компанија од млечната индустрија „Бучен Козјак“...

Економија 01.12.22 | 08:32

Реакција на министерот Николовски на прес-конференцијата на Цветан Трипуновски

Цветан Трипуновски наместо лажно да протестира нека одговори зошто како директор на ДИЗ дозволил негови блиски луѓе со години да узурпираат државно земјиште, реагира...

Македонија 17.11.22 | 13:46

Николовски: Да направиме се за да станеме членка на ЕУ во 2030-та

Секој од нас да придонесе и да одработи чесно и посветено во следните години за брзо завршување на преговорите со ЕУ. Да се фокусираме на продуктивноста и да не губиме...

Економија 03.11.22 | 12:03

„За закуп од 5.000 денари“: Николовски дал 73 илјади метри квадратни градежно земјиште во Скопје како земјоделско

Серијалот со скандалот за давање на закуп на градежно земјиште под образложение земјоделско земјиште во државна сопственост од страна на министерот за земјоделство,...

Економија 23.10.22 | 10:21

Николовски: Ќе бидат исплатени сите заостанати субвенции кон сточарите

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, престојуваше во Дебар каде во општинската зграда оствари средба со замјоделци од ова подрачје. Од...

Економија 14.10.22 | 21:10

Приватното земјиште кое не се обработува ќе се дава на користење на оние кои сакаат да го работат

Во државата имаме 540 илади хектари земјоделско земјиште од кои моментално не се обработуваат 85 илајди хектари државно земјиште и дополнителни 90 илади хектари приватно...

Економија 13.10.22 | 22:03

Николовски: Граѓаните да не се грижат, имаме план – леб, брашно, млеко и зејтин ќе има

Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има, рече денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. -Имаме план и граѓаните не треба да бидат загрижени,...

Економија 13.10.22 | 14:22

Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има, ветува Николовски

Леб, брашно, млеко и зејтин ќе има, рече денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Имаме план и граѓаните не треба да бидат загрижени,...

Економија 13.10.22 | 13:54

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Ковачевски и Николовски

Денеска, 13.10.2022 година (четврток) во 13:00 часот во Медија центарот на Владата, претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски и министерот...

Македонија 29.09.22 | 17:36

Кои фирми блиски до Ковачевски и Николовски профитираат од енергетската и кризата со дрва за огрев?

На денешната седница во Собранието пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков постави три пратенички прашања, првото во однос на премиерот Ковачевски дали чувствува...

Економија 02.09.22 | 21:55

Николовски повторно се потпира на Србија: Ќе обезбедиме доволно храна, граѓаните не треба да се грижат

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски од Белград соопшти дека нема да има забрана за извоз, односно ќе се користат капацитетите на сите земји кои се дел од Отворен...

Економија 22.08.22 | 20:59

По најавениот протест на лозарите, Љупчо Николовски се пофали со историско зголемување на откупната цена за грозјето

Како и секоја година, и оваа година има голем судир во интересите на лозарите и винарниците, а во центарот на случувањата е најголемиот откупувач „Тиквеш“. Лозарите...