Ознака: љуботен
Црна хроника 25.02.22 | 22:36

Семејна драма во Љуботен

На 24.02.2022 во 17.00 часот во СВР Скопје, Е.Р.(21) од с.Љуботен, скопско, пријавил дека околу 12.30 часот во с.Љуботен, тој и А.Ј.(21) од истото село, поради нерасчистени семејни односи,...

Скопје 10.01.22 | 15:58

Костовски: Службите се на терен, се чисти снегот во Љубанци, Љуботен и Радишани

Дарко Костовски, градоначалникот на Општина Бутел објави службите се на терен и се чисти снегот во Љубанци, Љуботен и Радишани Заедно со Град Скопје навремено со брза...

Скопје 23.12.21 | 16:42

ООУ “Лиман Каба” во Љуботен доби современ кабинет по информатика

Основното училиште “Лиман Каба” во село Љуботен во општина Бутел доби нова компјутерска опрема во вредност од над 600000 денари. Со ова, основното училиште во селото Љуботен...

Скопје 17.12.21 | 19:34

Општина Бутел тампонира пат во Горно Маало во Љуботен

Екиои на општина Бутел работат на изградба на пат до гоорно маало во Љуботен. Денеска тампониравме пат во Љуботен (Горно Маало) луѓето кои живеат во овој дел на селото...

Скопје 11.12.21 | 22:40

Одрон на долниот пат од село Љуботен-проблемот веднаш отстранет

Одрон го блокираше долниот пат од село Љуботен. Градоначалникот на Бутел Дарко Костовски информираше дека излегле на терен со механизација и  веднаш го отстраниле...

Црна хроника 19.11.21 | 14:55

Запленет над еден тон тутун во нелегална импровизирана работилница во село Љуботен

На подрачјето на Чаир полициски службеници од Одделот за криминалстичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи заедно со СВР Скопје...

Скопје 28.06.21 | 13:14

Ќе се усмрдиме, седум дена нема вода за пиење: Македонија во 21 век и на 40 степени

Граѓани од селото Љубанци и населбата која што се наоѓа меѓу селата Љуботен и Љубанци апелираат градските власти на Скопје да им овозможат вода во домаќинствата. Иако...

Македонија 29.06.19 | 22:38

Муареми: Акцијата за тутунот ќе ги зафати и Министерството за економија и Царината

По заплената на тутунот од забранетата сорта Вирџинија, Управата за финансиска полиција се фокусира на откривање на начинот на кој стоката влегла во земјава. Во интервју...

Македонија 28.06.19 | 20:22

Пратеник на ДУИ против Спасовски: Зошто полицијата ги тероризирала Албанците во Љуботен, а не го спречила криминалот со тутун пред да ја премине границата

Пратеникот на ДУИ, Ејуп Алими, иако е дел од Владата, денеска во Собрание го прозва министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, зошто полицијата ги тероризирала...

Црна хроника 28.06.19 | 14:25

Спасовски: Цел на акцијата во Љуботен беа конкретни лица

Луѓето за кои реагирате не соодветствуваат со вашиот првичен став дека сите се залагаме за борба против криминал и корупција. Акцијата е насочена кон конкретни лица...

Црна хроника 26.06.19 | 20:13

Финансиска полиција се огласи по вчерашната акција: Запленет тутун од недозволената сорта „вирџинија“

Управата за финансиска полиција денеска преку соопштение информираше дека вчерашната акција спроведена во селата Љуботен, Сингелиќ, Визбегово и Арачиново била наменета...

Македонија 26.06.19 | 09:39

No Pasaran за СДСМ и ДУИ во Љуботен, Заев ништо не направи

Селаните од Љуботен им порачаа на партиите дека не се добредојдени и им се заканија дека нема да поминат добро ако пак се обидат да дојдат по селото. Пораките од Љуботенчани...

Црна хроника 26.06.19 | 08:26

Акцијата во Љуботен е за штета на Буџетот од 7,3 милиони евра

Од нелегалниот увоз на тутун и продажба на цигари буџетот на државата за година и половина е оштетен за 7,3 милиони евра. Правни лица шверцувале необработен тутун, а физички...

Црна хроника 25.06.19 | 17:29

Нелегалниот увезен режан тутун го оштетил буџетот за 7,5 милиони евра

Над 12 тони режан тутун кој нелегално е увезен во земјава е запленет денеска во акција спроведена на 13 локации во Скопско. Приведени на информативен разговор се четири...

Црна хроника 25.06.19 | 16:20

Груби бара објаснување од Финансиска полиција за акцијата во Љуботен

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, преку својот „Фејсбук“ профил бара одговори од финансиската полиција за денешната акција во Љуботен. Финансиската полиција треба да...

Скопје 25.06.19 | 15:04

Смилевски: Полицијата да им го врати тутунот на луѓето

Акцијата во скопското село Љуботен заврши по што запленета е поголема количина тутун. Претрес, како што вели Смилевски, се правело во шест куќи. Јас како градоначалникот...

Вести 25.06.19 | 13:07

Тимоние, Дудуш, Тевдоски наместо Анѓушев, Фолксваген – сите порази на Заев удрија по грбот на жителите на Љуботен

Полициската акција во Љуботен која по ништо не се разликува од полициските акции во Лазарат или на ЦИА во Колумбија, во времето на Пабло Ескобар, на пример, доаѓа во точно...

Црна хроника 25.06.19 | 11:53

Акцијата во Љуботен поради сузбивање на шверц на тутун

Финансиската полиција од утрово спроведува голема акција во скопското село Љуботен. Поради постоење на основи на сомнение за  сторени кривични дела, криумчарење со...

Црна хроника 25.06.19 | 11:43

Во живо: Сѐ уште трае полициската акција во Љуботен, се запленува тутун

Уште во раните утрински часови во скопското село Љуботен полицијата започнала голема акција за сузбивање шверц на тутун. Како што може да се види на видеото, во селото...

Црна хроника 25.06.19 | 10:20

Полицијата на Спасовски под полна опрема и со хаубици врши терор во Љуботен

Во раните утрински часови во скопското село Љуботен полицијата започнала голема акција за сузбивање шверц на тутун, јавува Независен весник. Како што информираат граѓаните...