Ознака: љубомир фрчкоски
Македонија 07.11.22 | 08:53

Македонија барала да се вметне амандман со критики за Русија во резолуцијата за осуда на нацизмот

Македонија, заедно со Австралија, Јапонија и Либерија, биле четирите земји кои побарале и издејствувале Обединетите Нации да вметнат член кој ја критикува Русија во...

Македонија 19.05.22 | 08:35

Фрчкоски ја презеде функцијата амбасадор на ООН во Њујорк

Амбасадор и Постојан претставник на Република Македонија при ООН во Њујорк Љубомир Данаилов Фрчкоски ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар...

Македонија 05.05.22 | 19:50

Фрчковски не бил одбиен за амбасадор во Њујорк, Американците воопшто не одговориле

Професорот Љубомир Фрчковски е веќе на работното место во Обединетите нации, рече претседателот Стево Пендаровски во гостувањето на Канал 5 во „Само Интервју“. – Добро...

Македонија 01.04.22 | 08:58

Со овие амбасадори власта ги срами и своите граѓани и земјите каде што ги праќа

Дипломатијата со оваа власт на СДСМ и ДУИ, администрирана од Ковачевски, тоне секој ден, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. На листата скандалозни одлуки за именувања на кои веќе...

Македонија 22.03.22 | 21:45

Груевски: Македонија е држава на народот, а не на мал број политичари

Во последните месеци случајно или не повеќемина политичари, аналитичари и новинари во Македонија по прашањето на спорот за идентитетот, историјата и македонското малцинство...

Македонија 18.03.22 | 17:50

Гајдов: Фрчкоски е мозокот на атентатот врз Глигоров

И ЦИА и британската и германската тајна служба веднаш по атентатот на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров испратија телеграми до македонските служби...

Македонија 08.03.22 | 11:45

Фрчковски и официјално амбасадор во Обединетите нации

Министерот за надворешни работи Бујар Османи информира дека се утврдени предлозите за амбасадори на земјава во Бугарија, Канада и во ООН. -По добиените агремани и потпишаниот...

Македонија 03.03.22 | 09:21

Aмбасадор е човекот што велеше „можеби ние ќе зборуваме бугарски, ама Албанците ќе пливаат кон Италија“

Фрчковски е контроверзен лик кој во 2001 година заговараше бугарски и грчки војски да интервенираат против македонските Албанци, или како што рече „можеби ние ќе зборуваме...

Македонија 03.03.22 | 09:18

Милошоски за назначувањето на Фрчкоски за амбасадор во ОН: Непожелниот за Вашингтон, шверцуван во Њујорк

Непожелниот за Вашингтон, шверцуван во Њујорк, вели пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Антонио Милошоски за назначувањето на професерот Љубоми Фрчкоски за ополномоштен амбасадор...

Македонија 02.03.22 | 19:47

Човек кој тепаше жени ќе ја преставува државата во ООН

Тежок блам за Пендаровски, човек кој тепаше жени ќе ја преставува државата во ООН, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, по информацијата дека претседателот потпиша указ со кој го...

Македонија 02.03.22 | 18:35

Пендаровски со указ го назначи Фрчковски за амбасадор во ОН во Њујорк

Претседателот Стево Пендаровски со указ го назначи професорот Љубомир Фрчкоски за ополномоштен амбасадор на Македонија при Организацијата на Обединетите нации во...

Македонија 16.12.21 | 08:47

Фрчкоски: Десничарскиот дел од гласачкото тело кај нас е ксенофобичен, исплашен, бутка кон изолација…

Зборувајќи за гласачкото тело, Љубомир Фрчкоски кажа дека десничарскиот дел е ксенофобичен, исплашен и дека бутка кон изолација. Демократијата може да биде либерална....

Македонија 16.12.21 | 08:33

Димовски: Над 1.000 луѓе таргетирани од ВМРО-ДПМНЕ секој ден одат по наместени судски процеси

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 дебатираше со професорот Љубомир Фрчковски. Фрчковски кажа дека во ВМРО-ДПМНЕ мора да се „свари“...

Македонија 16.12.21 | 08:27

Освен ние, сите земји од Западен Балкан кои се во чекалната за ЕУ се меки авторитарни режими, вели Фрчковски

На тема „Имаат ли иднина либералните вредност во Македонија?“ во синоќешната емисија Клик плус на ТВ21 дебатираа професорите Љубомир Фрчковски и Александар Спасеновски...

Македонија 15.12.21 | 23:29

Димовски: Над 1.000 луѓе таргетирани од ВМРО-ДПМНЕ секој ден одат по наместени судски процеси

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 дебатираше со професорот Љубомир Фрчковски. Фрчковски кажа дека во ВМРО-ДПМНЕ мора да се „свари“...

Скопје 21.10.21 | 16:22

Герасимовски „црпи памет“ од криминалниот ум на Фрчкоски и помрачената памет од Тричковски

Види му го друштвото, цени му го паметот. Сакајќи или не сакајќи Горан Герасимовски, кандидатот за градоначалник на Центар од СДСМ, штотуку си ја уништо политичката кариера. Од...

Македонија 30.09.21 | 18:12

Ќе го спречи ли Милошоски заминувањето на Фрчкоски во ОН?

Според Милошоски, заминувањето на Фрчкоски во Њујорк би било спротивно на сите дипломатски правила. Спротивно на Фрчкоски вчера, Милошоски вели изнесувањето тези од...

Македонија 29.09.21 | 08:17

За лошиот амбасадорски избор лично му се јавиле од Стејт департментот, па Заев морал да се правда на уште полош англиски

Фрчкоски не е за амбасадор во Обединетите Нации, дециден е поранешниот министер за надворешни работи Антонијо Милошоски. Како актуелен претседател на Комисијата за...

Македонија 28.09.21 | 15:34

ВМРО-ДПМНЕ: Фрчкоски е неприфатлив за амбасадор во ОН

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Љубомир Фрчкоски е неприфатлив за амбасадор на САД. Заев наместо да ја сфати пораката го предлага за амбасадор во ОН, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Спасувачката...

Македонија 28.09.21 | 11:36

Љубомир Фрчкоски е предложен за амбасадор во ОН

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска потврди дека во законодавниот дом е пристигнат предлог од Министерството за надворешни работи за професорот Љубомир...