Ознака: Либија
Свет 20.07.21 | 14:30

ЕУ планира да испрати војска во Либија за да го засили своето влијание како суперсила во регионот

Бриселската новинска агенција „ЕУобсервер“ открива дека во Европската Унија циркулира нон-пејпер во кој се вели дека Унијата има за цел да испрати воена мисија во...

Свет 04.04.21 | 22:39

И Либија доби 100.000 дози на рускиот Спутник V

Првата количина вакцини против корона вирусот пристигна денес во Либија, со испорака на 100.000 дози на рускиот Спутник V. Министерството за здравство на Либија објави...

Свет 27.10.20 | 10:53

Турција не треба да се меша во работите на Франција, предупреди францускиот прв полицаец

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин ја предупреди Анкара да не се меша во „внатрешните работи“ на земјата. Треба да го шокира секој од нас што...

Балкан 22.09.20 | 10:20

Турција: Санкциите на Брисел укажуваат на пристрасност и двојни аршини

Турција денеска соопшти дека санкциите на ЕУ против турската компанија „Аврасја“, обвинета за кршење на ембаргото на ОН за испорака на оружје во Либија, претставуваат...

Свет 13.09.20 | 21:04

Либија не се смирува: Гори владата во Бенгази

Демонстрантите денеска го запалија седиштето на паралелната влада во Бенгази, вториот по големина град во Либија, каде е направена значителна материјална штета, соопштија...

Свет 08.08.20 | 20:52

Макрон бара САД да помогнат во обновата на Либан

Францускиот претседател Емануел Макрон му порача на американскиот претседател Доналд Трамп дека американските санкции против шиитската група Хезболах, поддржана...

Свет 06.08.20 | 18:20

Нов Чернобил: Отровните честици од Либан можат да стигнат и до Балканот

Воздушната маса која носи честици на нитрат ослободен со експлозијата во Бејрут можат да стигнат илијадници километри до Европа и Балканот, предупредуваат експертите....

Свет 24.06.20 | 16:13

Kaтар на состанок на Арапската лига за состојбата во Либија

Државата Катар учествуваше на вонредниот состанок на советот на Арапската лига на министерско ниво за да разговараат за развојот на настаните во Либија и досието на...

Свет 20.01.20 | 10:45

Либија најави драстично намалување на производството на нафта

Либија за неколку дена ќе го намали производството на нафта на 72.000 барели дневно, доколку продолжат блокадите на нејзините нафтени постројки, соопшти Либиската национална...

Свет 25.07.19 | 19:18

Во бродолом во Либија, загинаа околу 150 лица

Се стравува дека 150 луѓе загинале во бродолом во близина на брегот на Либија. Други 150 се спасени и се враќаат кон Либија, изјави денеска портпаролот на УНХЦР, Чарли Јаксли. Бродот...

Свет 22.05.19 | 09:25

ОН: Либија е на прагот на граѓанска војна

Либија е на прагот на граѓанска војна, која би можела да доведе до трајна поделба на државата, изјави специјалниот пратеник на ОН за оваа северноафриканска земја, Гасан...

Свет 08.04.19 | 09:53

САД бараат итен прекин на борбите во Либија

САД повикаа на итен прекин на борбите во Либија, во време кога силите на милитантната група Либиска национална армија (ЛНА) на генералот Калифа Хафтар напредуваат кон...